ČOI: CO DRAHÝ KÁMEN, TO PODVOD
S ročním odstupem zopakovala Česká obchodní inspekce kontroly šperků nabízených v prodejnách zlatnictví. Ověřovala, zda prodejci neklamou spotřebitele nabídkou šperků s kameny, které neodpovídají svým složením deklaraci. Celkem bylo odebráno 7 šperků, a to ve třech prodejnách přímo v centru Prahy a ve dvou prodejnách klenotů v Českého Krumlově, které byly předány k laboratornímu přezkoumání v Kriminalistickém ústavu Praha. Odborné posudky specializované laboratoře obsahovaly u všech 7 odebraných šperků stejnou větu: Složení kamene neodpovídá deklaraci. Za klamavé obchodní praktiky bude se všemi prodávajícími vedeno správní řízení.
Na mimořádné kontrolní akci, která proběhla v předvánočním období, kdy lze předpokládat zvýšený zájem právě o šperky, se podílely dva inspektoráty ČOI: Inspektorát pro Středočeský kraj a Hl. m. Prahu a také Inspektorát pro Jihočeský kraj a Vysočinu.
Co nabídla Praha
Po předchozím monitorování trhu se šperky byly vybrány tři provozovny v centru Prahy, a to v ulici 28. října, ve Vodičkově a Na Poříčí. Celkem byly v těchto prodejnách odebrány 4 šperky osazené dle deklarace prodávajících přírodními kameny, a to zlatý prsten s českým granátem, zlatý prstem s opálem, zlatý přívěšek s opálem a náušnice z bílého zlata s akvamarínem. Po posouzení pravosti v laboratořích vyšlo najevo, že šperky jsou sice zlaté, ale osazeny imitacemi zmíněných kamenů.
Zlatý prsten s českým granátem – nejednalo se o český granát – pyrop, ale o syntetický kámen, který se podle posudku „ani neblíží složení minerálů skupiny granátů“ (foto č. 1)
Zlatý prstem s opálem a zlatý přívěšek s opálem – kameny v obou špercích byly syntetické. Obsahovaly polymery, které se v přírodní podobě opálů nevyskytují (foto č. 2)
Náušnice z bílého zlata s akvamarínem a zirkony – modrý broušený kámen neodpovídal složením akvamarínu, vykazuje druhovou shodu s topazem. Ani drobné broušené kameny, jimiž byl středový kámen lemován, nebyly zirkony, jak deklaroval prodávající, ale kubické zirkonie, tedy syntetické kameny (foto č. 3)
Co nabídl Český Krumlov
Ani prodejci v Široké ulici a na Latráně v Českém Krumlově při prodeji šperků nepostupovali s náležitou odbornou péčí. Proto si mohli jejich zákazníci zakoupit místo šperků s přírodními kameny jejich pouhé imitace, ovšem za ceny odpovídající deklarovaným pravým kamenům. To potvrdily laboratorní posudky tří odebraných šperků, zlatého prstenu s akvamarínem, zlatého prstenu s citrínem a zirkony a také stříbrných náušnic s velkým českým granátem.
Zlatý prsten a akvamarínem – nejednalo se o akvamarín, neboť modrý broušený kámen obsahoval chemické prvky, které přírodní akvamarín (tj. odrůda berylu) neobsahuje. Složení odpovídalo syntetickému spinelu (foto č. 4)
Zlatý prsten s citrínem a zirkony – ve žlutém kameni byly zjištěny chemické prvky (obsahoval zirkonium, kyslík a další příměsi), které neodpovídají složení přírodního citrínu (foto č. 5)
Stříbrné náušnice s velkým českým granátem – červené broušené kameny nebyly české granáty – pyropy. Chemickému složení těchto českých polodrahokamů neodpovídal zjištěný obsah jednotlivých prvků ani barva. Složením bylo možné přiřadit použité kameny, jimiž byly náušnice osazeny, k almandinům (foto č. 6)
Závěr
Česká obchodní inspekce opakovaně zjistila, že někteří prodejci nadále neinformují pravdivě o vlastnostech šperků, které nabízejí. Takové jednání posuzuje zákon o ochraně spotřebitele jako nekalou obchodní praktiku a jednání v rozporu s požadavky odborné péče. Riziko tohoto jednání prodávajícího spočívá v tom, že může zásadním způsobem ovlivnit obchodní rozhodnutí spotřebitele. Pokud by spotřebitel měl informaci o tom, že kámen ve šperku je pouhá imitace, s velkou mírou pravděpodobnosti by si šperk za nabízenou cenu nekoupil. Laboratorní posudky 7 šperků, vypracované odborníky Kriminalistického ústavu Praha Policie ČR, které odebrala Česká obchodní inspekce u 5 prodávajících, prokázaly, že spotřebitelé byli nepravdivě informováni o vlastnostech kamenů, jimiž byly tyto šperky osazeny. Se všemi kontrolovanými subjekty bude vedeno správní řízení o uložení pokuty.
Spotřebitelům Česká obchodní inspekce doporučuje, aby nákupu šperků věnovali náležitou pozornost a vybírali si prodejce, kteří jsou ochotni pravost kamenů doložit. V případě, že kupují šperk osazený drahými kameny, by měli žádat, aby byl v dokladu o koupi kromě ryzosti a hmotnosti kovu, z něhož je šperk vyroben, uveden také druh použitého kamene. Pravost kamenů si mohou spotřebitelé v případě pochyb nechat ověřit u soudního znalce. Pokud odborný posudek potvrdí jejich podezření, že byli podvedeni, mohou následně uplatnit svá spotřebitelská práva u prodávajícího, případně u soudu.
Zdroj: ČOI