Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

VE FRANCII NAUČILI MLUVIT KOSATKU. UMÍ POČÍTAT DO TŘÍ

Šestnáctiletá kosatka dravá, které říkají Wikie, je první kosatkou na světě, která se naučila opakovat lidskou řeč. V mořském parku ve městě Antibes na jihu Francie se o tento unikát zasloužil její trenér a tým vědců.

Kosatka Wikie je podle BBC nyní schopná říkat slova jako „ahoj“ a „nashle“, ale i jméno „Amy“ nebo počítat „jedna, dva, tři“.

Velryby a delfíni patří – kromě lidí – k pár živočišným druhům, které jsou schopné se naučit produkovat lidskou řeč jen tím, že ji poslouchají.

„U savců je to velmi vzácné,“ řekl Josep Call z Univerzity v St Andrews, který se výzkumem také zabýval. „Lidé jsou v tom dobří… ale zajímavé je, že ze savců to nejlépe zvládají právě mořští savci,“ doplnil Call.

Vědci se rozhodli zkoumat kosatku Wikie, která žije v Mořském akváriu ve městě Antibes ve Francii. Učili ji proto „mluvit“ lidskou řečí pomocí skřehotů nebo pronikavého pískání.

Kosatky dravé jsou známé tím, že žijí ve skupinách, které používají speciální „dialekty“. Mohou tak opakovat ostatní jedince svého druhu ve volné přírodě. „Kosatka, kterou jsme zkoumali v zajetí, byla schopná se naučit opakovat zvuky ostatních kosatek, ale i zvuky lidské,“ uvedl Call.

„Tento výsledek nám naznačuje, že podobně se učí stejné zvuky i kosatky žijící volně v přírodě, stejně jako jak vzniká jejich dialekt,“ dodal Call.

Opakování hlasových projevů je typickým znakem mluvené řeči u lidí, ale u zvířat je tento jev velmi vzácný. Delfíni a velryby patří k několika málo savcům, kteří dokážou kopírovat zvuky od jiných zvířecích druhů i od jedinců svého druhu. Někteří ptáci umí napodobit lidskou řeč, jedná se především o papoušky. Podobnou schopností disponují i některé vrány.

Podle Josea Abramsona z Univerzity Complutense ve španělském Madridu, který se na výzkumu také podílel, budou v budoucnu s kosatkou Wikie možné i jednoduché „konverzace“.

„Ano, je to představitelné… pokud máte značky, popisky věcí,“ vyjádřil se Abramson. „Už dříve se takovéto pokusy dělaly se známým šedým papouškem a delfíny za pomoci amerického znakového jazyka. Používaly se věty typu Přines mi tuto věc nebo Polož tuto věc nad nebo pod jinou,“ doplnil.

Vědec ale upozornil na to, že musíme být opatrní ve „vnucování lidských konceptů zvířatům“. „Získáme více, pokud se pokusíme porozumět přirozenému způsobu komunikace každého zvířecího druhu v jejich prostředí, než když se budeme snažit je naučit lidskou řeč,“ dodal Abramson.

Wikie vydává lidské zvuky částečně zanořená do vody, zatímco její zvuky pod vodou se můžou značně lišit. Vědci navíc zatím zkoumali jen jednu kosatku a nejsou si jistí, jestli by se ve volné přírodě našly další se stejnými schopnostmi.

Zdroj: denik.cz