Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

VYJÁDŘENÍ SVS K ONEMOCNĚNÍ PSŮ V NORSKU

Norské dozorové orgány poskytly v úterý 10. 9. Státní veterinární správě (SVS) informaci o střevním onemocnění psů, které se v Norsku v posledních týdnech objevilo. Nemocná zvířata trpí krvavými průjmy, někteří psi zemřeli. Nemocní psi se vyskytli v různých částech Norska, s vyšší intenzitou okolo Osla. SVS nemá v současnosti informace o tom, že by se onemocnění rozšířilo do dalších zemí včetně České republiky.

U některých uhynulých psů byla vyšetřením zjištěna přítomnost bakterie Providencia alcalifaciens a bakterie Clostridium perfringens. Závěr, co způsobuje nemoc, však zatím neexistuje. V současné době nejsou žádné signály o tom, že by onemocnění bylo přenosné na člověka ani na jiné živočišné druhy. Norské dozorové orgány ve spolupráci se soukromými veterinárními lékaři, akademickou obcí i chovateli pokračují v šetření situace. Aktuální informace o situaci v Norsku lze sledovat na následujícím odkazu: https://www.mattilsynet.no/language/english/serious_illness_in_dogs.36035.

SVS situaci sleduje a předala informace od norské strany Komoře veterinární lékařů, která sdružuje soukromé veterinární lékaře v ČR.

V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by čeští chovatelé měli mít vážné obavy. V případě, že by Váš pes vykazoval známky onemocnění zažívacího traktu po návštěvě Norska, doporučuje SVS okamžitě navštívit soukromého veterinárního lékař a předat mu výše uvedenou informaci. Případnou cestu se psem do Norska doporučujeme v současné době zvážit.

Zdroj: SVS