Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že se v současné době objevují podvodné webové nabídky, jež slibují poskytnutí výhodného úvěru, které je podmíněno zaplacením poplatku. Po jeho zaplacení však již k samotnému poskytnutí spotřebitelského úvěru nedojde.
Česká národní banka v současnosti eviduje dvě takové nabídky, a to stanglgruppe.cz a https://weissgruppe.cz/. V obou webových prezentacích vystupují subjekty vydávající se za neexistující české právnické osoby, nicméně pravděpodobně pro zvýšení důvěryhodnosti parazitují zároveň na obchodních značkách využívaných německými společnostmi a přitom kopírují obsah webových prezentací společností z jiných zemí, které bez dalšího pouze přeloží do češtiny.
Česká národní banka v této souvislosti opakovaně upozorňuje veřejnost, aby si důkladně ověřovala identitu osob, s nimiž uzavírá smluvní vztah s tím, že v Seznamech regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu uveřejněném na stránkách České národní banky, si zároveň může ověřit, jestli se jedná o osoby podléhající jejímu dohledu.
Zdroj: Česká národní banka, zpráva ze dne 8. 7. 2025. Dostupné zde: Upozornění na podvodné webové prezentace nabízející spotřebitelské úvěry – Česká národní banka
Obrázek: pixabay.com