Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

SOS MaS, z.s. upozorňuje veřejnost na rostoucí rizika spojená s nákupy na čínském online tržišti Temu. Platforma, která láká extrémně nízkými cenami a širokou nabídkou zboží, byla v Jižní Koreji pokutována za závažné porušení ochrany osobních údajů. Podle informací serveru iROZHLAS čelí společnost PDD Holdings, provozovatel platformy, pokutě ve výši přes 21 milionů korun za to, že tajně předávala osobní údaje uživatelů do Číny a Singapuru bez jejich vědomí a souhlasu. (Zdroj: iROZHLAS, 15. 5. 2025)

Znepokojivá zjištění se však netýkají pouze ochrany dat. Podle testování v několika evropských zemích obsahuje nabídka Temu také zboží, které je nekvalitní, nebezpečné nebo neodpovídá evropským bezpečnostním normám. Jedná se například o elektroniku, která hrozí úrazem elektrickým proudem, nebo o hračky s rizikem udušení. Zvláštní pozornost přitom vyvolávají i případy, kdy byly bez kontroly prodávány nebezpečné předměty, jako jsou nože či střelné zbraně, bez ověření věku kupujícího. (Zdroj: Econews, 21.2.2025)

„Platformy jako Temu využívají agresivní marketingové strategie, které mnohdy cílí na impulzivní chování spotřebitelů – typicky pomocí herních prvků, časově omezených nabídek nebo slevových kol štěstí,“ varuje Renata Horáková, předsedkyně SOS MaS. „Tento model může být problematický zejména pro zranitelné skupiny, jako jsou senioři či mladiství.“ 

Kritiku sklízí i ekologické a etické aspekty fungování Temu. Extrémně levná výroba často znamená nízké pracovní standardy, nejasný původ výrobků a využívání levné, mnohdy i dětské pracovní síly. Navíc platforma nehradí recyklační poplatky a její obchodní model přispívá k nárůstu jednorázových obalových odpadů.

Čeští spotřebitelé by si měli při online nákupech klást následující otázky:

  • Odkud zboží pochází a jaká je odpovědnost prodejce?

  • Jsou mé osobní údaje chráněny v souladu s evropskými předpisy?

  • Má platforma jasné podmínky reklamace, vrácení zboží a ručení za vady?

  • Nejedná se o zboží, které může být nebezpečné mně nebo mé rodině?

„Rozumíme tomu, že nízké ceny jsou lákavé. Ale cena, kterou spotřebitel nakonec zaplatí – ať už ve formě ztráty soukromí, zdraví nebo práv – může být mnohem vyšší,“ doplňuje Renata Horáková.

Spotřebitelům doporučujeme dávat přednost ověřeným prodejcům, kteří podléhají evropské legislativě na ochranu spotřebitele. Pokud už se rozhodnou nakupovat na platformách typu Temu, měli by být maximálně obezřetní a věnovat zvýšenou pozornost recenzím, původu zboží a podmínkám nákupu.

Redakce SOS MaS, z.s.

foto: ilustrační, canva.com