Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČOI: NEBEZPEČNÁ LASEROVÁ UKAZOVÁTKA NA ČESKÉM TRHU
(Mezinárodní kontrolní akce – zpráva k situaci na českém trhu)

Spolu s dalšími dozorovými orgány členských zemí EU se Česká obchodní inspekce podílí na řadě mezinárodních kontrolních projektů. Jedním z nich je kontrola bezpečnosti laserových ukazovátek. „V souladu s pokyny provedli inspektoři u distributorů těchto výrobků celkem 18 kontrol a porušení stanovených povinností zjistili v 11 případech. Do informačního systému RAPEX byly v průběhu akce jako nebezpečné nahlášeny 4 typy laserových ukazovátek a dalších 6 výrobků bylo nahlášeno mimo jeho rámec,“ řekl k výsledkům kontrol Vladimír Velčovský, ústřední ředitel ČOI. Ve většině případů nedostali spotřebitelé povinné informace o vlastnostech prodávaných laserových ukazovátek, o způsobu jejich použití a údržbě. Zejména nebyli informováni o vážném riziku – poškození zraku nebo ohrožení bezpečnosti oslněním laserem, které hrozí při nesprávném používání těchto výrobků. Kromě toho prodávající nezajistili označení prodávaných výrobků údajem o výrobci, dovozci či dodavateli. Vladimír Velčovský dále sdělil, že k úspěchu akce přispěla metoda přesného měření výkonu laserů s použitím vlastního zařízení OL 756, kterou v průběhu akce vyvinul jeden z odborných pracovníků ČOI. „Vzhledem k četnosti a dostupnosti laserových ukazovátek na trhu pro děti a mladistvé, a zejména rizikům, které anonymní výrobky při nesprávném způsobu používání představují, považuji za nutné v kontrolách tohoto sortimentu pokračovat i po ukončení mezinárodního projektu,“ rozhodl po vyhodnocení kontrolní akce ústřední ředitel ČOI.

Předmětem kontroly byly přenosné bateriové lasery pro držení v ruce určené pro spotřebitele, laserová ukazovátka, zbraně a napodobeniny střelných zbraní s laserovým zaměřovačem, přívěsky na klíče s laserem, laserové vodováhy, další nářadí s laserem a ostatní „laser gadgets“. Kontroly byly zaměřeny kromě povinného označení laserů také na ověřování skutečného výkonu, a to z důvodů rizika trvalého poškození zraku nebo nebezpečí oslnění řidičů či pilotů letadel (dle zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, a zák. č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků).

Po vyhodnocení výsledků monitorování trhu byla následně v 18 provozovnách, které nabízely k prodeji sledovaný sortiment, laserová ukazovátka zkontrolována. Většina vytipovaných prodejen (14), byla v působnosti Inspektorátu Středočeského a Hl. m. Prahy a další 3 kontrolní zjištění byla postoupena jinými inspektoráty ČOI k došetření. V těchto případech kontrolované osoby nesplnily uložená opatření a nepředložily požadované doklady. Jedna kontrola proběhla u dovozce dvou druhů laserů s označením 200mW zelený Laser (X1997) a zelený laser 200mW – extrémně výkonný.Tyto dva výrobky byly odebrány k posouzení jejich bezpečnosti a ověření, zda splňují požadavky stanovené zvláštními předpisy.

Výsledky kontrol

Porušení zákona o ochraně spotřebitele bylo zjištěno v 11 případech, kdy prodávající řádně neinformovali spotřebitele o vlastnostech výrobků, o způsobu jejich použití a údržby nebo o nebezpečí, které vyplývá z nesprávného použití. Dále bylo zjištěno, že prodávající žádným způsobem nezajistili, aby prodávané výrobky byly označeny údajem o výrobci, dovozci či dodavateli. Tato porušení se často vyskytovala souběžně.

Příklady porušení informačních povinností:

–         Do kontrolního nákupu byla zakoupena barevná laserová ukazovátka za 29 Kč. Dvě tlačítka, jimiž byla ukazovátka vybavena, sloužila k rozsvícení LED svítilny a laserového ukazovátka. Na laserovém ukazovátku byla nalepena etiketa s nápisem pouze v anglickém jazyce: „DANGER, LASER RADIATION, AVOID DIRECT EYE EXPOSURE!“ – o riziku poranění očí v češtině ani slovo. Stejně tak výrobce nebo dovozce, popřípadě dodavatel nebyl na výrobku uveden. Na 13 kusů laserových ukazovátek byl vydán zákaz prodeje do doby zjednání nápravy a s prodávajícím vedeno správní řízení za nesplnění povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele.

