ČOI: ZVÝŠENÍ KONTROL A POKUT ZLEPŠILO PÉČI O JAKOST PALIV
V průběhu roku 2012 odebrala a zkontrolovala Česká obchodní inspekce historicky nejvyšší počet vzorků pohonných hmot, a to 3 172, z nichž nevyhovělo jakostním požadavkům příslušných norem celkem 98 odebraných vzorků. Tomu odpovídá i poměr zjištění, který byl po porovnání se všemi lety od 2. pololetí roku 2001 nejnižší, a to 3,1 %. Pro podezření, že byla u čerpací stanice prodána nejakostní pohonná hmota, podalo na inspektoráty České obchodní inspekce podnět ke kontrole celkem 687 spotřebitelů. Při následných odběrech prokázaly rozbory porušení jakosti u 37 vzorků, tj. cca 5 % podání. Celkem bylo pravomocně distributorům motorových paliv provozujícím čerpací stanice v roce 2012 uloženo 93 pokut ve výši 23 264 000 Kč.
Po celý rok 2012 sledovaly a monitorovaly všechny inspektoráty České obchodní inspekce u čerpacích stanic na území České republiky jakost pohonných hmot, v souladu s ustanoveními zákona o pohonných hmotách a prováděcími předpisy (zák. č. 311/ 2006 Sb., vyhláška č. 133/2010 Sb. a příslušné technické normy). K laboratorní kontrole jakosti bylo v průběhu roku odebráno celkem 3172 vzorků benzinů, naft, směsného paliva, LPG, CNG a Ethanolu E85. Z tohoto počtu nevyhovělo jakostním požadavkům 98 vzorků (3,1 %), tj. o 1,3 % méně než v roce 2011 )
Výsledky kontrol
Tabulka názorně ukazuje, že celková jakost pohonných hmot odebraných a kontrolovaných Českou obchodní inspekcí v roce 2012 je kolísavá. Nejvyšší % nevyhovujících vzorků pohonných hmot bylo zjištěno v červnu (5,4 %) a v dubnu (5,0 %). Naopak nejméně zjištění, a to 1,3 %, bylo v červenci a říjnu. V ostatních měsících se podíl nevyhovujících vzorků pohyboval v rozmezí 2,1 – 3,8 %.
Automobilové benziny: Nejčastěji zjišťovaným parametrem, který neodpovídal u vzorků benzinů požadavkům technických norem, byl konec destilace. Z 1 296 odebraných nebyl dodržen u 12 vzorků (tj. 0,9 %).
Oktanové číslo výzkumnou metodou a motorovou metodou bylo nižší u 5 vzorků benzinů (0,4 %) Čtyři vzorky (0,3 %) nesplnily tyto jakostní ukazatele: předestilovaný objem při 100 °C, obsah ethanolu, kyslíku a tlak par. U ostatních kontrolovaných parametrů byly zjištěné odchylky v obsahu draslíku u 3 vzorků, jakostní požadavky na hustotu a obsah síry nesplnil 1 vzorek benzinu.
Motorové nafty: Z celkového počtu 1 441 odebraných vzorků naft byl nejčastějším nevyhovujícím jakostním parametrem nižší bod vzplanutí u 30 vzorků (tj. 2,1 %). Dalších 9 vzorků naft (0,6 %), vykázalo závady v teplotě 95% předestilovaného objemu, která byla vyšší než limit stanovený technickou normou, dále v předestilovaném objemu při 350°C – 5 vzorků (0,3%), a teplotě předestilovaného objemu při 340°C – 1 vzorek (0,1%). Odchylka – překročení obsahu síry byla zjištěna v 11 případech (tj. 0,8 %), oxidační stabilita nebyla dodržena u 3 vzorků naft (0,2 %). Požadavky normy na limitní obsah MEMK a filtrovatelnost-CFPP nesplnily 2 vzorky (0,1 %).
Methylestery mastných kyselin (FAME): Z 21 odebraných a kontrolovaných vzorků nevyhověl 1 vzorek (4,8 %) v jakostním ukazateli filtrovatelnost – CFPP.
