Upozorňujeme na nový nebezpečný typ podvodu, který se šíří prostřednictvím komunikační aplikace WhatsApp. Policie ČR již eviduje desítky případů, kdy útočníci získali přístup k účtům uživatelů a jejich jménem poté žádali uložené kontakty o finanční pomoc.
Scénář je jednoduchý a účinný – oběti obdrží zprávu od známého s prosbou o podporu ve školní soutěži či hlasování. Po kliknutí na přiložený odkaz získají útočníci přístup k účtu a sami pak rozesílají žádosti o půjčku, nejčastěji ve výši několika desítek tisíc korun.
Podvodníci zneužívají funkci propojení WhatsAppu s webovým rozhraním, které umožňuje ovládání aplikace z počítače. Jakmile uživatel klikne na podvodný odkaz, může dojít k automatickému připojení jeho účtu na zařízení útočníka – aniž by si toho všiml.
O případech informovala redakce České televize na portálu ČT24 Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce
Na co si dát pozor?
-
Neotvírejte podezřelé odkazy, ani když je pošle známý.
-
Vždy si ověřte, zda je žádost o pomoc skutečná – ideálně telefonicky.
-
V aplikaci WhatsApp pravidelně kontrolujte aktivní zařízení.
-
Aktivujte dvoufázové ověření v nastavení WhatsAppu.
foto: ilustrační, canva.com