ČOI: TEXTILNÍ VÝROBKY NEJSOU ČASTO OZNAČENY CENOU ANI SYMBOLY
Česká obchodní inspekce při kontrolách zaměřených na nabízený textil a textilní výrobky, a to zejména na jejich značení a další povinné informace, jejichž poskytování ukládá prodávajícím zákon o ochraně spotřebitele a další právní předpisy. V průběhu 2. čtvrtletí bylo při 929 kontrolách prokázáno porušení těchto povinností v téměř 60 % z nich. Na 2000 kusů textilních výrobků v hodnotě 435 427 Kč, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh, vydali inspektoři zákaz prodeje a právní moci nabylo v hodnoceném období 445 pokut v souhrnné výši přes 1,6 milionu korun. „Tato vysoká čísla svědčí o tom, že prodávající nevěnují dostatečnou pozornost značení textilního zboží, které spotřebitelům nabízejí, ani poskytování dalších povinných informací, přestože ze zákona za to nesou objektivní odpovědnost. Svědčí ale také o značné toleranci spotřebitelů, kteří tyto výrobky s neúplnými informacemi nebo i bez nich kupují bez ohledu na to, že nákup neznačených výrobků nese riziko následné nesprávné údržby a případného zničení výrobku. Nezanedbatelné je také riziko koupě oblečení bez znalosti jeho materiálového složení pro malé dítě nebo spotřebitele s alergií na některá vlákna.
V období od 1. 4. do 30. 6. 2015 bylo v rámci kontrolní akce provedeno celkem 929 kontrol, při nichž byly ověřovány podmínky prodeje textilu a textilních výrobků a dalších spotřebních výrobků spotřebitelům. Zvláštní důraz byl v rámci prováděných kontrol kladený hlavně na dodržování povinností vyplývajících prodávajícím z nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 o názvech textilních vláken a souvisejícím označování materiálového složení textilních výrobků a o zrušení směrnice Rady 73/44/EHS a směrnic Evropského parlamentu a Rady 96/73/ES a 2008/121/ES.
Z tabulkového přehledu vyplývá, že z celkového počtu 929 kontrol provedených ve 2. čtvrtletí bylo zjištěno porušení obecně závazných právních předpisů při 533 kontrolách, tj. v 57,4 %. Na relativně vysokém poměru kontrol se zjištěním má svůj podíl skutečnost, že část majitelů a zaměstnanců zejména malých provozoven se širokým sortimentem zboží nemá náležité právní povědomí, nezbytné k provozování prodejny a nejsou si vědomi objektivní odpovědnosti za formální ani skutečné vady sortimentu zboží, které nabízejí k prodeji.
Zjištěné nedostatky a uložené sankce
Porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, a dalších předpisů:
- stejně jako v prvním čtvrtletí se největší počet porušení týkal neposkytnutí řádných informací o cenách nabízených výrobků (§ 12), kterého se prodávající dopustili v 220 případech (23,6 % všech zjištění)
- povinné údaje a informace (§§ 9, 10 a 11) chyběly na kontrolovaných výrobcích ve 216 případech (23,2 %). Z toho 79 prodávajících neposkytlo tyto informace písemně v českém jazyce, v 77 případech nebyly výrobky označeny údaji o výrobci, dovozci, popř. dodavateli, dalších 60 zjištění se týkalo ostatních chybějících informací o vlastnostech výrobků, včetně informací o správném používání a údržbě
- zásady poctivosti prodeje (§ 3), porušilo 68 prodávajících (7,3 %)
- doklad o koupi výrobku se všemi zákonem stanovenými náležitostmi na vyžádání spotřebitele (§ 16) nevydali prodávající v 61 případech (6,5 %)
- nedostatky v informacích o právech z vadného plnění a ve formálních náležitostech reklamačního řízení (§§ 13 a 19) byly zjištěny u 48 prodávajících (5,1 %)
- porušení ostatních ustanovení zákona o ochraně spotřebitele byla zjištěna v minimu případů.
Porušení povinnosti označit textilní výrobky materiálovým složením (dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011) zjistili inspektoři při 150 kontrolách (16,1 %). Tento výsledek znamená, že se ani v této oblasti situace oproti předchozímu období nijak nezlepšila (v 1. čtvrtletí nebyly náležitě označeny materiálovým složením textilní výrobky v 151 případech, tj. 17,3 %).
K laboratornímu posouzení, zda bylo dodrženo deklarované materiálové složení výrobku, byly odebrány vzorky tří druhů ponožek, u nichž bylo uvedeno, že obsahují polypropylenové vlákno s knotovým efektem. Příměs tohoto vlákna umožňuje odvádění potu, a tím podstatně zlepšuje uživatelský komfort výrobku. Provedeným laboratorním posouzením ovšem bylo zjištěno, že ani jeden z odebraných vzorků neodpovídá deklarovanému materiálovému složení. Na základě tohoto zjištění přijala ČOI další příslušná opatření.
Zákaz dalšího prodeje byl v průběhu 2. čtvrtletí vydán na 2000 kusů textilní výrobků v hodnotě 435 427 Kč, které neodpovídaly požadavkům obecně závazných právních předpisů. Souběžně byl do doby zjednání nápravy vydán zákaz používání 22 kusů neověřených délkových měřidel.
Na základě zjištěných porušení bylo v rámci kontrolní akce pravomocně uloženo celkem 445 pokut v souhrnné výši 1 649 500 Kč. Z toho nabylo právní moci 99 pokut v hodnotě 701 000 Kč, uložených konkrétně za porušení informačních povinností o materiálovém značení textilu, stanovených nařízením EU.
Závěr
Výsledky kontrol úrovně prodeje a značení textilních výrobků a textilu ve 2. čtvrtletí 2015 opakovaně potvrdily četné nedostatky v dodržování požadavků obecně závazných právních předpisů prodávajícími. Z těchto zjištění vyplývá nutnost dalších kontrol jak v provozovnách, tak i formou odběru vzorků k laboratornímu posouzení užitných vlastností a pravdivosti údajů o deklarovaném materiálovém složení vybraných textilních výrobků.