Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČOI: ALKOHOL BEZ ZÁVAD, JEHO PRODEJ STÁLE S NEDOSTATKY

Preventivní kontroly České obchodní inspekce zaměřené v roce 2015 na prodejce alkoholu neprokázaly nabídku, prodej či skladování alkoholických nápojů, které by neodpovídaly požadavkům zákona o spotřebních daních a zákona o povinném značení lihu. V průběhu 4641 kontrol však inspektoři zjistili porušování jiných právních předpisů a poškozování spotřebitelů prodávajícími, a to ve více než 40 % provozoven. Za zjištěné nedostatky bylo pravomocně uloženo přes 1700 pokut za více než 5 milionů korun. Dobrá zpráva pro konzumenty alkoholu je, že při téměř 5 tisících kontrolách nezjistili inspektoři prodej neznačených alkoholických nápojů. Vysoký počet dalších závad však není, zejména pro české pohostinství, dobrou vizitkou. Nejčastěji inspektoři zjišťovali, že spotřebitelé neměli k dispozici řádné informace o ceně nabízeného sortimentu, byli šizeni na množství nápojů a nákupy či konzumace jim byly nesprávně účtovány. Proto ČOI zařadila kontroly prodeje alkoholických nápojů do plánu činnosti v obdobném rozsahu i v roce 2016.

V období od 1. 1. do 31. 12. 2015 bylo v rámci kontrolní akce, zaměřené na dodržování povinností vyplývajících prodávajícím z obecně závazných právních předpisů při nabídce a prodeji alkoholických nápojů, provedeno celkem 4641 kontrol. Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno v 1984 případech, tj. v 42,7 %.

V průběhu kontrolní akce spolupracovala Česká obchodní inspekce s orgány státní správy, zejména s Policií ČR, Městskou policií, Živnostenskými úřady a dalšími orgány vykonávajícími v dané oblasti dozor nad trhem.

Zjištěná porušení zákona o ochraně spotřebitele a dalších předpisů

Nejčastěji porušovaným právním předpisem v rámci kontrolní akce byl zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, jehož ustanovení porušili prodávající celkem v 2350 případech:

  • nejčastějším porušením bylo neseznámení spotřebitele s cenou nabízených výrobků nebo služeb (§ 12), které bylo zjištěno v 908 případech
  • zásady poctivosti prodeje (§ 3), nedodrželi prodávající v 722 případech
  • doklad o zakoupení výrobků nebo poskytnutí služeb, ačkoli si o něj spotřebitel požádal, prodávající nevydal nebo jej vydal bez potřebných náležitostí (§ 16), ve 338 případech
  • porušení informačních povinností o výrobku a neúplné identifikace jeho výrobce, případně dovozce nebo distributora, včetně údajů v českém jazyce (§§ 9, 10 a 11) se týkalo 217 zjištění
  • další ustanovení zákona o ochraně spotřebitele již byla porušena v menším rozsahu.

Porušení jiných obecně závazných předpisů, zejména zákona o České obchodní inspekci (zák. č. 64/1986 Sb.), zjistili inspektoři v 295 případech.

Uložená opatření a sankce

Zákazy prodeje byly vydány na 3226 kusů výrobků v celkové hodnotě 140 473 Kč, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh, a do doby zjednání nápravy byl vydán zákaz používání na 280 kusů měřidel bez platného úředního ověření.

Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce pravomocně uloženo v období od 1. 1. do 31. 12. 2015 celkem 1723 pokut v souhrnné výši 5 315 700 Kč.

Závěr

Kontroly České obchodní inspekce provedené v roce 2015 neprokázaly nabídku, prodej či skladování alkoholických nápojů, které by neodpovídaly požadavkům zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních nebo zákonu č. 307/2013 Sb., o povinném značení lihu. Jiné zjištěné nedostatky však svědčí o tom, že prodávající ostatní zákony příliš důsledně nedodržují. Proto jsou kontroly tohoto sortimentu zařazeny do plánu činnosti České obchodní inspekce i v roce 2016 a budou pokračovat v obdobné intenzitě, a to jak z preventivních důvodů, tak i vzhledem k vysoké míře porušení dalších zákonů.

Zdroj: ČOI

220alkohol2016