ČOI: SPOŘIČ ENERGIE NENÍ SICE NEBEZPEČNÝ, ALE NIC NEUSPOŘÍ
V uplynulých týdnech se na Českou obchodní inspekci v důsledku informací o „zázračném spořiči elektrické energie“, zveřejněných na internetu, obrátily desítky spotřebitelů. Dotazy měly společného jmenovatele: Jak tento přístroj funguje a zda jsou informace o úspoře „až 75 % elektrické energie“ pravdivé. V žádostech o prošetření funkčnosti přístroje psali spotřebitelé o podvodu a klamavém jednání. Na základě těchto podnětů byl výrobek Energy Saver Pro zakoupen a předán k odbornému posouzení funkčnosti a bezpečnosti. Z výsledků testů vyplynulo, že tento výrobek, jehož obsahem je velmi jednoduchý elektrický obvod, elektrickou energii nejen vůbec nespoří, ale naopak ji sám spotřebovává. Informace prodávajících o výhodnosti koupě tohoto přístroje jsou zcela klamavé a Česká obchodní inspekce doporučuje spotřebitelům výrobek rozhodně nekupovat.
Obchodní název: Energy Saver Pro
Zkoušený přístroj je stanoveným výrobkem podléhajícím režimu zákona o technických požadavcích (zák. č. 22/1997 Sb.) a příslušného nařízení vlády (NV č. 17/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí). Výrobek posouzen podle ČSN EN 60335 – Elektrické spotřebiče pro domácnost a podobné účely – Bezpečnost – Část 1: Všeobecné požadavky.
Výsledky kontroly
Jedná se o elektrické zařízení opatřené vidlicí k připojení přímo do zásuvky, v provedení spotřebiče třídy ochrany II se dvěma LED indikátory. Výrobek obsahuje trubičkovou skleněnou pojistku, která elektrické zařízení chrání před poškozením nadměrným elektrickým proudem.
Dalším ověřením bylo zjištěno, že výrobek sice splňuje požadavky na elektrickou bezpečnost, formálním značením však požadavkům stanoveným zákonem o technických požadavcích na výrobky a příslušným prováděcím předpisům nevyhověl (na výrobku není uvedena značka původu, jmenovitý příkon, ani značka pro spotřebiče třídy ochrany II – podle IEC 60417).
Při ověřování „výhod“ zařízení Energy Saver Pro, uvedených na webu a v návodu k použití v českém jazyce, jmenovitě tvrzení, že „elektrické zařízení je účinné na všechny typy spotřebičů“, bylo zjištěno, že vlastní provedení tohoto zařízení, které je vyrobeno na principu RC filtru, nemůže snížit spotřebu energie (kladně ovlivnit elektrické spotřebiče s kapacitním charakterem zátěže).
Kontrolou byla prokázána také nepravdivost deklarace prodávajícího, že „elektrické zařízení odpovídá všem evropským směrnicím“. V daném případě není výrobek náležitě označen značkou pro elektrické zařízení třídy ochrany II, a proto požadavky směrnice LVD 2006/95/EC nesplňuje.
Zavádějící je i tvrzení, uvedené na webu, že „elektrické zařízení má vestavěnou přepěťovou ochranu a ochranu proti blesku“. Jedná se o elektrické zařízení třídy ochrany II, a tudíž není připojeno k ochrannému vodiči a případná přepětí nelze účinně odvést.
Dále není u technických údajů v návodu k použití ani přímo na zařízení Energy Saver Pro uveden jmenovitý příkon a spotřebitel není seznámen s vlastní spotřebou tohoto elektrického zařízení. Měřením byla při připojení přístroje k distribuční síti zjištěna hodnota jmenovitého příkonu 93 VA.
Doporučení pro spotřebitele
Ze zjištění České obchodní inspekce vyplývá, že informace o vlastnostech „spořiče energie“ se nezakládají na pravdě. Vůči prodejci těchto výrobků však nemůže Česká obchodní inspekce využít svých kontrolních a sankčních pravomocí, tj. zakázat jeho distribuci a prodávajícího za klamavé obchodní praktiky postihnout, neboť se jedná o zahraniční subjekt mimo EU, který v Česku nemá zastoupení. Z tohoto důvodu i vymahatelnost spotřebitelských práv může být problematická, proto ČOI spotřebitelům doporučuje, aby si tuto rizikovou investici dobře rozmysleli.
Zdroj: ČOI