ZÁJEM O DAROVÁNÍ POTRAVIN POTŘEBNÝM VZRŮSTÁ
O dnešní třetí ročník Národní potravinové sbírky měli lidé velký zájem. Například v Tesku v Praze na Smíchově se do 16:00 vybraly už čtyři tuny jídla, zatímco loni za celý den 2,8 tuny. Nejčastěji lidé darují základní potraviny, v nákupních koších se ale objevují i čaje nebo dětské výživy. Řekl to organizátor akce Jakub Unger. Do akce, ve které mohou lidé nakoupit a následně darovat potraviny potřebným, se letos zapojilo více než 470 obchodů v celé zemi.
„Velké obchody už mají nyní rekord,“ uvedl Unger, podle nějž i v menších prodejnách, kde se loni vybralo okolo 300 kilogramů, je vidět zvýšení. Letošní novinkou podle něj je, že lidé začali dávat celé nákupní koše, více pak i podle něj přemýšlí o pestrosti daru. „Začaly se objevovat věci, jako je cukr nebo věci spojené s Mikulášem,“ dodal.
V obchodech vybírá potraviny od dárců více než 2000 dobrovolníků v modrých zástěrách s logem projektu „Potraviny pomáhají“. Podle jedné z organizátorek akce, Pavlíny Kalousové z platformy Byznys pro společnost, jsou mezi dobrovolníky pracovníci obchodních řetězců, lidé z neziskových organizací i klienti neziskových organizací, kteří jídlo využijí.
Loni žili ze sbírky celý rok
Například Diecézní charita Brno vyslala dnes na potravinovou sbírku asi 150 dobrovolníků. Sváží potraviny z desítky supermarketů na jižní Moravě a Vysočině. „Loni jsme vybrali 11 tun potravin, což byl dvojnásobek oproti předchozímu sběru,“ uvedla mluvčí charity Diana Tuyet-Lan Kosinová. Podle ní je pro charitu sbírka nenahraditelná. „Loni jsme z ní žili celý rok,“ uvedla. Jídlo ze sbírky je určené pro lidi bez domova, seniory i cizince v nouzi.
Podle Kalousové se nemůže stát, že by potravin v celostátním měřítku bylo vybráno moc. „Loňský ročník ukázal, že potraviny, které jsme nasbírali, vydrží jenom několik měsíců. A jídlo je potřebné celý rok,“ uvedla Kalousová.
Jídlo dnes dobrovolníci vkládali do speciálních košů v supermarketech, odkud poputuje přes potravinové banky neziskovým organizacím přímo v místech, kde lidé darovali. Pomohou tak matkám s dětmi v azylových domech, seniorům, osobám bez domova či lidem s handicapem.
Zapojily se i školy
Letos se do sbírky poprvé zapojily také vybrané školy a školky. Děti se dozvídají, proč se s potravinami nemá plýtvat a proč je dobré pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují.
Potravinové banky jsou občanská sdružení, která shromažďují od dárců potravinové i zemědělské přebytky, potraviny před datem spotřeby a ty, které nemohou jít do prodeje, například mají poškozený obal.
První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 v Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla první potravinová banka v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 Česká federace potravinových bank.
V prvním českém ročníku sbírky lidé a firmy darovali 66 tun potravin, loni 173 tun.
Zdroj: denik.cz – ČTK