Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

Změna dodavatele energií

ZMĚNA DODAVATELE ENERGIÍ

Právo na změnu dodavatele energií má každý zákazník, rozdíly jsou v tom, jak rychle a s jakými náklady tuto změnu v závislosti na obsahu smlouvy u původního dodavatele může realizovat.

Pokud je původní smlouva na dobu neurčitou

Pokud je původní smlouva uzavřena na dobu neurčitou, ke změně dodavatele se můžeme rozhodnout bez hrozby sankcí prakticky kdykoliv. Je však potřeba počítat také s výpovědní dobou, která od okamžiku doručení naší výpovědi dodavateli poběží. Výpovědní doba u smluv na dobu neurčitou je podle zákona tříměsíční (ve smlouvě může být sjednána i kratší) a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla výpověď podána. Výpovědní doba bývá zpravidla obsažena v obchodních podmínkách. Během této doby bychom si měli vybrat a nasmlouvat nového dodavatele.

Smlouva na dobu určitou

Změnu dodavatele energií je třeba realizovat v určitém vymezeném časovém období. Prostudujte si podrobně obchodní podmínky u stávajícího dodavatele.

V případě, že oznámení o ukončení smlouvy není podáno včas, smlouva u stávajícího dodavatele se zpravidla automaticky prodlouží na další smluvní období!!!

Ukončení smlouvy ke dni uplynutí původně sjednané doby trvání závazku:

Od 1. 1. 2022 platí, že uzavře-li spotřebitel smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu nebo smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu na dobu určitou, ve které je sjednáno prodloužení doby trvání závazku ze smlouvy bez jeho výslovného souhlasu, je oprávněn závazek ze smlouvy bez postihu vypovědět kdykoliv až do dvacátého dne před uplynutím sjednané doby trvání závazku ze smlouvy s účinností ke dni uplynutí sjednané doby trvání závazku ze smlouvy.

Pozor předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou zase bývá spojeno se sankčním poplatkem.

Zvláštní případy práva na odstoupení od smlouvy

V případě smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání nebo na dálku

Od 1. 1. 2016 platí, že pokud je smlouva uzavřena mimo obchodní prostory obchodníka s energiemi nebo distančním způsobem (např. u spotřebitele doma, telefonicky s následným doručením kurýrem nebo prostřednictvím pošty), má spotřebitel právo na odstoupení od smlouvy nebo výpověď bez udání důvodu podle níže uvedených zákonných ustanovení a v těchto termínech:

  • § 1829 občanského zákoníku – odstoupení do 14-ti dnů od podpisu smlouvy, postupuje se stejně jako u ostatních typů smluv (kupní smlouvy apod.)

Spotřebitel může využít v případě smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání nebo uzavřené na dálku úpravy obsažené v občanském zákoníku s klasickou lhůtou 14 dní od uzavření smlouvy.

Vzor: Odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku nebo mimo prostory obvyklé k podnikání dle občanského zákoníku.

Pokud čtrnáctidenní lhůtu spotřebitel nestihne má ještě možnost využít §11b odst. 1 energetického zákona  a podat výpověď a to nejpozději do 15-ti dnů od zahájení dodávky.

V takovém případě však běží výpovědní doba, která činí 15 dnů a běží od prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi!!!

Vzor: Výpověď smlouvy o dodávkách energií uzavřené distanční formou či mimo prostory obvyklé k podnikání 2022

Odstoupení v případě zvýšení ceny (elektřiny/plynu) nebo změní-li se jiné smluvní podmínky

Spotřebiteli musí být oznámeno zvýšení ceny nebo změna smluvních podmínek nejpozději 30 dnů přede dnem jejich účinnosti. Současně musí být poučen o právu na odstoupení od smlouvy. V takovém případě je zákazník oprávněn odstoupit od smlouvy – nejpozději však 10 dnů přede dnem zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. Jestliže zákazník nebyl řádně poučen, pak do 31. 12. 2021 platilo, že může odstoupit do 3 měsíců od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. Od 1. 1. 2022 platí, že řádně a včas neoznámená změna ceny nebo jiných smluvních podmínek je neúčinná!!! Nestačí přitom, aby byla změna oznámena pouze informací uvedenou na webových stránkách dodavatele.