Směsné palivo (SMN 30): V jakostním parametru bod vzplanutí nevyhovělo celkem 10 z 55 odebraných vzorků (tj. 18,2 %).
Ethanolu E85: Z celkového počtu 19 odebraných vzorků byla u 1 vzorku (5,3 %) zjištěna odchylka v obsahu etanolu.
LPG (zkapalněné ropné plyny): Ke kontrole bylo odebráno celkem 301 vzorků a porušení jakosti, konkrétně nižší oktanové číslo motorovou metodou, bylo zjištěno u 5 vzorků (tj. 1,7 %).
Podrobné výsledky roku 2012 podle druhů pohonných hmot, včetně zjištěných nevyhovujících kritérií, jsou uvedeny v příloze č. 3
Biopaliva v pohonných hmotách
Nedílnou součástí kontrol odebraných vzorků byl také obsah biosložek (metylesterů mastných kyselin) přidávaných do motorových paliv. Maximální povolený obsah biosložky překročily 2 z 1423 vzorků motorových naft – v jednom případě o 0,7 % V/V a ve druhém o 2,1 % V/V (limit stanovený normou je 7,3 % V/V).
Obsah etanolu byl zkontrolován také v 1293 vzorcích automobilových benzinů. Překročení stanoveného maxima bylo zjištěno u 4 vzorků, z nichž vyšší překročení byla zjištěna u 3 vzorků, a to o 37,8 % V/V, 39,6 % V/V, a 40,9 % V/V (limit stanovený normou je 5,2 % V/V). Tak vysoký podíl etanolu v motorovém benzinu nasvědčuje úmyslné manipulaci s pohonnou hmotou, například přimísení bioetanolu nebo paliva E85.
Mobilní laboratoř
Jako doplnění monitoringu kvality pohonných hmot na čerpacích stanicích využívá Česká obchodní inspekce již druhým rokem operativně, zejména při šetření podnětů spotřebitelů, služeb mobilní laboratoře společnosti SGS Czech Republic, s.r.o. Mobilní laboratoř byla využívána zejména při potřebě rychlého řešení podezření spotřebitelů, upozorňujících na možný prodej nejakostních pohonných hmot, nebo dalších upozornění na závažné porušení příslušných kvalitativních norem. Cílem bylo podstatné zkrácení časové prodlevy mezi kontrolou a vydáním omezujícího opatření, tj. zákazu prodeje nejakostních pohonných hmot, oproti standardním odběrům.
V roce 2012 bylo s využitím mobilní laboratoře odzkoušeno 56 vzorků pohonných hmot. Závady byly zjištěny u 3 vzorků motorové nafty, vždy s následným zákazem prodeje nejakostního paliva do doby zjednání nápravy. Zákazy prodeje nejakostní pohonné hmoty byly vydány v 21 případech, a to celkem na 73 280 litrů pohonných hmot v hodnotě cca 2,59 mil. Kč.
Jakost pohonných hmot v letech 2001-2012
Rozsah kontrol pohonných hmot, počet sledovaných jakostních kritérií i jejich limity stanovené pro jednotlivá paliva se v průběhu 12 let trvání monitoringu trhu s palivy průběžně měnily. Tyto změny také výrazným způsobem ovlivnily výsledky kontrol vzorků a jejich výkyvy u jednotlivých pohonných hmot v letech 2001-05. Minimální počet vzorků stanoví vyhláška č. 133/2010 Sb., účinná od 1. června 2010. Od tohoto data se kontrola ČOI vztahuje také na jakost FAME, CNG a Ethanolu E85.
