RUŠENÍ TELEVIZNÍHO SIGNÁLU? STÍŽNOSTÍ PŘIBÝVÁ
Zavádění rychlého bezdrátového internetu v ČR si už vybírá svoji technickou daň. Množí se počet lidí, kteří si stěžují na rušení televizního signálu.
Obraz jim začne „kostičkovat“, případně jim zcela „zamrzne“. V mnoha případech za to mohou stožáry s rychlým internetem (takzvaný LTE internet), které mobilní operátoři montují po celé republice.
V tuto chvíli je po celé republice namontováno 5200 stožárů rychlého internetu (správně se jim říká základová stanice LTE). V příštích třech čtyřech letech by se jejich počet měl dostat až k 15 tisícům, počet problémů s rušením televize tedy může dál narůstat.
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nyní eviduje desítky stížností každý měsíc. „Důvodné je však jen zhruba každé druhé oznámení,“ říká mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
Telekomunikační úřad proto od minulého týdne zjednodušil nahlášení potíží s televizním signálem. Kromě telefonu, dopisu či e-mailu lze využít pro nahlášení potíží i zjednodušený interaktivní PDF formulář umístěný na webových stránkách ČTÚ (www.ctu.cz).
Operátoři musí signál opravit
Telekomunikační úřad každou zaslanou stížnost prověří a případně provede místní šetření pomocí speciálních měřicích vozů. Pokud se prokáže, že za rušení signálu mohou stožáry s rychlým internetem, mobilní operátoři musejí bezplatně lidem jejich signál opravit. Nejčastěji tím, že do domácnosti na svůj účet pošlou technika, který za televizi doplní filtr signálu – zjednodušeně malý váleček, jenž se vloží mezi televizi a kabel od antény.
Proč vlastně k rušení televizního signálu dochází? Mobilní operátoři využívají pro provoz rychlých mobilních sítí část frekvencí, které do roku 2012 sloužily pro televizní vysílání a dnes „sousedí“ s frekvencemi pro stávající digitální pozemní televizi. A právě toto „sousedství“ v pásmu 800 MHz občas působí problémy, na což ale telekomunikační úřad i odborníci už dříve upozorňovali.
„V Česku je nejvíce rušen kanál 59 a 60, například v Praze a Brně je tak ohroženo zejména vysílání multiplexu číslo 3. K rušení dochází zhruba do 500 metrů od základnové stanice LTE. Potíže mají také diváci se slabším TV signálem, pokud používají anténní zesilovač nebo nevhodnou pokojovou anténu, problém mohou mít i kabelové televize,“ vysvětluje Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací. V poslední době se problémy objevovaly třeba na Karlovarsku, čas od času obraz „zamrzne“ také v části východních Čech kolem vysílače Černá hora. Problémových míst ale může být více. Protože jde o rušení televizního signálu, lidé posílají stížnosti na radiokomunikace, což je ale špatně. Jediný správný postup je obrátit se na Český telekomunikační úřad a jeho místní pracoviště, které provede měření.
Telekomunikační úřad také před každým spuštěním nového „stožáru“ informuje starosty dotčených obcí a první dva měsíce sleduje testovací provoz. Ještě než pošlete stížnost na rušení signálu, ověřte si, zda problém není přímo u vás. Třeba tím, že máte anténu „přebuzenou“ zesilovačem signálu. Rušení signálu se navíc objevuje i tam, kde je nedaleko televize položen mobilní telefon s rychlým internetem. V takovém případě by telefon měl být aspoň 2,5 metru od televizoru.
Zdroj: denik.cz