Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČOI: KONTROLY SOLÁRNÍCH STUDIÍ JSOU NUTNÉ – RIZIKA JSOU VYSOKÁ!

V roce 2012 bylo Českou obchodní inspekcí zkontrolováno 70 solárních studií a nadlimitní hodnoty záření byly zjištěny u 13 provozovaných solárií. „Přestože je skutečný stav solárních zařízení podstatně lepší než v předchozích letech, budeme je dále kontrolovat, abychom ochránili spotřebitele před vysokou míru rizika poškození zdraví vlivem nadměrného ozáření,“ řekl ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský. „Pokračovat v kontrolách solárních studií je nezbytné, neboť životnost používaných trubic, která je časově omezena, je překračována, a také proto, že se často mění majitelé solárií,“ upřesnil ústřední ředitel.

V průběhu roku 2012 provedli inspektoři technického oddělení ČOI kontroly u 70 provozovatelů solárních studií, např. v opalovacích salónech, wellness centrech apod., a kromě měření úrovně UV vyzařování se soustředili na značení solárií, dostupnost ochrany zraku a také na bezpečnostní upozornění, včetně věkového limitu klientů nad 18 let, a další povinné informace poskytované spotřebitelům. Celoroční vyhodnocení kontrolní akce ukázalo, že fyzický stav solárních studií provozovaných v Česku se ve srovnání s předchozími lety zlepšil a nedostatky přetrvávají v administrativní oblasti. Jednalo se především o nedostatky v provozních řádech kontrolovaných subjektů, které byly následně ve většině případů odstraněny.

Výsledky kontrol a uložená opatření

V rámci 70 kontrol zjistili inspektoři měřením nadlimitní hodnoty efektivní hustoty zářivého toku pro erytém ve 13 případech tj. 18,6 %. V 10 případech nadlimitního vyzařování ověřeného ručním solarmetrem uložili termínované opatření ke zjednání nápravy. Ve 3 případech, kdy bylo nadlimitní záření zjištěno kalibrovaným měřením přístrojem Radiospektrometr OL756, bylo s kontrolovanými subjekty zahájeno správní řízení.

Dále byly zjištěny závady převážně administrativního charakteru, a to u 51 subjektů. Za nedostatky v provozním řádu byly uloženy celkem 4 pokuty příkazem na místě v celkové výši 19 000 Kč a zahájeno bylo 1 správní řízení. V ostatních případech byla uložena termínovaná opatření k odstranění zjištěných nedostatků, která byla splněna.

Závěr

Oproti letům 2009 – 2011, kdy kontroly ČOI opakovaně zjišťovaly, že stav provozovaných solárií je neuspokojivý, výsledky za  rok 2012 znamenají s ohledem na evropskou kampaň bezpečného opalování výrazné zlepšení technického stavu. I přesto jsou stále v provozu solární zařízení, u nichž byla naměřena nadlimitní hodnota efektivní hustoty zářivého toku pro erytém. Na zlepšení situace na trhu ČR a celkového povědomí o bezpečnosti solárií i jejich rizicích se pozitivně odrazila rozsáhlá mediální kampaň, která proběhla v roce 2009, a také další osvětová činnost, zejména akce navazující na Mezinárodní konferenci ESA-PROSAFE k solárním studiím, které se účastnili lékaři, dermatologové, zástupci průmyslu i státní správy, a na jejíž organizaci se ČOI podílela.

Aby mělo zlepšení provozu solárních zařízení trvalý charakter, bude Česká obchodní inspekce dále pokračovat v kontrolách (dodržování požadavků stanovených normou EN 60335-2-27:2009 provozovateli solárií). Závažným důvodem pro pokračování v těchto kontrolách je skutečnost, že je překračována životnost používaných trubic. Ta je cca 500 – 800 hodin, což odpovídá 1-2 rokům používání. A dále to, že se provozovatelé solárních studií často mění.

Česká obchodní inspekce se již v roce 2008 přihlásila k účasti ve společné evropské dozorové kampani. Jejím garantem byla společnost PROSAFE a kampaň byla zaměřena na kontrolu spotřebičů pro ošetřování pleti použitím ultrafialového a infračerveného záření (dále jen solárií). První část kampaně se orientovala výhradně na plnění administrativních požadavků ve vztahu k bezpečnému provozování solárních zařízení u provozovatelů solárních studií (fitness, wellness, kosmetických salónů apod.).

Na tuto kampaň navázala Česká obchodní inspekce v roce 2009 vlastním měřením bezpečnostního požadavku na celkové účinné ozáření s normativně stanovenou hodnotou 0,3 W/m². Pro měření účinného ozáření pro erytém bylo pracovníkům ČOI zapůjčeno orientační ruční měřidlo – Solarmetr Model 7.5 Ery Effective a holandský dozorový orgán, Úřad pro bezpečnost spotřebitelských  a potravinářských výrobků, prováděl detailní měření měřidlem Optronic OL-756 pro akreditované měření účinného ozáření.

Závěry orientačních a detailních měření solárií v roce 2009 prokázaly, že síť solárií v Česku je ve velmi špatném stavu. Vzhledem k závažnosti těchto zjištění chtěla ČOI pokračovat v další kontrolní činnosti samostatně i v následujících letech, neměla však k dispozici žádné zařízení, umožňující průkazné měření požadavku na celkové účinné ozáření pro erytém dle EN 60335-2-27:2009, proto usilovala o zakoupení vlastního měřící zařízení pro akreditované měření solárií.

Počátkem roku 2010 byl zakoupen Radiospektrometr OL756 včetně dalšího příslušenství a po proškolení obsluhy přístroje, zpracování metodiky měření, kalibrace a výpočtu nejistoty měření bylo v únoru 2010 zahájeno vlastní měření celkového účinného ozáření u provozovatelů solárií a pro orientační měření solárních zářičů bylo zakoupeno 6 kusů ručních Solarmetrů Model 7.5 Ery Effective.

Zdroj: ČOI