Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

REZERVAČNÍ POPLATEK: KDY NA NĚJ REALITKA NEMÁ PRÁVO?

Realitní kanceláře si často účtují poplatky, na které nemají nárok. Rezervační poplatek by třeba měly vracet klientovi téměř vždy při nepodepsání kupní smlouvy. Opak je však realitou. Zájemce o nemovitost má možnost neuzavřít smlouvu a získat své peníze zpět. Pokud se mu to nedaří, měl by se obrátit na právníka.

Realitní kanceláře si navykly účtovat poplatky, na které ale mají nárok jen v minimu případů. Typickým příkladem je rezervační poplatek, který realitní kancelář nejprve od zájemce o byt nebo dům vybere a pak si ho ponechá nehledě na to, co se děje dále. Jak je to s rezervačními poplatky podle zákona?

„Osud rezervačního poplatku by měl být v prvé řadě jasně a srozumitelně ujednán v rezervační smlouvě. Pokud se tak nestane, nesmí si ho realitní kancelář ponechat,“ vysvětluje právník společnosti Vaše nároky.cz Petr Novák. Pokud tedy ve smlouvě není o poplatku ani slovo, nesmí si ho realitka ponechat, ať už k prodeji dojde či nikoliv.

Smlouvu nemusíte podepsat

Pokud je ve smlouvě osud rezervačního poplatku zanesen, má na něj realitní kancelář nárok. Ale to jen v případě, že dojde k úspěšnému uzavření smlouvy mezi kupujícím a prodávajícím nebo mezi majitelem a nájemníkem. Často se objevuje také nárok realitní kanceláře na poplatek v případě, že se zájemce rozhodne smlouvu nepodepsat, ten však oprávněný není. „Takové propadnutí rezervačního poplatku se považuje za ujednání o smluvní pokutě. Realitka ale nemůže zájemce k uzavření smlouvy nutit, takže na peníze z rezervačního poplatku nemá nárok,“ vysvětluje dále právník Novák.

Pokud tak třeba zájemce o koupi bytu na poslední chvíli nedostane hypotéku a nemůže si tak koupi dovolit, nemusí smlouvu podepisovat a rezervační poplatek mu realitka musí vrátit. Podobná situace nastává, když si koupi rozmyslí z jakýchkoliv jiných důvodů.

Pozor, pokud jednáte přímo s majitelem

Jestliže je rezervační smlouva podepsána přímo s majitelem nemovitosti, nebo je majitelem nemovitostí realitní kancelář, situace je jiná. V tomto případě je možné, aby složený rezervační poplatek propadl druhé straně. „Je proto důležité přesně vědět, s kým rezervační smlouvu uzavíráte,“ upozorňuje právník.

Problémy mají i prodávající

Nejrůznější smluvní pokuty realitní kanceláře vyžadují také po majitelích nemovitostí. Například v případě, že s vyhledaným zájemcem není uzavřena smlouva nebo tehdy, když majitel uzavře smlouvu bez zapojení realitky. Obojí je však příkladem situace, kdy realitní kancelář většinou není v právu a majitelé nemovitostí by měli chtít své peníze zpět.

Obraťte se na právníka

Ve většině výše zmíněných případů se jedná o desetitisícové až statisícové částky, proto, pokud realitní kancelář odmítá poplatek vrátit či si účtuje neoprávněné pokuty, je vhodné se obrátit na právníka. V těchto situacích je většinou nárok jasně daný, proto by se poškození neměli bát ani případného soudního řízení.

Zdroj: bydlení.cz