ČOI: LÉTO NEKONČÍ, STEJNĚ JAKO KONTROLY V REGIONECH
Letní sezóna vrcholí a s ní pokračují i nikdy nekončící kontrolní povinnosti inspektorů ve všech regionech České republiky. Monitorují prodej zboží a poskytování služeb zaměřených na turisty, pravidelné i příležitostné návštěvníky, kontrolují dodržování zásad poctivosti při prodeji a dalších povinností, které jim ukládají právní předpisy dozorované ČOI. Inspektoři se vydali v uplynulých dnech na kontroly předzahrádek restaurací, na pouť v Hostinném a také byli v patách pořadatelům předváděcích akcí, kteří zřejmě nemají volno nikdy. Česká obchodní inspekce bude i nadále pokračovat v kontrolách v rámci „letní turistické sezóny, neboť jejich výsledky nejsou pro spotřebitele příznivé a pro prodejce a poskytovatele služeb nikterak lichotivé…
Kontrola restaurací s předzahrádkami
Možnosti posedět na předzahrádce restaurace u dobré kávy nebo chlazeného nápoje využije v období letních prázdnin po horkém dni každý z nás. I inspektoři – ti nikoliv s vidinou odpočinku, ale se záměrem zkontrolovat poctivost při prodeji, obsadili letní předzahrádky v centru Českých Budějovic na Náměstí Přemysla Otakara II. Kontrolovali správnost deklarovaného množství podávaných nápojů a pokrmů, seznámení zákazníků s cenami a také vystavené účty.
Všech sedm kontrol skončilo uložením pokuty, neboť ve všech případech zjistili nedostatky: ve 4 případech nebyly dodrženy deklarované míry podaných nápojů a v dalších 3 případech nebyl spotřebitel seznámen s konečnou cenou nabízených výrobků. Aspoň že účty byly bez závad. Za zjištěné nedostatky uložili inspektoři 7 pokut příkazem na místě v celkové výši 12 500 Kč.
Slavnosti Porcinkule – Hostinné
Tradiční pouť v Hostinném, která se pravidelně koná první srpnový víkend, je historicky spjata s řádem františkánů, ale nechybí na ní stánky s občerstvením, prodej suvenýrů a další světské “marnosti“. Proto se stala místem, na něž zamířili také inspektoři ČOI z východních Čech, aby dohlédli na poctivost prodeje a poskytovaných služeb. V průběhu pouti si vytipovali ke kontrole celkem 6 prodejních míst, kde ověřovali zejména správnost účtování, dodržování deklarované míry nápojů, seznámení spotřebitele s cenami a následné vydání dokladu o koupi na vyžádání spotřebitele.
Porušení právních předpisů prokázali inspektoři při 4 kontrolách, kdy spotřebitel nebyl seznámen s cenami zboží a nebylo mu umožněno ověřit si správnost míry podaných nápojů. Ve 3 případech skončila kontrola uložením pokuty na místě a v jednom případě čeká kontrolovanou osobu uložení pokuty ve správním řízení.
„Ilegální“ předváděcí akce
Pořadatelé předváděcích akcí nezahálejí ani v létě. Spotřebitelé, přestože tyto akce stále navštěvují, současně informují Českou obchodní inspekci o tom, kdy a kde budou probíhat – na rozdíl od samotných pořadatelů těchto akcí, kteří svoje aktivity před kontrolními pracovníky tají. A tak se po upozornění spotřebitelů inspektoři ČOI vydali na kontroly tří předváděcích akcí, které se lišily pouze místem konání.
Akce se měly konat ve dnech 28. 7. 2014 v restaurace U Šimlů v Nechanicích. Další byla plánována na 30. 7. 2014 v hotelu Dvořák na náměstí v Chrastu u Chrudimi a poslední na 1. 8. 2014 v restauraci U Vavřince v Ronově nad Doubravou.
Pozvánky neobsahovaly identifikační údaje prodávajícího, a tudíž nebylo možné předvídat, jaké komplikace mohou vzniknout při ověřování totožnosti osob pořádajících tyto akce. Z tohoto důvodu byla zajištěna součinnost policie ČR
- Při kontrole v Nechanicích v restauraci U Šimlů, byli inspektoři ČOI přímo na akci. Nikde nebylo uvedeno, kdo je organizátorem této akce. Přišly 3 dvojice spotřebitelů.
