Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

Logo SOS MaS
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

Chat 19.7.2021

Téma: Služby trávení volného času

Jak používat Chat:

  • Začněte tím že kliknete do pole pro napsání komentáře
  • Do pole pro komentář napište svůj dotaz nebo připomínku
  • Vyplňte pole oznčená jako „Jméno“ a „Email“
    (Jméno se zobrazí v chatu, email Ne! Pokud chcete být upozorněni emailem na odpověď na váš dotaz, klikněte na ikonu zvonku vedle tlačítka „Odeslat komentář“)
  • Teď už jen zmáčkněte tlačítko „Odeslat komentář“

Chat proběhl v pondělí 19.7.2021 od 13:00 do 14:00 a je již uzavřen. Nevkládejte žádné další dotazy, nezobrazí se!

Odpovědi
upozornit na
guest
10 Komentáře
nejnovější
nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Zita L.
Zita L.
19.7.2021 11:46

Chtěla jsem se zeptat, jestli pro nákup jízdenek platí při internetovém prodeji stejná pravidla, jako pro ostatní e-shopy. Jestli mám možnost odstoupení do 14 dní jako při nákupu spotřebního zboží? Mám koupenou jízdenku, ale známý mi nabídl, že mě vezme autem. Děkuji za odpověď.

SOS MaS
SOS MaS(@admin)
Admin
Reply to  Zita L.
19.7.2021 13:58

Dobrý den, ze zákona právo na odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku do 14 dnů neplatí v určitých případech. Jednou z těchto výjimek je např. ubytování, doprava, stravování nebo využití volného času, pokud jsou objednané na určený termín (jde o případy, kdy máte zakoupeny jízdenky, letenky, lístky na koncert, ubytování v hotelu na konkrétní termín).

To ovšem neznamená, že právo v určité lhůtě takovou smlouvu stornovat nevyplývá z uzavřené smlouvy. Řada dopravců, vlastně většina těch velkých umožnuje jízdenku do určité doby před odjezdem stornovat. Zeptejte se přímo u dopravní společnosti s níž jste měla cestovat. 

Ema Volná
Ema Volná
19.7.2021 11:06

Dobrý den, chystám se za tři týdny do zahraničí na dovolenou. V té době budu mít již měsíc po druhé dávce očkování. Dostala jsem certifikát s kódem o očkování. Nerozumím co je Covid pas a kde ho seženu, abych mohla vycestovat? Děkuji za informaci.

SOS MaS
SOS MaS(@admin)
Admin
Reply to  Ema Volná
19.7.2021 13:51

Dobrý den, Digitální COVID certifikát s QR kódem bývá někdy označován také jako Covid pas, ale nejedná se o nic jiného než, co již máte k dispozici. Pokud máte chytrý telefon doporučujeme si stáhnout také aplikaci, ke stažení do mobilního zařízení. Před cestou Vám doporučujeme ověřit si ještě podmínky vstupu do cílové země i podmínky, které budete muset dodržet při návratu. Tyto podmínky se poměrně rychle mění, takže určitě toto nepodceňujte. Vše potřebné byste měla být schopná zjistit na webu ministerstva zahraničních věcí https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html, případně můžete volat na informační linku: 222 264 222.

Dan Fryc
Dan Fryc
19.7.2021 10:30

Zdravím, chtěl bych se podělit o to, co mě štve a myslím, že nejsem sám. Jsem celkem aktivní člověk, takže si poměrně často zejména na dovolené půjčuju různé vybavení, někdy loď, někdy motorku, paddleboard… Kromě toho, že skoro všude vyžadují dva doklady, což nechápu, pak mi dost vadí, že si celkem často dělají i kopii mého dokladu. To jim nestačí, že se na něj podívají a zjistí tak, že jsem to já??? Mám celkem obavy z případného zneužití takové kopie.

