Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

KOUPĚ OJETÉHO AUTA

Při koupi ojetého vozu, ať už v autobazaru nebo od původního majitele, je velmi důležité mít správně sepsanou kupní smlouvu. Především je potřeba dbát na to, aby smlouva obsahovala všechny důležité údaje. V opačném případě byste mohli v budoucnu řešit nemalé problémy

Nástrahy kupní smlouvy

Přestože zákon připouští i ústní verzi smlouvy, volte formu písemnou a to z důvodu budoucího dokazování. Pokud se Vám některé ustanovení nebude zdát výhodné, pak vyjednávejte o změně. Nebudete-li úspěšní, zvažte, zda smlouvu za navrhovaných podmínek podepíšete s ohledem na budoucí možné komplikace. Velmi důležité jsou i další dokumenty přiložené ke smlouvě, např. záznam o technickém stavu vozidla.

Nepodepisujte smlouvu, kterou jste si nepřečetli, s jejímž obsahem nesouhlasíte nebo smlouvu obsahující nepravdy. Nedejte na ústní sliby.

I ta nejjednodušší smlouva by měla obsahovat alespoň tyto údaje:

– řádné označení smluvních stran

– prohlášení prodávajícího, že vůz je jeho majetkem a nikdo další k němu nemá žádná práva

– technická specifikace (identifikace vozidla zahrnuje rok výroby, typ, model, barva, číslo TP, VIN kód, počet najetých km, dokumentace k vozu)

– cena (vhodné je připsat způsob platby, na kterém se obě strany dohodly)

– datum prodeje

– podpisy obou stran

Vhodné je také přidat seznam dokumentace a soupis předaných klíčů. V kupní smlouvě můžete rovněž uvést způsob předání vozu a dokladů, stejně jako způsob změny v evidenci vozidel.

Důkladně si přečtěte vše, co podepisujete!!! Správně sepsaná kupní smlouva vám v budoucnu může ušetřit spoustu starostí.

Přizvěte si ke koupi odborníka!

Před koupí vozu si nejprve ujasněte, jaký vůz si vlastně chcete pořídit. Hledat potom můžete na více místech a vybírat z mnoha vozů. Ojetý vůz si můžete koupit třemi způsoby: v autobazarech, soukromou inzercí nebo v autorizovaných servisech. Nákup každého ojetého auta ale v sobě skrývá mnohá rizika, která souvisí s jeho technickým stavem.

Řada lidí nakonec zapláče nad špatnou koupí auta a nad následnými nečekanými investicemi, protože na nečestné prodejce, snažící se prodat auto ve špatném technickém stavu, narazíme stejně dobře v řadách soukromých osob, jako v řadách autobazarů. Pokud zrovna nejste automechanik, pak nezbývá než doporučit, aby při koupi auta asistoval člověk, který se v automobilech vyzná a hlavně který bude na Vaší straně.

Při koupi ojetého auta je vždy dobré si vzít s sebou zkušeného automechanika. I pokud si sebou vezmete odborníka, udělejte si na prohlídku a odzkoušení dostatek času, nebojte se s vozem zajet i do značkového servisu. Pokud Vám to prodávající neumožní, raději si takovou koupi dobře rozmyslete.

Právní závady automobilu

Při koupi ojetého vozu se zaměřujeme především na jeho technický stav. Kupovaný automobil ale nemusí mít pouze technické nedostatky, může mít i právní závady. Právní vady vozidla dokonce mohou vést až k situaci, kdy vám jej zabaví soud, nebo exekutor. A jaké nepříjemnosti by vás mohly potkat? Může se jednat o nesplacený leasing, zástavní právo, soudní spor nebo kradený automobil.

Jak lze zjistit, zda na autě nevázne nesplacený leasing?

Bohužel jediný způsob by byl obvolat leasingové společnosti, případně hledat na jejich internetových stránkách – některé mají na svých webech vyhledávač podle VIN kódu. Skutečnost, zda je vůz předmětem zástavní smlouvy, je stejně obtížně zjistitelná. Pokud prodávající autem zaručil nějakou svoji půjčku a přestane ji splácet, exekutor zabaví vůz bez ohledu na to, zda jej mezitím původní majitel prodal. Prodávající totiž nebyl oprávněn s autem nakládat. K odebrání auta do soudní úschovy může dojít i v případě, kdy je o něj veden spor dvou subjektů. Je-li například auto ve společném majetku manželů, musí ze zákona souhlasit s prodejem i manžel či manželka prodávajícího. S pořízením ojetého vozu se pojí i riziko, že se může jednat o odcizený vůz.