–         Také laserové ukazovátko za 25 Kč, zakoupené v jiném obchodě, nebylo řádně opatřeno informacemi o vlastnostech prodávaných výrobků, o způsobu použití a údržby, ani o nebezpečí, které vyplývá z nesprávného použití. I těmto výrobkům chybělo označení výrobce, dovozce, popřípadě dodavatele, proto byl prodej 11 laserových ukazovátek zakázán do doby zjednání nápravy.

–         Česká pošta doručila na adresu spotřebitele výrobek 200mW zelený laser (X1997) zakoupený prostřednictvím internetového obchodu a následně byl na výdejním místě stejného dodavatele odebrán jako vzorek zelený laser 200mW – extrémně výkonný. Oba vzorky laserů byly odebrány k ověření jejich bezpečnosti a základních povinností stanovených zákonem o obecné bezpečnosti výrobků (zák. č. 102/2001 Sb.). Z posouzení vyplynulo, že výrobky nejsou označeny dle příslušné technické normy (ČSN EN 60825-1), v důsledku čehož mohou způsobit poškození zraku i při krátkodobé expozici. Analýzou rizik byla zjištěna míra rizika S = vážné riziko. Při kontrole výrobku 200mW zelený laser (X1997) bylo zjištěno, že k němu byl přiložen návod v anglickém jazyce a český návod chyběl. Odebrané laserové výrobky nebyly v době kontroly označeny označením výrobce, dovozce nebo dodavatele, čímž prodávající opět porušil zákon o ochraně spotřebitele.

–         Zákaz prodeje byl vydán také na distribuci nebezpečného laserového ukazovátka AIT 450, u něhož bylo analyzováno vážné riziko poškození zraku laserem.

Uložená opatření a sankce

V průběhu kontrolní akce vydala ČOI zákaz prodeje do doby zjednání nápravy na 107 kusů laserových ukazovátek v celkové hodnotě 3 837 Kč.

Podle zákona o obecné bezpečnosti výrobků byl vydán na dobu potřebnou k provedení kontroly zákaz uvádění na trh, nabízení nebo vystavování 2 kusů výrobků s označením 200mW zelený laser (X1997) a 2 kusů výrobků s označením zelený laser 200mW – extrémně výkonný v celkové hodnotě 14 096 Kč.

Kontrolovaným osobám bylo za zjištěná porušení zákonů dosud uloženo 11 pokut v celkové výši 79 000 Kč a 4 výrobky (200mW zelený laser (X1997), zelený laser 200mW – extrémně výkonný, laserové ukazovátko AIT 450 .

Závěr

Výsledky kontrol České obchodní inspekce v roce 2012 prokázaly, že neplněním informačních povinností jsou distributory i dovozci laserových ukazovátek stále porušovány obecně závazné právní předpisy. Z celkového počtu 18 kontrol bylo porušení zjištěno v 11 případech, ve 3 případech je vedeno správní řízení za nesplnění uloženého opatření. Čtyři rizikové výrobky byly nahlášeny do informačního systému RAPEX a v šesti případech jako INFO (dle čl. 11 a 12 směrnice GPSD). Průběžné výsledky projektu plně potvrdily nezbytnost kontroly těchto laserových výrobků. Pozitivním výsledkem akce je, že v jejím průběhu byla pracovníkem ČOI vyvinuta metoda přesného měření výkonu laserů s použitím vlastního zařízení OL 756, pro měření inspektory v terénu je v řízení nákup přenosného měřiče výkonu laserů.

Výrobků s laserem je na trhu stále více a jejich snadná dostupnost, zejména pro děti a mládež, zvyšuje potenciální riziko jejich nesprávného používání. Proto jsou další pravidelné kontroly jejich nabídky a prodeje nezbytné. Závěrečná zpráva PROSAFE k mezinárodnímu společnému projektu Laserová ukazovátka bude k dispozici až po jejím schválení Evropskou komisí, kdy bude zveřejněna na webu České obchodní inspekce.

Zdroj: ČOI