CHCETE VŮZ Z AUTOBAZARU? NENECHTE SE NACHYTAT NA ČASTÉ FÍGLE
Pokud uvažujete o koupi ojetého vozu z autobazaru, měli byste se mít na pozoru před nefér chováním, které budou někteří prodejci zkoušet. Mezi nejčastější triky patří záměrné podhodnocování stavu vozu ve smlouvě, časový nátlak či bazar pouze v roli zprostředkovatele.
Často se setkáváme s tím, že obchodní zástupci v autobazarech předkládají potenciálním zákazníkům sáhodlouhé smlouvy a snaží se je dostat pod tlak, aby neměli šanci se s obsahem dokumentu důkladně seznámit. Stačí zákazníka přesvědčit o tom, že právě v den, kdy zavítal na prodejnu, má poslední šanci využít časově omezenou slevovou akci, a ve většině případů budou s tímto trikem úspěšní, nastínil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Podle zkušeností spotřebitelské poradny se stává, že autobazary účelově podhodnotí stav vozidla ve smlouvě. Dělají to proto, že podle zákona neodpovídají za vady, na které zákazníka při koupi upozornily. Čím horší stav vozu tedy uvedou, tím užší je jejich odpovědnost za případné vady. Například panu Zdeňkovi předložili v jednom z autobazarů kupní smlouvu, ve které stálo, že kupované auto je prakticky nepojízdný vrak. Když se nad touto skutečností pozastavil, sdělil mu zdejší pracovník, že se jedná o standardní obsah všech jejich kupních smluv, Je to klamání zákazníka a je obtížné následně prokázat, jaké informace zákazník obdržel ústně na prodejně, a proto lze vycházet jen z obsahu smlouvy.
Ověřte také, s kým smlouvu skutečně uzavíráte. Bazar může jednak provádět takzvaný komisní prodej, kdy v roli prodejce vystupuje on sám, nebo může uzavření smlouvy mezi vámi a původním majitelem pouze zprostředkovat. Rozdíl je v tom velký, upozorňuje Zelený. Je-li totiž prodejcem autobazar, vztahuje se na vás veškerá ochrana, kterou zákon přiznává spotřebitelům. Pokud ale kupujete vůz od původního vlastníka, budou vaše práva výrazně slabší a tím, že s touto osobou většinou při uzavírání smlouvy kvůli bazaru v roli prostředníka nepřijdete ani do styku, může být budoucí komunikace – například při uplatnění reklamace – problematická.
Další problém může nastat při přeregistraci auta. V autobazaru si nenechte namluvit, že můžete s vozidlem vyjet na silnici a při případné policejní kontrole jednoduše předložit kupní smlouvu. To podle zákona není dostatečné a radíme zjistit, kdy obdržíte technický průkaz. Pokud autobazar slíbí provést přeregistraci za vás, pohlídejte si, aby tak učinil do deseti dnů od uzavření kupní smlouvy. Jinak se vystavujete riziku, že vám bude uložena pokuta až 50 000 Kč.
Uvedení jiného data koupě ve smlouvě a předtištěným souhlasem zákazníka, že se vzdává práv z vadného plnění je také možné vidět. Výjimkou není ani cílené omlazování vozidel či nesdělení informace o tom, že vůz byl bouraný. Ideální je nechat ověřit stav vozu vámi zvoleným technikem a před uzavřením smlouvy si ji vzít domů a pečlivě pročíst.
Zdroj: mesec.cz