Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

Sezóna drobného sypaného ovoce jako jsou jahody, maliny, borůvky a rybíz je u některých druhů v plném proudu, u jiných druhů se kvapem blíží.

Víte, že dle platných právních předpisů je prodávající povinen poskytovat informace o potravinách, které nesmějí být zavádějící, zejména pokud jde o množství potraviny. Právní předpisy také stanovují, že informace o množství potraviny musí být určitá, jednoznačná a ověřitelná. Z tohoto důvodu již od loňské sezóny platí pravidlo, že sypké ovoce musí být spotřebitelům nabízeno v hmotnostních, a nikoliv objemových jednotkách.

Touto ještě poměrně novou úpravou Státní zemědělská a potravinářská inspekce reagovala na podněty spotřebitelů, kteří během předchozích sezón  upozorňovali na praxi některých prodejců nabízejících zboží v objemových jednotkách ať už šlo o litry nebo košíky a nikoli v hmotnostních jednotkách (kilogramy). Spotřebitelé v podnětech poukazovali na rozdíl v objemu zboží při nákupu a po přinesení domů. Někteří spotřebitelé po přeměření uváděli pokles objemu až o 20 %. Svou roli při takovém prodeji totiž hraje i to jakým způsobem je ovoce do nádoby nasypáno. V některých případech si tak spotřebitel kupoval kromě borůvek také nemalé množství vzduchu.

Inspektoři SZPI tedy vyžadují, aby nebalené borůvky, případně jiné ovoce bylo prodáváno výhradně v hmotnostních jednotkách a spotřebitelé by ve svém vlastním zájmu na takovém prodeji měli trvat také. 

Zdroj: www.szpi.cz