Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

608 722 582

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

KREVNÍ TESTY SI NOVĚ PLATÍ SAMI ŘIDIČI

Kdo platí nemocnicím vyšetření krve na zjištění přítomnosti alkoholu? Ačkoli si mnozí řidiči myslí, že je to starost policie, jsou na omylu: poplatek za vyšetření si totiž musí uhradit sami. Jak ale připustila pro Deník mluvčí kroměřížské nemocnice, celá řada lidí tuhle povinnost opomíjí.

Krevní testy na zjištění přítomnosti alkoholu se provádí v příslušné regionální nemocnici na základě požadavku policie. Například u řidičů ale odběru krve vždy předchází dechová zkouška.

„Provádí se jich vždycky několik a mají různou posloupnost. V důsledku toho hlídka zjistí, zda alkohol narůstá, nebo pokud jde o zbytkový, naopak ubývá. Pokud koresponduje nadýchaný alkohol s tím co řidič přizná, že požil, pak už se ke krevním testům nepřistupuje,“ vysvělila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

K odběru krve v nemocnici. tak nemusí dojít u všech řidičů Pokud ovšem množství údajně vypitého alkoholu nesouhlasí s naměřenou úrovní v dechu, je potřeba přistoupit k odběru krve v nemocnici.

„Děláse to také v případě, když je naměřená hladina v dechu na nějaké hraniční hodnotě, například okolo jednoho promile. Nechceme člověku uškodit, ale je potřeba znát hodnoty přesně, aby bylo jasné, zda se jedná o přestupek nebo trestný čin,“ upozornila Kyšnerová.

Zatímco dříve žádala nemocnice proplácení krevních testů po policii, nyní jej vybírá přímo od jednotlivých řidičů.
„Od poloviny roku 2012 se fakturuje na konkrétního řidiče, s tím že případné nedoplatky si vymáhá nemocnice sama, což je místy dost problematické“ poznamenala Kyšnerová.

To ostatně potvrzuje i mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová. „Vyšetření na alkohol či jiné návykové látky, případně odběr biologického materiálu u konkrétních osob, které policie požaduje vyšetřit, stojí přibližně dvěstě až čtyřista korun,“ vyčíslila mluvčí. Podobné vyšetření provádí nemocnice v průměru třikrát až pětkrát za měsíc, ale všichni ale proceduru skutečně zaplatí.

„Od října 2012 daný poplatek neuhradila přibližně třetina vyšetřených osob,“ konstatovala Klímová.

Nemocnice pak musí dlužnou částku po řidičích vymáhat, podobně jako je tomu například v případech poplatků za pobyt na protialkoholní záchytné stanici: úspěšnost však v takových případech nebývá právě valná.

Zdroj: denik.cz