Prodávající postupně předváděl sortiment výrobků. V poslední části akce přítomným předal zástupce obálky s případnou výhrou. Obálku obdrželi i inspektoři ČOI. S obálkou vyzval prodávající inspektory k jednání v samostatné místnosti. Po otevření obálky se zjistilo, že obálka výhru neobsahuje. Poté postupně vyzval další dvě dvojice k otevření obálky s případnou výhrou. Otevírání obálek probíhalo separátně v salonku restaurace. Druhá dvojice spotřebitelů údajnou slevu na výrobky vyhrála. Tuto nabídku ale odmítla se zdůvodněním, že by museli doplatit cca. 30 tisíc Kč. Se třetí dvojicí spotřebitelů prodávající v salonku jednal déle. Když i poslední pár opustil místnost, inspektoři si ověřili, že ani tato dvojice kupní smlouvu neuzavřela. Následně prodávající opustili místnost v restauraci i s výrobky oknem.
Kontrola prokázala, že informace uvedené na pozvánce jsou lživé. Posezení s živou hudbou a ochutnávkou vín se nekonalo, ani přislíbené dary spotřebitelé neobdrželi.
- Při druhé kontrole, která se měla konat v Chrasti u Chrudimi, na akci nebyla nikde upoutávka, ale před hotelem bylo shromážděno několik zájemců. Pozornost vzbudila pouze bílá dodávka Fiat Ducato, která již byla inspektorům známa. V hotelu Dvořák byly v prvním patře hotelu čtyři ženy důchodového věku, které rozčileně debatovaly o tom, že akce, na kterou se dostavily, se nekoná a že telefonovaly na telefonní číslo uvedené na osobní pozvánce. Inspektorka České obchodní inspekce oslovila jednu z žen a dotazovala se na bližší informace o konání akce. Oslovená paní sdělila, že na volném telefonním čísle se na ní mužský hlas hrubě utrhl, že žádná akce se konat nebude, protože na místě je ČOI a oni o ní ví.
- Při třetí kontrole, která se měla konat v Ronově nad Doubravou, se inspektorky ČOI dohodly na postupu při kontrole s Policií ČR. Po dotazu na provozovatele restaurace U Vavřince, kde se podle pozvánek měla akce konat, jim bylo sděleno, že do restaurace přišli čtyři občané seniorského věku a dožadovali se vstupu na akci. Podnikatel údajně nebyl o žádné akci informován, nikdo neměl rezervován salonek, což potvrdil i personál, který neměl o konání akce žádné povědomí. Podnikatel volal na telefonní číslo uvedené na tištěném pozvání, to však bylo vypnuté.
Ani v jednom z výše uvedených případů se inspektorům České obchodní inspekce nepodařilo prodávajícího identifikovat. V rámci osvěty a ochrany spotřebitelů je třeba zopakovat, že nejúčinnější způsob sebeobrany mají spotřebitelé ve svých rukách. Takových a jim podobných akcí se neúčastnit!
Chodské slavnosti
Bez účasti inspektorů ČOI se neobešly ani tradiční Chodské slavnosti, které se konaly 9. a 10. srpna v Domažlicích. Mimo pozornost tisícovek hostů provedli u předem vytipovaných stánků celkem 14 kontrol a nedostatky zjistili u 4 prodejců. Za tyto závady uložili pokuty na místě – ve třech případech za porušení zásad poctivosti prodeje (nesprávnou míru nebo hmotnost) a v jednom případě za nevydání dokladu o koupi a chybějící ceny u zboží. Celkem uložili kontrolovaným prodejcům pokuty ve výši 8000 Kč a další 4000 Kč jako náklady řízení.
Důslednost ve výběru prodejců se organizátorovi akce – městu Domažlice vyplatila, neboť ze strany ČOI byly zjištěné nedostatky posouzeny jako méně závažná porušení a tomu odpovídala i výše sankcí.
Zdroj: ČOI