ANGLICKÉ VYSOKÉ ŠKOLY PŘICHÁZEJÍ O ZAHRANIČNÍ STUDENTY
Počet zahraničních studentů na anglických univerzitách se poprvé za téměř 30 let snížil. Kvůli zpřísnění vízového režimu a vyššímu školnému dávají prý uchazeči o vysokoškolské studium přednost Spojeným státům nebo Austrálii. O novém trendu informovala agentura Reuters.
Počet zahraničních studentů v roce 2012 klesl na 307.205 z 311.800 v roce 2011. Jedná se o první pokles za 29 let, uvádí analýza Anglické rady pro financování vyššího vzdělávání (HEFCE). Anglie se tak prý vymyká trendu ostatních zemí, kde počet zahraničních studentů neustále roste. Studie neuvádí data pro Wales, Skotsko a Severní Irsko, které mají vlastní systém placení školného.
Výrazný pokles zaznamenaly anglické univerzity u zahraničních studentů z Evropské unie, jejichž počet se během roku 2012 snížil téměř o čtvrtinu na 17.890. Důvodem je prý zvýšení školného skoro o třetinu, ke kterému došlo v tomtéž roce. Na studenty z Indie a Pákistánu prý měla zase dopad hlavně změna vízového režimu. Jejich počet se oproti roku 2010 snížil zhruba o polovinu.
Klesající zájem cizinců o anglické univerzity dělá politikům starosti hlavně kvůli ekonomickým dopadům. Vyšší školství má rozpočet zhruba 73 miliard liber (asi 2,5 biliónu korun). Zahraniční studenti tvoří až 30 procent všech řádných studujících, a přinášejí tak ročně do systému na školném a dalších výdajích až 10,7 miliardy liber (asi 354 miliard korun).
Podle dat zveřejněných HEFCE bylo v roce 2011 zaměstnáno v Anglii ve vyšším vzdělávání téměř 760.000 lidí a odvětví se podílelo na britském HDP 2,8 procenty.
Snaha snížit počet přistěhovalců do Británie pod 100.000 ročně vychází z řad vládní Konzervativní strany premiéra Davida Camerona.
Zdroj: denik.cz – ČTK