MOTORISTŮM ZAČÍNÁ ZIMNÍ SEZÓNA. JSTE PŘIPRAVENI?
Od 1. listopadu do 31. března musíte svůj vůz vybavit zimními pneumatikami. Zákon sice všeobecnou povinnost výslovně nestanovuje, ale nedá se předpokládat, kdy a jak se povětrnostní podmínky změní. Obecně se proto doporučuje přezout na zimní pneu, jakmile teploty klesají pod 7 °C. Současně na sklonku podzimu číhá na motoristy i řada jiných rizik, spojených s mlhou, deštěm, tmou nebo pohybem zvěře po vozovce. Informovala o tom UNIQA pojišťovna.
V rámci přípravy na zimní sezónu je vhodné doplnit do ostřikovačů a chladiče zimní směs. Zkontrolujte také funkci stěračů a případně vyměňte gumové břity. Ověřte dostatečnou funkci autobaterie. Do auta přibalte škrabku na okna, rukavice, deku a startovací kabely. Sněhové řetězy se naučte nasazovat předem. S řetězy je pak možné jet rychlostí maximálně 50 km/h. Před delší cestou také vyplatí natankovat plnou nádrž a vzít si alespoň nápoje. Může se stát, že někde zůstanete stát v koloně.
V zimních měsících je pak nutné mít auto před jízdou očištěno od sněhu a ledu. Dávejte si také dobrý pozor, aby vám sníh či špína nezakryly registrační značku. Za takový přestupek hrozí pokuta 5000 – 10000 Kč.
Zejména v zimě Češi velmi milují mlhovky, ale velmi často je používají nevhodně. Naše pravidla silničního provozu také jejich použití výslovně neupravují, na rozdíl od jiných zemí v Evropě. Za mlhy s viditelností pod 100 metrů by řidič měl zapnout zadní mlhovku. Přední mlhovka by měla svítit jen skutečně v silné mlze, sněžení nebo dešti.
Pozor také na setkání se zvěří. Experti radí, že má-li ke střetu dojít, nevyplatí se strhávat řízení do strany a uhýbat. Bohužel tady platí, že lepší je čelní náraz do zvířete a jeho usmrcení, než nabourat natvrdo do stromu vedle vozovky.
Zdroj: mesec.cz