Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

ČEŠI TUŠÍ, ŽE AKTIVNÍ DŮCHOD NEBUDE NA ÚČET STÁTU A CHTĚJÍ ZŮSTAT DOMA

Sedm z deseti Čechů se domnívá, že k aktivnímu stáří jim nebude stačit důchod. Vyplývá to z rozsáhlého dotazníkového šetření ČSOB na vzorku 1500 respondentů. Do penzijních fondů proto spoří dvě třetiny lidí ve věku 35 až 55 let.

Číslo je to zdánlivě vysoké, ale z průzkumu špatně vychází ty nejohroženější skupiny budoucích seniorů, tedy nízkopříjmoví lidé s nižším vzděláním. Znamená to, že v budoucnu zde může být nezanedbatelná skupina lidí, kteří budou na hranici chudoby. Ostatní příjmové skupiny si sice spoří, ale krátce a malé částky, říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB.

Dodává, že průměrně lidé spoří pouze osm let částku 651 Kč měsíčně. Ideální je spořit minimálně 1000 Kč měsíčně už od 25 let, uzavírá Hutla. Lidé pokládají za investici na důchod i své děti, 24 procent dotázaných odpovědělo, že investují do svých dětí, aby se o ně postaraly.

Češi mají také poměrně jasno v tom, kde a s kým chtějí žít, až zestárnou. Téměř 60 procent respondentů by rádo zůstalo ve svém stávajícím bytě či domě. Ochotu přestěhovat se do menšího vyjádřilo jen 14 procent lidí. Pouhá tři procenta se plánují přestěhovat do domu s pečovatelskou službou. A u vlastních dětí nechce žít skoro nikdo (1 %).

Potvrzuje to naši zkušenost, že lidé většinou nechtějí být ve stáří na obtíž, nejméně vlastním dětem. Jenže představa, že budou moci žít beze změn až do smrti ve vlastním bytě a se vším si poradí sami, je málo pravděpodobná. Sice se prodlužuje délka dožití, ale nikoli délka stáří ve zdraví. Snažíme se tedy seniorům a pečujícím poskytovat veškeré informace o stárnutí a rady, jak si říci o pomoc a pomoc také přijmout. K tomu slouží portál Neztratitsevestari.cz, říká Matěj Lejsal, ředitel Sue Ryder.

Průzkum také ukázal, že lidé v oblasti péče moc nepočítají s pomocí státu. V případě, že by onemocněl jejich partner či někdo z rodiny, spoléhali by se nejčastěji sami na sebe (34 %) a na příbuzné (25,5 %). Na stát by se obrátilo jen osm procent dotázaných. Systém služeb a dávek je nepřehledný, lidé neznají názvy jednotlivých nástrojů pomoci a ani pod jakými klíčovými slovy je mají vůbec hledat. I v tomto pomáhá náš portál, doplňuje Lejsal.

Zdroj: mesec.cz