Řešením, jak minimalizovat riziko právních závad, je vůz koupit od prodejce, který garantuje původ vozidla i vrácení peněz v případě, že by se jednalo o vůz zatížený leasingem, zástavním právem, či jakýmkoliv dluhem. Toto ujednání bývá zahrnuto již do kupní smlouvy. Prověření původu vozidla, kontrolu možného zatížení leasingem, kontrolu kradených vozidel a další služby nabízejí za poplatek také soukromé společnosti. Pokud si vyberete společnost s dobrou pověstí, pak nemusíte litovat peněz, které za tuto službu zaplatíte. Koupě vozu není levnou záležitostí a poplatek v řádu stokorun Vás může uchránit před řadou nepříjemných situací.

Před koupí si prověřte pomocí vin kódu, zda vůz není v databázi nahlášených kradených vozů policie ČR!

 

Stáčení tachometrů

Nejrozšířenějším podvodem při prodeji ojetého vozidla je stočení tachometru. Takovéto přetáčení tachometrů u ojetých aut je v Česku poměrně časté. Automobilů s upraveným počtem najetých kilometrů jezdí po silnicích mnoho. Cílem této praktiky je na prodeji automobilu co nejvíce vydělat.

Vůz, kde ukazatel stavu neodpovídá skutečnému stavu ujetých km, ovšem není jen předražený, přináší i bezpečnostní rizika. Takovéto auto by totiž mělo podstoupit zcela jiné servisní prohlídky. Navíc hrozí, že s takovým vozem nepůjde jezdit, protože neprojde při povinné prohlídce v STK.

Můžete manipulaci s tachometrem odhalit předem? Ano!

Vůz si můžete snadno prověřit podle kódu VIN v databázi. Např. aplikace www.kontrolatachometru.cz zdarma zobrazuje hodnoty zjištěné na počítadle ujeté vzdálenosti vozidla při technických prohlídkách vozidla na STK. Během chvíle se dozvíte o stavech tachometru v různých obdobích. Věnujte pozornost zejména podezřelým výkyvům v průměrném nájezdu kilometrů během historie vozu. V případě pochybností, či u vozů dovezených ze zahraničí, si raději nechejte prověřit historii vozu specializovanou firmou!

Pozor! Nesouhlas skutečně najetých km s údajem uvedeným ve smlouvě může být důvodem k odstoupení od smlouvy.

Nákup vozidla ze zahraničí

Nákup vozidla ze zahraničí sebou nese řadu rizik. Objevují se podvody, kdy prodejce fyzická osoba nabízí ke koupi virtuální automobil nebo jiné dražší zboží např. svatební šaty apod. Na takovéto inzeráty lze narazit jak na českých, tak i na zahraničních portálech.

Prodejce inzeruje vůz (nebo jiné zboží) ve skvělém stavu a především za velmi lákavou cenu. Fotky vozidla jsou postahované z různých stránek z internetu. Pachatelé používají anonymizační služby, které umí skrýt přístupové body IP adres na internetu, takže je nelze následně dosledovat. Ke zvýšení věrohodnosti těchto nabídek poskytují například falzifikace certifikátů potvrzujících stav vozidla, i ofocené osobní doklady cizích osob, jež před transakcí ochotně zasílají emailem. Cílem těchto podvodníků je pouze vylákat zálohu na automobil nebo peníze za jeho dopravu. Když jim kupující zaplatí, přestane prodejce komunikovat, neodpovídá ani na telefonáty, ani na emaily. A kupující neuvidí ani vůz a bohužel zpravidla ani své peníze.

V případě, že máte zájem zakoupit na inzerát dražší věc, např. automobil, buďte velmi obezřetní. Pokud nakupujete od fyzické osoby a věc si nemůžete prohlédnout, jelikož se nachází v zahraničí, vždy musíte tak trochu počítat s tím, že se může jednat o podvod. Zaplatit zálohu v řádech desetitisíců předem bez fyzické prohlídky je pak skutečná neuváženost.