Takové uplatnění práva na odstoupení nesmí být spojeno s žádnými finančními nároky vůči zákazníkovi!

Vzor: Odstoupení z důvodu zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek
Výpověď smlouvy o dodávkách energií, kterou za spotřebitele uzavřel zprostředkovatel ve lhůtě do 15 dnů po zahájení dodávek

Podle ustanovení § 11 o Zákona č. 458/2000 Sb. energetický zákon ve znění účinném od 1. 1. 2022 platí:

Uzavřel-li zprostředkovatel za spotřebitele smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu nebo smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu, je spotřebitel oprávněn bez postihu vypovědět závazek ze smlouvy kdykoliv do patnáctého dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. Lhůta je zachována, je-li v jejím průběhu odesláno oznámení o výpovědi závazku ze smlouvy držiteli licence. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení oznámení o výpovědi závazku ze smlouvy držiteli licence (dodavateli)

Vzor: Výpověď smlouvy o dodávkách energií, kterou za spotřebitele uzavřel zprostředkovatel

Zprostředkování v energetických odvětvích

Smlouvou o zprostředkování v energetických odvětvích se zprostředkovatel zavazuje vykonat zprostředkovatelskou činnost v energetických odvětvích pro spotřebitele. V praxi se jedná často o tzv. energetické šmejdy, kteří cílí zejména na zranitelné spotřebitele – seniory a zdravotně handicapované osoby.

Od 1. 1. 2022 § 11n „Energetického zákona“ zavádí toto nové právo:

Spotřebitel je oprávněn kdykoliv bez postihu a finančního plnění

  1. a) vypovědět bez výpovědní doby závazek ze smlouvy o zprostředkování v energetických odvětvích, nebo
  2. b) odvolat zmocnění k uzavření smlouvy o dodávce elektřiny nebo plynu nebo smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu, ke změně nebo zrušení závazku z takové smlouvy.

POZN: Za finanční plnění se v tomto případě nepovažuje odměna zprostředkovatele uvedená ve zprostředkovatelské smlouvě podle § 11m odst. 3 písm. b) Energetického zákona nebo její poměrná část za již poskytnutou službu.

Ustanovení § 11n Energetického zákona lze od 1. 1. 2022  použít i na smlouvu, jejímž předmětem je výkon zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích, která byla uzavřena přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, tedy před 1. 1. 2022!!!

Vzor: Výpověď smlouvy o zprostředkování v energetických odvětvích 2022

Stěhování

Nově od 1. 1. 2022 má zákazník, kterému zaniklo vlastnické nebo užívací právo k odběrnému místu, např. z důvodu zániku nájemní smlouvy nebo prodeje nemovitosti, ze zákona právo bez postihu vypovědět závazek ze smlouvy o dodávkách energií

Zaniklo-li zákazníkovi odebírajícímu elektřinu z hladiny nízkého napětí nebo s roční spotřebou plynu do 630 MWh vlastnické nebo užívací právo k odběrnému místu, je oprávněn bez postihu vypovědět závazek ze smlouvy o dodávce elektřiny nebo plynu nebo závazek ze smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení oznámení výpovědi závazku ze smlouvy držiteli licence.

Vzor: Výpověď smlouvy z důvodu stěhování (zániku práva vlastnického nebo užívacího k nemovitosti)

Žádost o informace

Poměrně často se setkáváme s tím, že spotřebitelé nemají dostatek informací o obsahu své smlouvy, např. nejsou schopni přesně určit termín, ke kterému mohou bez sankce změnit dodavatele. Obchodník s elektřinou povinen při provádění úkonů nezbytných k uskutečnění volby nebo změny dodavatele elektřiny uvádět pravdivé a úplné informace a na žádost Energetického regulačního úřadu předložit údaje a podklady sloužící k jejich ověření. Tato povinnost mu vyplývá z tzv. Energetického zákona.

Vzor: Žádost o informace o smlouvě o dodávkách energií

Zpracováno dle právního stavu platného k 1. 1. 2022