Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČESKÁ OBCHODNÍ INSPEKCE STÁLE ROZŠIŘUJE SEZNAM RIZIKOVÝCH E-SHOPŮ

Nákupy na internetu jsou spotřebiteli čím dál tím oblíbenější. Ovšem řada spotřebitelů si při tom počíná neuváženě a vůbec si nepřipouští možná rizika. V tomto týdnu se na poradnu SOS MaS, z. s. obrátila spotřebitelka, která si objednala na eshopu www.lapert.cz oblečení. Když však chtěla oblečení reklamovat, bohužel se jí dostalo odpovědi, že si musí oblečení reklamovat sama a zaslat jej na vlastní náklady do Číny. Výše uvedený e-shop přitom figuruje na seznamu rizikových e-shopů, který vede Česká obchodní inspekce. Zklamání z obchodu se tak spotřebitelka mohla vyhnout, kdyby věděla, kde si ověřit, zda obchodník nepatří mezi rizikové.

To nejmenší, co může každý spotřebitel před nákupem udělat, je ověřit si zda jím vybrané stránky v tomto seznamu již nefigurují. V posledních dnech se na tomto seznamu objevily např. stránky nejlepsinakup.eu, maxivyprodeje.cz, obchodnicek.cz nebo honzovyslevy.cz

Podle informací uvedených na internetových stránkách nejde o klasické e-shopy, ale o „virtuální galerii“, jejímž prostřednictvím údajně zboží nabízejí externí subjekty.

Jak uvádí Česká obchodní inspekce obvykle se má jednat o společnosti se sídlem v Číně nebo v jiných asijských zemích, u nichž je pro spotřebitele obtížné ověřit jejich existenci a důvěryhodnost. ČOI registruje stížnosti na dodání zboží s velkou časovou prodlevou, případně nedodání zboží vůbec. Je-li dostupnost označena např. výrazem „skladem u dodavatele“, může to v praxi znamenat, že zboží se nachází v Číně a bude doručeno až za několik týdnů či měsíců. Také řešení případných reklamací a/nebo vracení zboží může být pro spotřebitele obtížné.

Případný nákup na těchto internetových stránkách by měli spotřebitelé důkladně zvážit!

Tento dlouhý seznam se bohužel pro spotřebitele rozšiřuje téměř každým dnem, takže nikdy nemůžeme úplně spoléhat na to, že je seznam kompletní a nákup na webu v seznamu neuvedeném bude stoprocentně bezpečný.

Vždy proto dodržujte zásady bezpečného nakupování na internetu.

Pozor na podezřele levné zboží nebo jiné nezvykle výhodné nabídky!

Pozor! Ne všechny informace na internetu jsou  pravdivé. 

Ověřte si totožnost prodávajícího

Každý internetový obchod by měl mít na sebe uveden kontakt – název firmy nebo jméno podnikatele, adresu. Identitu prodávajícího si můžete zkontrolovat v příslušném rejstříku podle IČO.

Zajímejte se o reference

Zejména jde-li o méně známý obchod nebo neznámého prodávajícího. Vložte název do vyhledávače a zajímejte se o názory ostatních spotřebitelů. Využívejte internetových srovnávačů.

Předcházejte nepříjemným překvapením

Před nákupem si přečtěte obchodní a reklamační podmínky.

Platba předem

U neověřeného prodejce nedoporučujeme posílat platbu předem. Nechávejte si zboží raději zaslat na dobírku.

Zdroje:

https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/

SOS MaS, z. s.