ČESKO ZASÁHLA DALŠÍ VLNA VYDĚRAČSKÝCH E-MAILŮ
V pořadí již druhá vlna vyděračských e-mailů, ve kterých útočníci vyhrožují zveřejněním lechtivých materiálů, zasáhla Českou republiku. Kyberzločinci straší příjemce RAT viry, prostřednictvím kterých na dálku aktivovali jejich web kamery.
První vyděračské e-maily zaplavily poštovní schránky tuzemských uživatelů už na konci září.
Už tehdy bili bezpečnostní experti na poplach, neboť podobné zprávy se hojně rozšířily také v zahraničí. „Jedná se o fenomén, který se vyskytuje ve větším množství států po celém světě, v různých jazykových mutacích,“ uvedl Pavel Bašta, bezpečnostní analytik CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC.
Nyní se na Novinky.cz obrátilo několik uživatelů s tím, že po první zářijové vlně do jejich e-mailů v posledních dnech doputovaly tyto vyděračské zprávy znovu. Útočníci přitom sází na úplně stejnou taktiku, snaží se uživatele vyděsit a následně jej připravit o peníze.
„Do vašeho přístroje jsme nainstalovali jeden software RAT. Pro tento okamžik je váš e-mailový účet napaden,“ tvrdí útočníci v e-mailu, který není psán zrovna dvakrát dobrou češtinou.
Dále se v textu uživatelé dozvědí, že se kvůli napadení zařízení podařilo útočníkům nahrát prostřednictvím předního fotoaparátu video, jak dotyčný majitel telefonu, tabletu nebo počítače masturboval před webkamerou, když sledoval lechtivá videa. Aby toto choulostivé video nezveřejnili, chtějí kyberzločinci zaplatit výkupné ve výši 250 dolarů, tedy bezmála 5500 Kč.
Napálily se desítky lidí
Při první vlně se skutečně celá řada uživatelů nechala napálit a v obavách ze zásahu do svého soukromí zaplatila. Dohromady podvodníkům zaplatilo více než 55 lidí, díky čemuž si kyberzločinci přišli na více než čtvrt miliónu korun. Vyplývá to z výpisu bitcoinových transakcí k dané peněžence.
Dopadení podvodníků je přitom velmi nepravděpodobné, neboť transakce byly prováděny ve virtuální měně bitcoin, a tak nebyly na rozdíl od tradičních bankovních převodů nijak evidovány.
Stejně jako u první vlny je i tentokrát podvodný e-mail odesílán nahodile a ve skutečnosti žádné zařízení počítačovým virem napadeno nebylo. Jde tedy o typický phishingový podvod, u kterého útočníci číhají na svou oběť jako rybáři – vyčkávají, kdo se nachytá a skutečně zaplatí.
Zdroj: novinky .cz