Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČOI. SVÍTÍCÍ ČELENKA S ROHY MŮŽE BÝT PO ČERTECH NEBEZPEČNÁ

Na předvánočním trhu se objevují různé příležitostné výrobky, o které je v tomto období značný zájem. Jedním z nich jsou také svítící čertovské rohy, jejichž prodej zjistila Česká obchodní inspekce na severu Čech. Po jeho vizuální kontrole však inspektoři prodej této hračky zakázali, protože zejména pro děti představuje vážné riziko poškození zdraví. Důvodem tohoto opatření bylo zjištění, že knoflíkové články umístěné v čelence jsou přístupné bez použití jakéhokoli nástroje. Kryt baterií je možné otevřít pouze jedním pohybem. Následně kontrolovaný subjekt stáhl nebezpečnou hračku z trhu a výrobek byl zveřejněn v systému RAPEX pod číslem A12/1454/15.

Čelenka – čertovská svítící

Popis výrobku

Na plastové čelence do vlasů jsou upevněny červené rohy o délce 9 cm z průsvitného plastu, které obsahují LED žárovky. Uprostřed mezi rohy je umístěno srdíčko, v němž je nainstalované pouzdro na 3 knoflíkové baterie pro napájení LED žárovek. Po zapnutí spínače na srdíčku začnou rohy červeně světélkovat.

Příčiny nebezpečnosti

Posouzením výrobku bylo zjištěno, že knoflíkové články umístěné v hračce jsou přístupné bez použití jakéhokoli nástroje. Kryt baterií není nijak zajištěn a je možné jej otevřít pouze jedním pohybem. Požadavek příslušné technické normy stanoví, že „knoflíkové články a baterie typu R 1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje, pokud kryt jejich prostoru nemůže být otevřen pouze po provedení nejméně dvou současných na sobě nezávislých pohybů“.

Při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku předpokládat situaci, při které může dojít ke zranění dítěte, a to bezděčným vdechnutím nebo spolknutím uvolněných knoflíkových článků. To může způsobit zalknutí nebo udušení dítěte, případná následná chemická reakce by mohla nevratně poškodit vnitřní orgány.

Přijatá opatření                 

Česká obchodní inspekce prodej čelenky se svítícími rohy zakázala a následně distributor přijal opatření, na základě kterého stáhl nebezpečnou hračku z trhu. Tento výrobek byl zveřejněn v systému RAPEX pod číslem A12/1454/1

Zdroj: ČOI

celenka-cert