VĚTŠINA KOUPALIŠŤ MÁ I NA SKLONKU PRÁZDNIN VODU RELATIVNĚ ČISTOU
Většina přírodních koupališť má vodu relativně čistou a vhodnou ke koupání. S postupujícím létem ale přibývá míst, kde hygienici koupání nedoporučují nebo přímo zakazují.
Ke koupání není vhodná třeba Vranovská přehrada v oblasti Bítov, Kopaninky. Jinde v Jihomoravském kraji se koupat dá. Zhoršená jakost vody je v rybníku Suchý na Blanensku, zdravým lidem by však neměla způsobit problémy. A podobně je to i v jiných regionech – někde už voda pro koupání nevyhovuje, ale je i řada koupališť, kde je situace lepší.
Voda v pražských koupalištích je většinou čistá. Horší kvalitu má jen v Hostivaři. Výborná kvalita vody je třeba v koupališti v Radotíně.
Na Frýdecko-Místecku není vhodná ke koupání nádrž Brušperk, kde jsou cerkárie, které mohou vyvolat zarudnutí kůže, vyrážku a intenzivní svědění. Masivní infekce může způsobit také otoky napadených končetin, zvýšenou teplotu, nevolnost nebo průjem, řekla dnes krajská hygienička Helena Šebáková. S výjimkou Brušperku laboratorní analýzy neprokázaly zásadní změny v kvalitě vody oproti minulému období, dodala Šebáková.
Bez obav se mohou i na sklonku prázdnin lidé koupat ve štěrkopískovém jezeře Poděbrady u Olomouce i Plumlovské přehradě v Prostějově.
Královéhradecký kraj zakázal Rozkoš
V Pardubickém kraji už některá koupaliště v druhé polovině léta vykazují zhoršenou kvalitu vody. V rybníku Rosnička na Svitavsku se přemnožily sinice a platí tam zákaz koupání. Například přírodní koupaliště Konopáč u Heřmanova Městce vykazuje dobrou kvalitu vody. Na Pardubicku je méně čistá voda v rybníku Hluboký, což je každoroční jev, protože má bahnité dno. Hygienici proto doporučují se po vykoupání osprchovat. Písníky v okolí Pardubic, například Mělice, Oplatil či Hrádek mají podle měření nezávislého ekologa Jiřího Klicpery čistou vodu. Duhovou nádrž v Moravanech naopak nedoporučuje.
V Královéhradeckém kraji hygienici kvůli vysokému výskytu sinic a chlorofylu dočasně zakázali koupání u autokempu na nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Po koupání v Oborském rybníku v Jinolicích, Dolcích na Trutnovsku a Dachovech na Jičínsku by se měli lidé osprchovat.
Většina přírodních koupališť v Karlovarském kraji má zhoršenou kvalitu vody. Nejlepší stupeň jakosti zůstává podle aktuálních rozborů hygieniků na koupališti Lido v Hamrníkách u Mariánských Lázní.
Ve středních Čechách stále platí zákaz koupání v jezeru Ostrá na Nymbursku. Kvalita vody není dobrá ani v Písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku a koupání zde podle hygieniků není vhodné.
Vodní květ na hladině
Většina přírodních koupališť v Ústeckém kraji má stále dobrou kvalitu vody. Od posledního měření se navíc zlepšila kvalita vody v jezeru Chmelař v Úštěku na Litoměřicku.
Hygienici v Libereckém kraji nedoporučují koupání na dvou koupalištích – v Zákupech na Českolipsku a v Chrastavě na Liberecku. Zhoršená je kvalita vody na dalších sedmi ze 34 sledovaných vodních ploch.
Na Vysočině trvá zákaz koupání ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku a rybníku Sykovec na Žďársku. Ve vodě se tam masivně vyskytují sinice, jsou překročeny hodnoty zeleného barviva chlorofyl, na hladině se vytvořil vodní květ.
Většina venkovních koupališť v Plzeňském kraji má i v poslední čtvrtině prázdnin vodu vhodnou ke koupání. Výjimkou je rybník Hnačov na Klatovsku, kde hygienici zakázali koupání kvůli vysokému výskytu sinic už před prázdninami a zákaz trvá. Nevhodnou vodu má také na Klatovsku rybník Valcha, rovněž kvůli sinicím.
Zdroj: denik.cz – ČTK