Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČOI: MÍT INFORMACE A VYZKOUŠET VÝROBEK PŘEDEM SE VYPLÁCÍ

Základním pravidlem dobrého nákupu je vědět, co chceme koupit, a dalším, udělat si na nákup dostatek času. To platí zejména tehdy, jestliže je cílem koupě výrobek, který má mít určité specifické vlastnosti nebo sloužit delší dobu. A není podstatné, jestli vybíráme nádobí nebo chceme zabavit malé dítě hračkou, která vydává zvuky. Zkušenosti České obchodní inspekce dokazují, jak je i v těchto případech důležité nechat si výrobek nejen ukázat, ale také předvést jeho funkci. A také si ověřit údaje a technická data uvedená na výrobku. Opomenutí těchto pravidel může znamenat následné problémy – zejména když skutečné vlastnosti výrobku zjistíme až po koupi, při jejich užívání. Zde jsou dva příklady ze zjištění severočeských inspektorů:

Tento pekáč nekupujte!

Na Inspektorát ČOI v Ústí nad Labem se obrátil spotřebitel s podezřením, že pekáč, který si koupil na předváděcí akci, nemá vlastnosti, které na základě prezentace prodávajícího oprávněně očekával. Inspektoři tento čtvercový pekáč se skleněnou poklicí o obsahu 2,9 l a rozměrech 20×20 cm odebrali ke kontrole. Již při vizuální kontrole povinných údajů zjistili, že na výrobku ani jeho obale nebyl uveden žádný výrobce nebo dovozce, pouze byl označen typem LOT NO:NII a kódem EAN 4894314715653. V přiloženém záručním listu prodávající deklaroval mimo jiné toto:  „Nádobí využívá nejnovější generace nepřilnavých titanových povrchů.“ Vzorek byl předán do SVÚM, a.s., v Praze (Výzkumného a testovacího centra materiálů)  k posouzení, zda je oprávněně označován jako „titanové“ nádobí.

U nádobí, které je označeno jako titanové, se používá povrchová úprava, která obsahuje tvrdou keramickou plazmově nanášenou vrstvu Al2O3-TiO2. Z  technické zprávy na základě provedených zkoušek však vyplynulo, že kontrolovaný pekáč tuto tvrdou keramickou a velmi odolnou vrstvu, která titanové nádobí charakterizuje, neobsahuje. V podstatě se jednalo o pekáč s teflonovým povrchem a za titanové nádobí ho proto nelze považovat. Uvedením této nepravdivé informace při nabídce užil prodávající zákonem zakázané klamavé obchodní praktiky a čeká ho správní řízení.

I z bezpečné hračky může bolet hlava

Předmětem dalšího podnětu ke kontrole šetřeného severočeskými inspektory bylo slůně vydávající zvuky, které maminka zakoupila svému batoleti. Velmi záhy zjistila, že asi neudělala nejlepší nákup v životě, neboť podle popisu hračka vydávala tak hlasité zvuky, že jí z nich za pár minut rozbolela hlava. Také tentokrát se inspektoři vydali do uvedeného obchodu a odebrali vzorek hračky k rozboru. Slůně putovalo do Technického a zkušebního ústavu v Českých Budějovicích.

K všeobecnému překvapení bylo provedenou zkouškou zjištěno, že nešťastné slůně vydává akustický tlak 100,4 dB, tady pod stanoveným limitem. ČSN EN 71-1  (článek 4.20 písm. e), stanoví, že špičková emisní hladina akustického tlaku u hraček nesmí překročit 115 dB.

Hračka je tedy bezpečná a příslušnou technickou normu neporušuje, a to i přesto, že vydává zvuky o intenzitě odpovídající např. hluku pneumatické sbíječky či řevu motorky. I velmi silná hudba nepřesahuje hranici 80 dB. Hračka – slůně se zvuky má na obale uvedeno označení PLAYSKOOL, EAN 5010994575595.

Zdroj: ČOI