Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

NÁKUPY BEZ HOTOVOSTI I KARTY

Platit účet kartou místo hotovosti dnes už není ničím neobvyklým. Stále častěji lze však v obchodech narazit i na takzvané bezkontaktní platby. A to je novinka.

Přiklánějí se k nim velké samoobsluhy, obchody s oblečením, lékárny, trafiky i čerpací stanice. Co je podstatou takové platby? A jaká rizika v sobě skrývá? Hlavní výhodou bezkontaktních plateb je, že při jejich použití nemusíte zadávat PIN. K platbě totiž dochází pouhým přiložením platebního nástroje ke snímači. Ušetříte se tak čas věnovaný manipulaci s kartou.

Čip lze navíc umístit prakticky kamkoliv, takže je-li ve formě nálepky, můžete platit i mobilním telefonem, hodinkami nebo přívěškem na klíče.

Aby bylo možné údaje přečíst, je nutné přiložit kartu blízko ke snímači, zpravidla do vzdálenosti dvou centimetrů. To prakticky vyloučí možnost přečtení jiným zařízením. U operací s limitem nad 500 korun však systém i nadále požaduje autorizaci prostřednictvím osobního identifikačního čísla (kód PIN) a někdy i podpisu.

Tato karta obsahuje bezpečnostní čip a zabudovanou rádiovou anténu, která zákazníkům umožňuje naplno využít výhody vyspělé technologie. A co je důležité, tuto metodu hackeři dosud nepřekonali. Bezkontaktní karty díky pohodlnému a takřka bleskovému placení drobných částek posilují trend placení kartou namísto používání hotovosti.

Raketový vzestup

Odhaduje se, že v roce 2014 bude na světě k dispozici asi 260 milionů bezkontaktních platebních terminálů.

Pro obchodníky jejich zavádění znamená především zvyšování komfortu nákupu, a tedy výhodu pro zákazníky. Z toho důvodu se k nim uchyluje stále více podniků. Kromě snižování front u pokladen lze této metodě přičíst k dobru i fakt, že snižují reálnou hotovost v kasách. V případě krádeže tak obchodníci utrpí menší ztrátu.

Zdroj: denik.cz