Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

Ustanovení zákona o prodejní době v maloobchodě, zakazující prodej o některých státních svátcích v provozovnách větších než 200 metrů čtverečních a dalších provozovnách, se vztahuje na Velikonoční pondělí 1. dubna 2024.

Podle zákona č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě, je prodej v provozovnách s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních zakázán v Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok 1. ledna, na Velikonoční pondělí, na Den vítězství 8. května, na Den české státnosti 28. září, na Den vzniku samostatného československého státu 28. října, a na 1. a 2. svátek vánoční, tedy 25. a 26. prosince. Prodej je zakázán též 24. prosince na Štědrý den a to od 12.00 do 24.00 hodin. Ustanovení, zakazující prodej v provozovnách s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních, tak platí i pro nadcházející Velikonoční pondělí 1. dubna. Na Velký pátek 29. března se zákaz nevztahuje.

Zákaz prodeje se vedle provozoven s prodejní plochou větší než 200 m² vztahuje i na prodejní a výkupní dobu zastaváren, provozoven určených k obchodování s použitým zbožím a zařízení určených ke sběru a výkupu odpadů, a to bez ohledu na velikost prodejní nebo výkupní plochy. Nevztahuje se na prodej na autobusových a vlakových nádražích a letištích, tedy v místech se zvýšenou koncentrací cestujících. Omezení se též nevztahuje na prodejny ve zdravotnických zařízeních, lékárny a benzinové pumpy.

 

→ Jaká plocha se počítá do velikosti provozovny?

· celková plocha, kam zákazníci mají přístup, včetně zkušebních místností

· plocha zabraná prodejními pulty a výklady

· plocha za prodejními pulty, kterou používají prodavači

 

 

Zdroj: Česká obchodní inspekce, Tisková zpráva ze dne 27. března 2024

Dostupné on-line: https://www.coi.cz/na-velikonocni-pondeli-1-dubna-je-v-provozovnach-nad-200-metru-ctverecnich-prodejni-plochy-zakazan-prodej-na-velky-patek-se-tento-zakaz-nevztahuje/