Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČOI: NEZNAČENÝCH LIHOVIN NA TRHU ZJIŠTĚNO NÉNĚ

Nebezpečí skryté v neznačeném alkoholu spotřebitelům stále hrozí, proto se Česká obchodní inspekce mimo rámec svých plánovaných aktivit podílela na mimořádné součinnostní kontrolní akce proti nelegálním výrobcům, distributorům a prodejcům lihovin, která probíhala v několika termínech od listopadu 2012 do února 2013. V průběhu 1033 kontrol bylo při 9 z nich zjištěno porušení nařízení vlády, které stanoví povinnost vybavit lihoviny dokladem původu. Tato zjištění byla postoupena příslušným orgánům dozoru k přijetí opatření v jejich pravomoci. Kromě těchto nedostatků zjistili inspektoři v průběhu mimořádných kontrol v dalších 272 případech porušení zákona o ochraně spotřebitele a zákona o ČOI. „Neznačených lihovin v obchodní síti ubylo, přesto riziko otravy metanolem stále nepominulo. Konzumaci alkoholu z neznámých zdrojů se proto vyvarujte,“ doporučuje spotřebitelům ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Ve dnech 28. 11. – 7. 12. 2012 a 29. 1. – 6. 2. 2013 proběhly mimořádné součinnostní kontrolní akce proti nelegálním výrobcům, distributorům a prodejcům lihovin. Kromě inspektorů ČOI se na nich podíleli pracovníci Celní správy ČR, Policie ČR, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Krajské hygienické stanice. Kontrolní akce byly zaměřeny na dodržování povinností stanovených obecně závaznými právními předpisy pro nabídku a prodej alkoholických nápojů a v jejich průběhu inspektoři ČOI zkontrolovali celkem 1033 prodejních míst, z toho 387 v součinnosti s dalšími dozorovými orgány.

Zjištěná porušení

Při kontrolní akci, jíž se účastnilo více dozorových orgánů, byla zjištění týkající se lihovin ponechána vždy k šetření toho orgánu, kterému v rámci jeho pravomocí náležela. V rámci samostatné působnosti ČOI bylo porušení zvláštních právních předpisů, které upravují značení, evidenci a zdravotní nezávadnost lihovin, zjištěno při 9 kontrolách. Ve všech případech se jednalo o porušení nařízení vlády 317/2012 Sb., kterým se stanoví formulář dokladu o původu některých druhů lihu, destilátu a některých druhů lihovin.

Dále bylo v rámci součinnostních i samostatných kontrol zjištěno ve 221 (76, 6 %) případech porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Nejčastěji se jednalo o porušení zásad poctivosti prodeje (83 případů) a neplnění informačních povinností, jmenovitě neseznámení spotřebitele s cenou nabízených výrobků a služeb (62 případů). Ostatní porušení se vztahovala k zákonu o České obchodní inspekci (51 zjištění – 17,7 %) a dalším obecně závazným právním předpisům (16 zjištění – 5,6 %).

Uložená opatření a sankce

Za porušení obecně závazných právních předpisů v dozorové pravomoci ČOI bylo uloženo 119 pokut v celkové hodnotě 154 300 Kč. Další 102 vedená správní řízení o uložení pokuty dosud nebyla ukončena nebo rozhodnutí o pokutě nenabylo právní moci.

Závěr

Mimořádná kontrolní akce byla vzhledem k přetrvávajícímu riziku ohrožení zdraví a životů spotřebitelů závadnými lihovinami primárně zaměřena na oblast kontroly jejich zdravotní nezávadnosti. Přestože kontrola lihovin náleží do působnosti ČOI jen okrajově – věcně příslušnými dozorovými orgány jsou především Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Celní správa ČR a Krajské hygienické stanice, splnila svou úlohu v plném rozsahu. Při součinnostních kontrolách bylo zjištění inspektorů ČOI v případě porušení právních předpisů náležejících do věcné působnosti jiného orgánu dozoru předáno a jeho pracovníci pokračovali v dalším šetření bez účasti ČOI. V případě samostatných kontrol, prováděných bez účasti dalších dozorových orgánů, pak ČOI vykonávala dozor v plné působnosti, která jí z obecně závazných právních předpisů náleží. Zjištěné nedostatky u kontrolovaných subjektů nepřesáhly průměr, který je v případě standardních kontrol dosahován.

 

Kontroly značení lihovin v roce 2012

Závažným důvodem pro změnu priorit dozoru a kontrolních plánů Česká obchodní inspekce ve druhé polovině roku 2012 bylo obecné ohrožení životů a zdraví spotřebitelů alkoholem s vysokým obsahem metanolu, zjištěným v tržní síti na počátku září 2012. Přestože jsou pravomoci ČOI zákonem č. 676/2004 Sb., o povinném značení lihu, omezeny, zapojila značnou část svého dozorového potenciálu do kontrol značení, nabídky a prodeje alkoholických nápojů a aktivně se spolu s dalšími dozorovými orgány podílela na kontrolách s cílem eliminovat v maximální možné míře a v co nejkratším čase existující nebezpečí obecného ohrožení. Celkem bylo provedeno 14 513 kontrol, v jejichž průběhu bylo porušení právních předpisů nebo mimořádných opatření vlády zjištěno ve 110 případech. Tato zjištění byla dle jejich kvalifikace a v souladu s příslušnými právními předpisy postoupena dalším dozorovým orgánům k dořešení v jejich pravomoci, další porušení byla řešena v rámci působnosti ČOI.

 

Zdroj: ČOI