Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČOI: ZAKÁZANÉ ZAPALOVAČE „NOVELTY“ STÁLE NA ČESKÉM TRHU

Česká obchodní inspekce se i v roce 2012 podílela na mezinárodním kontrolním projektu PROSAFE zaměřeném na bezpečnost zapalovačů. Při dozoru nad českým trhem spolupracovali inspektoři také s celními orgány. Namátkové kontroly obchodů, včetně internetových, se sortimentem zapalovačů probíhaly ve všech krajích České republiky. Celkem inspektoři vydali zákazy prodeje na 4312 kusů zapalovačů za 91 711 Kč, z toho na několik desítek druhů zapalovačů typu novelty, jejichž prodej je již několik let zakázán. Další kontrolní zjištění potvrdila, že koneční prodejci stále podceňují nebezpečí, jemuž vystavují spotřebitele prodejem výrobků bez povinných informací a bezpečnostních upozornění. Informační povinnosti porušují tím, že nepřiloží při prodeji k zapalovačům návody a informace, přestože jim dovozci zboží přibalové letáky dodali.

Bezpečnosti zapalovačů je věnována pozornost ze strany kontrolních orgánů členských států EU trvale již několik let. Týká se nejen kontrol, ale i intenzivní osvětové činnosti zaměřené na dovozce a distributory těchto výrobků. Z vyhodnocení kontrolních zjištění ČOI vyplývá, že situaci na českém trhu lze považovat za uspokojivou, neboť převážná část zapalovačů odpovídá svými parametry stanoveným požadavkům na jejich bezpečnost.

V rámci mezinárodního kontrolního projektu EU zaměřeného na bezpečnost zapalovačů, který pokračoval i v roce 2012, provedla ČOI na 400 kontrol, v 5 případech na žádost celních orgánů – ve všech doporučili inspektoři propuštění zásilek zapalovačů do volného oběhu.

K laboratornímu ověření bezpečnosti byly na trhu odebrány tři typy běžně prodávaných zapalovačů značek „Cricket“, „Velta Piezo“ a „ICQ“, které byly odeslány do akreditované laboratoře Bureau Veritas ve Velké Británii. Základním bezpečnostním parametrům požadovaným technickou normou EN ISO 9994 vyhověl ve všech prověřovaných parametrech dle zkušebních protokolů zapalovač značky Cricket. U dalších dvou značek, vždy u dvou zapalovačů z celkem 50 testovaných kusů od jednoho modelu, došlo po zážehu ke stříkání nebo plápolání plamene při nastavení na maximální výšku, případně byla o 5 mm nad požadavky platné normy překročena maximální povolená výška plamene. Riziko zranění spotřebitele při manipulaci se zapalovači zkoušených typů bylo minimální. Při následných kontrolách u dovozců těchto výrobků nebyly žádné další nedostatky zjištěny.

Namátkové kontroly provozoven i internetových obchodů, nabízejících v rámci jiného sortimentu výrobků také zapalovače, probíhaly ve všech krajích České republiky. Kontrolní zjištění stále potvrzují, že koneční maloobchodní prodejci podceňují nebezpečí plynoucí z neposkytnutí dostatečných informací a bezpečnostních upozornění k zapalovačům při prodeji spotřebitelům. Přestože dovozci vybavili zapalovače potřebnými návody a informacemi, prodávající je k prodanému zboží nepřiložili. Tyto nedostatky inspektoři většinou řešili v rámci svých pravomocí opatřením na místě.

Také v loňském roce našli inspektoři v tržní síti zapalovače typu „novelty“, přestože je jejich prodej nařízením vlády (NV č. 198/2007 Sb.), přímo zakázán. Nabývací doklady na tyto zapalovače (např. ve tvaru revolverů, mobilních telefonů, hodinek, hasicích přístrojů či nábojnic, nebo obsahující drobné pohyblivé předměty v zásobníku paliva), se až na výjimky nepodařilo dohledat a v případě, že prodávající požadované doklady při kontrole předložili, budily pochybnost o jejich pravosti. Díky svému rozmanitému vzhledu, barevnosti a zábavným prvkům představují zapalovače „novelty“ pro maloobchodníky stále zajímavý a dobře prodejný artikl. Prodej těchto typů zapalovačů, které mají vzhled předmětu určeného dětem nebo přitahujícímu jakýmkoliv způsobem jejich pozornost, inspektoři na místě zakázali. V roce 2012 to bylo celkem 70 zjištění – vždy se však jednalo o maximálně několik kusů v aktuální nabídce provozovny. Celkem zakázali inspektoři v roce 2012 prodej 4312 kusů zapalovačů v hodnotě 91 711 Kč.

Závěr

Situaci na českém trhu se zapalovači lze v roce 2012 považovat za stabilizovanou i přes nedostatky zjištěné Českou obchodní inspekcí. V průběhu let, kdy se inspektoři systematicky kontrolám těchto výrobků věnují, došlo ke zvýšení jejich bezpečnosti  i kvality. Nepodařilo se však úplně zabránit prodeji zapalovačů „novelty“, a to i přes jinak úspěšnou osvětovou činnost mezi distributory tohoto sortimentu a jejich průběžnou kontrolu. Proto bude dozor nad trhem se zapalovači pokračovat i v roce 2013.

Zdroj: ČOI