Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

DESÍTKY TISÍC ČECHŮ OHROŽUJE NEBEZPEČNÝ VIRUS. NAPADÁ INTERNETOVÉ BANKOVNICTVÍ

Na pozoru by se měli mít uživatelé chytrých telefonů a počítačových tabletů s operačním systémem Android. Právě na nich byl totiž zachycen nový virus Android/Spy.Banker.AIX, který se soustředí na vysávání účtů prostřednictvím internetového bankovnictví. Do telefonu se uživatelům mohl dostat s aplikací sloužící k nahrávání hovorů QRecorder. Některé banky už odcizení peněz z účtů řeší.

Na virus upozornili bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset, podle kterých se hrozba může týkat až desítek tisíc uživatelů.

Většina uživatelů přitom podle bezpečnostních expertů nemusí ani vědět, že si do svého zařízení stáhli nezvaného návštěvníka. Vše se totiž točí okolo aplikace QRecorder, která je nabízena již delší dobu zdarma a ještě donedávna žádný škodlivý kód neobsahovala.

„Nástroj pro nahrávání hovorů QRecorder se po některé z posledních aktualizací stal pro uživatele hrozbou, která umožňuje útočníkům vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele. Tuto hrozbu Eset detekuje již při instalaci aplikace jako Android/Spy.Banker.AIX,“ prohlásil Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti Eset.

Klienti tří bank měli přijít o statisíce

Česká bankovní asociace v úterý v tiskovém oznámení informovala, že řada tuzemských bank již řešila v posledních dnech odcizení peněz z účtů klientů. Podle České televize šlo o ČSOB, Raiffeisenbank a Českou spořitelnu, klienti přišli dohromady o statisíce až milióny korun. Případ vyšetřuje policie.

Podle Dvořáka je nástroj QRecorder určený výhradně pro mobilní zařízení na platformě Android od společnosti Google a může mít jen v České republice na desítky tisíc uživatelů. Útočníci pomocí tohoto malwaru totiž cílí primárně na uživatele z České republiky, Polska a německy mluvících zemí.

„Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla tzv. ztrojanizovaná. To znamená, že po jedné z posledních aktualizací se z QRecorderu stal tzv. trojský kůň. Ten umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefonu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také děje,“ prohlásil bezpečnostní expert.

Z analýzy antivirové společnosti prozatím vyplynulo, že tento nezvaný návštěvník v telefonu nebo tabletu čeká na zašifrovaný příkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu. „V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí se jednat pouze o bankovní aplikace,“ popsal chování viru Dvořák.

Obrana není snadná

„Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele. Útočníci dále mají přístup do SMS zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí,“ konstatoval bezpečnostní expert.

Zdůraznil, že obrana před bankovním virem Android/Spy.Banker.AIX není vůbec snadná. „Aplikace byla stažena z legitimního zdroje Google Play a dříve nepředstavovala žádné riziko. Kromě instalace bezpečnostního softwaru proto představuje jedinou cestu důsledná kontrola požadovaných oprávnění aplikace s ohledem na její primární a legitimní účel,“ uzavřel Dvořák.

Z bezpečnostních důvodů je vhodné aplikaci QRecorder co nejdříve odinstalovat, zkontrolovat celý operační systém Android nějakým antivirovým programem a pro jistotu ještě kontaktovat svoji banku, zda na účtu nedošlo k nějakým neoprávněným transakcím.

Zdroj: novinky.cz