Až 70 % domů je pojištěno na příliš nízkou částku
Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP) je až 70 % rodinných domů v Česku podpojištěných – tedy pojištěných na nižší hodnotu, než jakou mají ve skutečnosti. V případě totální škody by tak pojištění pokrylo pouze asi 60 % nákladů a majitelům by často chyběl více než milion korun na nový domov.
„Podpojištění je dlouhodobý problém s drtivými dopady. Když dojde k pojistné události, je už pozdě cokoli řešit,“ upozorňuje Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP.
Češi by sahali po úsporách, půjčkách i sbírkách
Podle průzkumu by se 46 % lidí snažilo škodu pokrýt z vlastních úspor, 27 % by si vzalo půjčku a 25 % by požádalo o pomoc rodinu.
Pětina respondentů by se obrátila na stát nebo veřejnost, například prostřednictvím veřejné sbírky.
Podle ČAP se ale na tyto formy pomoci nelze spoléhat – úspěšnost veřejných sbírek je malá a státní dotace se zaměřují spíše na plošnou pomoc než na jednotlivce.
Podpojištění se dá snadno předejít
Odborníci doporučují kontrolovat pojistnou smlouvu každé 2–3 roky, případně při každé rekonstrukci, přístavbě nebo instalaci nových technologií, jako jsou fotovoltaické panely.
Pomoci může také tzv. indexace, která automaticky upravuje pojistnou částku podle vývoje cen nemovitostí a inflace.
Česká asociace pojišťoven na problém upozorňuje v kampani „60 % nestačí“. Na webu www.60nestaci.cz si může každý spočítat orientační pojistnou hodnotu svého domu a v případě rozdílu kontaktovat pojišťovnu k aktualizaci smlouvy.
zdroj: Česká asociace pojišťoven, tisková zpráva ze dne 16.10.2025
foto: ilustrační, Canva.com
