Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

ŠETŘÍME VODOU? JAK KDY, JAK KDO

Šetřit vodou je důležité pro 83 % českých obyvatel. Pouze 28 % ví přesně, kolik platí za vodu měsíčně, zatímco 32 % to vůbec netuší. Vyplývá to z nedávného průzkumu společnosti Siko Koupelny & Kuchyně.

Podle průzkumu se každý desátý Čech o způsoby šetření aktivně zajímá, i přesto jsou časté neekologické návyky. Nejčetnějším zlozvykem je mytí nádobí pod tekoucí vodou (31 %), následuje mytí vlasů (14 %), holení žiletkou (13 %) a čištění zubů (10 %) s vodou puštěnou naprázdno.

Češi mají také v oblibě např. dlouhé sprchování (15 %) či relaxaci v plně napuštěné vaně (11 %).

Vzhledem k četnosti využívání toalety je splachování největším požíračem nejen vody, ale i peněz. Až pětina respondentů se často dostává do situace, kdy splachují celým objemem nádržky WC, i když stačí menší množství vody. Přes 66 % dotazovaných má toaletu nabízející možnost malého či polovičního spláchnutí, 15 % takovým WC nedisponuje a ke splachování využívá celou nádržku.

Dvě třetiny českých domovů zápasí s tvrdou či středně tvrdou vodou. Nejčastěji se kvůli vodnímu kameni porouchala varná konvice (19 %), následuje žehlička (13 %), pračka (11 %).

Mezi pravidelné aktivity, které vykonávají Češi několikrát týdně, patří praní (53 %), mytí nádobí (48 %) a splachování za účelem očištění toalety, nikoliv po vykonání potřeby (24 %).

Oblíbenou pomůckou je odtokové sítko zabraňující ucpávání odpadů, využívá jej 44 % Čechů.

Pochvalu zaslouží fakt, že 42 % lidí kupuje spíše ekologické prací prostředky.

Zdroj: novinky.cz