SOS MaS
SOS MaS(@admin)
Admin
Reply to  Dan Fryc
19.7.2021 13:37

Dobrý den, pořizování kopií občanských průkazů a cestovních dokladů je upraveno v zákoně č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, a v zákoně č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech ve znění pozdějších předpisů, (zákon o cestovních dokladech). Oba uvedené předpisy stanoví výslovný zákaz pořizování kopií těchto dokladů bez souhlasu občana, kterému byl předmětný doklad vydán. Z uvedeného vyplývá, že občanské průkazy a cestovní doklady, tj. i údaje na nich uvedené, požívají zvýšenou právní ochranu, neboť pořízení jejich přináší zvýšené riziko zneužití těchto osobních údajů, a tedy zásahu do soukromí subjektu údajů (držitele dokladu). Je proto pouze na svobodném rozhodnutí držitele takového… Číst dále »

Martin Vaněk
Martin Vaněk
19.7.2021 9:59

Dobrý den, mám takový dotaz, sice je to v tuto chvíli již vyřešeno, ale přesto by mě zajímala jedna věc. Mám členství ve fitcentru, kde se platí měsíční poplatek (není to úplně málo) a v lednu se mi stalo, že přestože, bylo fitko od půlky prosince uzavřeno, tak mě majitel fitka upomínal na nezaplacenou platbu za členství. Logicky proč mám platit za něco co nemůžu využít. Chápu sice situaci fitnes centra v době uzavření, z důvodu nulového příjmu, v rámci COVID opatření, jen jsem se prosím chtěla zeptat, zda majitel má na toto právo a zda jsem mohla od smlouvy odstoupit a ukončit… Číst dále »

SOS MaS
SOS MaS(@admin)
Admin
Reply to  Martin Vaněk
19.7.2021 13:22

Dobrý den, všichni chápeme, že situace provozovatelů fitcenter nebyla dobrá, ale na druhou stranu, pokud má spotřebitel platit za něco co nemůže využívat, pak chápeme i to, že se mu do toho nechce. Pokud Vám provozovatel nezaslal jiný email než pouze upozornění na nezaplacení, pak komunikace z jeho strany vůči Vám určitě měla vážné trhliny. Pokud se fitcentrum rozhodlo prodloužit členství o dobu uzavření pak je to určitě dobrá zpráva pro členy, avšak pokud možnost aplikovat takovýto postup nevyplývá přímo ze smlouvy, pak se domnívám, že by se to mohlo považovat za jakousi nabídku ze strany fitcentra směrem ke členům.… Číst dále »

Zavadilová
Zavadilová
19.7.2021 9:37

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Snacha se synem mají voucher s názvem TravelSeif na dovolenou, asi jste o něm už slyšeli. Pořád jsem žila v domnění, že se jedná o voucher podle toho zákona, o kterém se tak mluvilo v televizi, tak jsem je uklidňovala, že když si zájezd nevyberou, tak by jim měli vrátit peníze a ať raději nikam nejezdí, když je to všude takové nejisté. Jsem ale byla vyvedena z omylu, že prý jet musí, že se jedná o jiný voucher, jinak jim to propadne. Je to vůbec možné?

SOS MaS
SOS MaS(@admin)
Admin
Reply to  Zavadilová
19.7.2021 13:08

Dobrý den, podle toho co píšete, tak Vaše snacha se synem patrně v loňském roce využili možnosti volby mezi voucherem vydaným na základě zákona „lex voucher“ a vlastním voucherem cestovní kanceláře Blue style a zvolili si jejich voucher s názvem TravelSafe za stanovených podmínek. Ministerstvo pro místní rozvoj (autor zákona lex voucher) a Česká obchodní inspekce (dozorový orgán pro ochranu spotřebitele v oblasti zájezdů) tento postup označují za možný a v souladu s občanským zákoníkem. Souhlasíme s nimi za předpokladu, že pokud byl spotřebitel řádně informován o podmínkách a měl možnost volby, pak přijetím jiného voucheru nedošlo k porušení zákona.  „Cestovní kanceláře mohly nabídnout svým… Číst dále »