(Ostrava 7.7.2025) Objednali jste si zájezd, ale plány se změnily a vy už nikam nechcete nebo nemůžete jet? Pak vás jistě napadne, zda můžete zájezd jednoduše zrušit. Odpověď zní: ano, od smlouvy lze odstoupit kdykoli před začátkem zájezdu – ale ne vždy to bude zadarmo.
Bez 14denní ochrany
Už jste si možná zvykli, že při nákupech po internetu máte 14 dní na rozmyšlenou. U zájezdů to ale neplatí. Pokud si objednáte zájezd online nebo po telefonu, nemáte automatické právo do 14 dnů odstoupit bez udání důvodu a bez sankcí. Cestovní smlouva o zájezdu je v tomto směru výjimkou ze zákona. Zrušíte-li zájezd z vlastního rozhodnutí, může vám cestovní kancelář účtovat storno poplatky – a to i v oněch „magických“ čtrnácti dnech od objednání.
Jak vysoké storno?
Výši storno poplatků najdete ve smlouvě nebo ve všeobecných podmínkách. Musí být přiměřené – tedy odrážet reálné náklady cestovní kanceláře. Čím dřív zájezd zrušíte, tím nižší by mělo být storno. Kancelář by měla zohlednit i to, zda za vás může místo na zájezdu ještě prodat někomu jinému nebo ušetří na službách, které vám už nebude poskytovat.
Pozor: Storno poplatek není trest – má pokrývat skutečné náklady cestovky, ne zvyšovat její zisk.
Nechcete jet? Pošlete náhradníka
Jedním z elegantních řešení může být postoupení smlouvy. Pokud za sebe najdete náhradníka, který za stejných podmínek zájezd převezme, cestovní kancelář to musí umožnit. Dát o tom ale musíte vědět včas – podmínky pro změnu účastníka jsou opět součástí smlouvy. V některých případech se účtuje administrativní poplatek za změnu jména, ale bývá to levnější než plné storno.
Výjimečné situace: Když v destinaci hoří
Jedinou možností, kdy můžete odstoupit bez jakéhokoli storna, je výskyt nevyhnutelných a mimořádných okolností v cílové destinaci nebo jejím okolí. Tím se rozumí například živelní pohromy, teroristické útoky, vážné nepokoje nebo uzavření hranic. V takovém případě vám náleží vrácení všech peněz, které jste již za zájezd zaplatili. Nemáte však nárok na odškodnění – třeba za zkaženou dovolenou.
Co říká zákon?
Pravidla pro odstoupení od smlouvy o zájezdu najdete v občanském zákoníku – konkrétně v § 1840 písm. l), § 2533, § 2535 a § 2536. Pokud máte pochybnosti, zda vaše důvody pro zrušení zájezdu zakládají nárok na vrácení peněz, poraďte se s odborníky – například v poradně spotřebitelské organizace.
Redakce SOS MaS
foto: ilustrační, canva.com