Česká obchodní inspekce (ČOI) se v roce 2025 zaměřila na dodržování zákazu prodeje alkoholu a tabákových výrobků osobám mladším 18 let. Výsledky kontrol ukazují, že problémy v této oblasti přetrvávají. Porušení právních předpisů bylo zjištěno téměř v polovině případů.
V období od 2. ledna do 31. prosince 2025 provedla ČOI celkem 7 439 kontrol, přičemž nedostatky odhalila ve 3 391 případech, což představuje 45,58 % všech kontrol.
Nejzávažnější problém: prodej alkoholu nezletilým
Za nejzávažnější zjištění lze považovat porušování zákazu prodeje alkoholu osobám mladším 18 let. Tento prohřešek byl zaznamenán v 686 případech, což je výrazný nárůst oproti předchozímu roku.
Další porušení se týkala například:
-
prodeje tabákových výrobků, elektronických cigaret či nikotinových sáčků nezletilým (76 případů),
-
chybějícího nebo nesprávného označení zákazu prodeje osobám do 18 let,
-
nedodržení povinnosti odděleného prodeje tabákových výrobků,
-
porušení zákazu poskytování ekonomických výhod při prodeji těchto výrobků.
V několika případech byl zjištěn také prodej alkoholu na dálku bez zajištění ověření věku kupujícího.
Kontroly i za účasti mladistvých
Specifikem kontrol bylo zapojení osob mladších 18 let. Ty byly přizvány celkem k 1 527 kontrolám, aby se ověřilo, zda prodejci skutečně kontrolují věk zákazníků.
ČOI při kontrolách spolupracovala i s dalšími orgány – například s Policií ČR, živnostenskými úřady, orgány ochrany veřejného zdraví nebo Celní správou.
Další porušení vůči spotřebitelům
Kromě porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek inspekce zjistila i rozsáhlé nedostatky podle zákona o ochraně spotřebitele – celkem ve 3 010 případech.
Nejčastěji šlo o:
-
neinformování spotřebitele o ceně,
-
porušování zásad poctivosti prodeje,
-
nevydání dokladu o zakoupení nebo jeho neúplnost.
Pokuty za desítky milionů
Na základě zjištěných porušení bylo v roce 2025 pravomocně uloženo 2 677 pokut v celkové výši 44 209 000 Kč. Některé pokuty byly sdružené a týkaly se více provozoven jednoho podnikatele.
Kontroly budou pokračovat
Výsledky podle ČOI potvrzují, že kontroly mají své opodstatnění. Nedostatky byly zjištěny ve vysokém počtu případů a zejména prodej alkoholu nezletilým zůstává závažným problémem.
Česká obchodní inspekce proto avizuje, že se této oblasti bude věnovat intenzivně i nadále.
zdroj: COI, tisková zpráva ze dne 18.03.2026
foto: ilustrační, Canva.com