Z tabulky meziročního porovnání výsledků kontrol vyplývá, že v tržní síti ČR byla v letech 2006-09 jakost motorových paliv poměrně vyrovnaná. V roce 2010 vykazuje jakost pohonných hmot celkové zhoršení. Výrazné snížení počtu nejakostních vzorků paliv vykazuje rok 2011 a to o 3,5 % ve srovnání s předchozím rokem. Na těchto zejména pro spotřebitele pozitivních výsledcích se podílelo s velkou pravděpodobností více faktorů:
Novela zákona o pohonných hmotách, která umožnila České obchodní inspekci zveřejňovat konkrétní subjekty odpovědné za prodej nejakostních pohonných hmot, dále zvýšení počtu kontrolovaných vzorků a tím související změna zavedených kontrolních schémat, včetně operativního využití mobilní laboratoře. To vše se projevilo ve zvýšené péči o jakost pohonných hmot ze strany velké části subjektů zapojených do distribuce pohonných hmot. Zjištění bylo sice méně, ale o to závažnějších, za něž byly následně ukládány sankce při horní hranici zákonem stanoveného limitu.
Jakost pohonných hmot v roce 2012
V roce 2012 tento trend pokračoval. I přes navýšení původně stanoveného počtu odběrů pohonných hmot na 3000 vzorků v průběhu roku, celková jakost motorových paliv se zlepšila o 1,3 % ve srovnání s rokem 2011. Ke snížení poměru nejakostních vzorků došlo téměř u všech motorových paliv. Přesto se i nadále objevují závažné odchylky jednotlivých vzorků paliv od příslušné normy, které nasvědčují tomu, že jsou do pohonných hmot přidávány složky, ovlivňující negativně jejich kvalitu. V těchto případech pak dochází kromě poškození oprávněných zájmů spotřebitelů také k poškození životního prostředí a daňovým únikům.
Při monitorování trhu s pohonnými hmotami a kontrolách jejich jakosti spolupracovala Česká obchodní inspekce úzce s celní správou, Generálním finančním ředitelstvím i Policií ČR. Tyto státní orgány průběžně informovala o zjištěných nedostatcích v kvalitě prodávaných pohonných hmot a výsledky správních řízení postupovala také příslušným živnostenským úřadům.
Uložená opatření a sankce
Na základě laboratorních výsledků rozboru odebraných vzorků bylo v roce v roce 2012 vydáno 21 zákazů prodeje na celkem 73 280 litrů pohonných hmot, jejichž hodnota činila cca 2,6 mil. Kč.
V roce 2012 uložila ČOI za porušení jakosti podle zákona o pohonných hmotách 80 pokut v celkové výši 23 159 000 Kč, za porušení jiných zákonů bylo při kontrolách čerpacích stanic uloženo dalších 13 pokut v celkové výši 105 000 Kč.
Podání spotřebitelů
V souvislosti s prodejem pohonných hmot přijala ČOI v roce 2012 od spotřebitelů 687 podání a podnětů ke kontrole. V průběhu jejich šetření prokázali inspektoři v 37 případech porušení povinností, 16 případů bylo postoupeno jiným dozorovým orgánům (nejčastěji podání týkající se měřidel) a 39 šetření dosud probíhá. V ostatních případech se jednalo o nejrůznější dotazy v souvislosti s pohonnými hmotami nebo o podání, kdy kontrola porušení nezjistila.
Závěr
Při monitorování trhu s pohonnými hmotami a kontrolách jejich jakosti spolupracovala Česká obchodní inspekce s dalšími státními orgány, které průběžně informovala o zjištěných nedostatcích v kvalitě prodávaných pohonných hmot, včetně předávání výsledků správních řízení příslušným živnostenským úřadům.
V roce 2013 bude Česká obchodní inspekce v kontrolách jakosti a v monitorování trhu s pohonnými hmotami pokračovat. K laboratorní kontrole bude odebráno nejméně 2650 vzorků motorových paliv, z toho 1000 vzorků benzinů, 1200 motorových naft, 150 vzorků LPG, 50 vzorků směsného paliva a 250 vzorků ostatních pohonných hmot. Cílem je další zvýšení provozní kázně celého distribučního řetězce pohonných hmot – od výrobců po prodejce, a tím i účinnější ochrana práv spotřebitelů.
Zdroj: ČOI