Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

PRODEJCI V MLADÉ BOLESLAVI DENNĚ PORUŠUJÍ ZÁKAZ PODOMNÍHO PRODEJE

Zákaz podomního prodeje v Mladé Boleslavi, který vstoupil v platnost loni v dubnu, porušují prodejci podle mluvčí města Hany Kopalové téměř každý den. Občané ale podle ní dobře spolupracují s městskou policií a podezřelé osoby pravidelně hlásí. Od začátku platnosti vyhlášky do konce letošního září objasnili policisté celkem 66 případů. Fyzickým osobám hrozí pokuta 30.000 korun, právnickým osobám až 200.000 korun.

Od začátku letošního roku policisté řešili desítky případů porušení vyhlášky, 27 z nich se podařilo dotáhnout do konce a viníky potrestat. Podle zástupce ředitele městské policie Mladá Boleslav Ondřeje Kubaly v deseti případech předali policisté případ do správního řízení a v 17 případech událost řešili jako přestupek v blokovém řízení, kde policisté uložili blokové pokuty přesahující výši 30.000 korun. „Případů, kdy máme indicie například od občanů, je mnohem více, zdaleka ne vždy však vedou k dopadení a usvědčení pachatele přestupku,“ řekl ČTK Kubala. Podle něj za to může především časová prodleva v oznámení skutku, nepřesný úřední popis podezřelých osob či neochota lidí v přestupkovém řízení působit jako svědek tohoto jednání.

Mezi nejčastěji nelegálně nabízené zboží na ulici patří podle Kubaly spotřební a drogistické zboží a napodobeniny značkových hodinek a šperků. „V bytových jednotkách se jedná především o služby spojené s převody energií a podobně,“ dodal Kubala.

Rada města tento týden schválila změnu nařízení, kterou městu doporučil krajský úřad. „Krajský úřad nám totiž doporučil, abychom toto nařízení zobecnili a více navázali na přestupkový zákon. V případě jeho změny bychom tak nebyli v rozporu s tímto zákonem,“ řekl dnes na tiskové konferenci náměstek primátora Michal Kopal. Dodal, že v současnosti jsou v nařízení sankce přesně definovány, nově se bude nařízení odkazovat na přestupkový zákon. Pro obyvatele města se tak v praxi nic nemění, jde pouze o změnu formulace. „Nadále platí, že pokud mají obyvatelé podezření o podomním prodeji, měli by informovat městskou polici, která bude věc dále řešit,“ dodal Kopal.

Zdroj: denik.cz – ČTK