ČOI: NEPOCTIVCI I VE SBĚRNÁCH DRUHOTNÝCH SUROVIN
Máte doma připravený kovový odpad, který chcete odvézt do výkupu sběrných surovin? Pak věnujte pozornost následující zprávě, která shrnuje výsledky kontrol České obchodní inspekce u provozovatelů sběrných surovin. Tyto kontroly prokázaly, že téměř třetina kontrolovaných subjektů nedodržela právní předpisy. Sběrny nejsou vybaveny ověřenými měřidly (váhami), vykupované suroviny jsou váženy chybně, spotřebitelé jsou šizeni nesprávným účtováním a nejsou jim vydávány doklady o poskytnuté službě. Některé sběrny porušily také zákon o odpadech a další právní předpisy, neboť vykupovaly přes zákaz veřejně prospěšná zařízení nebo jejich části, jako kryty kanálů, sloupů veřejného osvětlení, dopravní značky apod., a nevedly řádně evidenci zúčastněných osob.
V průběhu roku 2012 bylo v rámci kontrol výkupu druhotných surovin, na nichž se podílely všechny inspektoráty, provedeno celkem 332 kontrol zaměřených na aktivity provozoven vykupujících druhotné suroviny od spotřebitelů. Porušení obecně závazných právních předpisů v dozorové pravomoci ČOI bylo zjištěno v celkem 105 případech, tj. 31,6 %.
Kontrolní zjištění
Při kontrolách inspektoři ČOI nejčastěji zjišťovali porušení zákona o ČOI, a to tím, že byla při výkupu kovového odpadu používána neověřená měřidla/váhy (zjištěno celkem 37 případů). Další porušení se vztahovala k zákonu o ochraně spotřebitele: inspektoři zjistili porušení poctivosti při výkupu odpadu ve 47 případech. Informační povinnost – seznámení s cenou vykupovaných surovin porušily kontrolované subjekty ve 23 případech. Doklad o uskutečněném výkupu nebyl vydán na základě žádosti spotřebitele v 10 sběrnách.
V 6 případech bylo zjištěno porušení povinností vyplývajících ze zákona o odpadech. Tato zjištění byla postoupena České inspekci životního prostředí k přijetí dalších opatření. Kontroly byly mimo jiné zaměřeny i na jevy, při nichž lze odhalit trestnou činnost, zejména evidence výkupu vybraných surovin může napomoci při pátrání po pachatelích krádeží. Z těchto důvodů probíhaly některé kontroly ve spolupráci s policií, Českou inspekcí životního prostředí nebo živnostenskými úřady.
Opatření a sankce
V průběhu celoroční kontrolní akce vydali inspektoři podle § 7 odst. 1 písm. b) zákona č. 64/1964 Sb., o České obchodní inspekci, zákaz používání 59 kusů neověřených měřidel do doby zjednání nápravy.
Zjištěná porušení (6 případů) povinností stanovených zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech, byla postoupena České inspekci životního prostředí k přijetí dalších opatření.
Na základě zjištěných nedostatků uložily jednotlivé inspektoráty celkem 104 pokuty ve výši 364 000 Kč.
Závěr
Kontrolní akce probíhala v součinnosti s dalšími orgány státní správy. Společně s Českou inspekcí životního prostředí bylo provedeno 55 kontrol a ve spolupráci se živnostenskými úřady 50 kontrol. Ve 14 případech bylo využito spolupráce s Policií ČR a ve 3 případech dalších orgánů státní správy.
Součinnost dozorových institucí při kontrolách problémových segmentů trhu, kam výkup druhotných surovin nepochybně náleží, napomáhá lépe odhalovat protiprávní jednání, které by nebyly schopny kontrolní orgány pouze vlastními silami prokázat nebo zjistit. Kontroly byly mimo jiné zaměřeny i na jevy, při nichž lze odhalit trestnou činnost. K nim náleží například řádná evidence výkupu vybraných surovin, která by mohla účinně napomoci při pátrání po pachatelích krádeží veřejně prospěšných zařízení nebo jejich částí.
Vzhledem k počtu a závažnosti zjištění byly kontroly provozovatelů sběren druhotných surovin zařazeny do plánu kontrol i v roce 2013.
Zdroj: ČOI