Sdružení obrany spotřebitelů
Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

Chat 13.10.2015

Od | Říj 12, 2015 | | 20 comments

Téma: Realitní kanceláře – jak vybrat RK, prodej a nákup nemovitosti přes RK…

Jak používat Chat:

 • Začněte tím že kliknete do pole pro napsání komentáře
  (tím se zobrazí i další možnosti)
 • Do pole pro komentář napište svůj dotaz nebo připomínku
 • Vyplňte pole oznčená jako „Jméno“ a „Email“
  (Jméno se zobrazí v chatu, email Ne! Pokud chcete být upozorněni emailem na odpověď na váš dotaz, zaškrtněte prosím pole pro upozornění v „Nastavení upozorňování“)
 • Opište bezpečnostní kód a zmáčkněte tlačítko „Odeslat komentář“

Chat proběhl v úterý 12.10.2015 od 13:00 do 14:00 hodin a je uzavřen! Nevkládejte již žádné další dotazy nezobrazí se!

  20 komentářů

 1. Chtěla jsem prodat byt přes realitní kancelář, vybrala jsem si jednu z největších. Bohužel z prodeje sešlo, realitka přesto po ně vymáhá zaplacení provize. Musím provizi zaplatit, když jsem nic neprodala?

  Amálie Pokorná

  13.10.2015

  • Na Váš dotaz není jednoznačná odpověď, abychom na ni mohli odpovědět, museli bychom znát konkrétní podmínky Vámi uzavřené zprostředkovatelské smlouvy. Nepíšete, z jakého důvodu z prodeje sešlo, zda se jednalo o důvody na Vaší straně, o důvody na straně kupujícího, či nečinnost RK. Zda byl nalezen kupec či nikoliv.
   Nový občanský zákoník umožňuje uzavřít také smlouvu, která spočívá v možnosti uzavřít smlouvu o zprostředkování, jejímž účelem je zajistit příležitost uzavřít smlouvu (tedy najít kupce) a ve které je provize splatná již tímto okamžikem. Takovýto typ smlouvy moc nedoporučujeme uzavírat.
   Občanský zákoník nově upravuje také tzv. předsmluvní odpovědnost stran, doporučujeme konzultaci s právníkem, který nárok RK posoudí.

   SOS MaS

   13.10.2015

 2. Jak by měla realitka postupovat při stanovení ceny mé nemovitosti, chci prodat co nejrychleji a dobře?

  Kuderka Alois

  13.10.2015

  • Realitní kancelář by se měla podívat, co se v místě nabízí, za jakou cenu a podle toho vyčíslit cenu prodávané nemovitosti. Cena by měla odpovídat ceně v místě a čase. Pokud byste na prodej nespěchal, tak se může určit cena vyšší, protože s cenou se dá vždy jít dolů, nahoru však nikdy ne.

   SOS MaS

   13.10.2015

 3. Jak je to s energetickým štítkem? Pokud koupím rodinný dům, který energetický štítek nemá, tak v případě dalšího prodeje musím štítek zařídit já?

  Filip Hrubý

  13.10.2015

  • Přesně tak. Energetický štítek hradí prodávající.

   SOS MaS

   13.10.2015

 4. Jaká by měla být výše provize pro realitní kancelář?

  Míša...

  13.10.2015

  • Provize realitních kanceláří se dnes pohybuje přibližně v rozmezí od 3% do 6% z ceny nemovitosti. Zákon nestanoví výši provize, oslovte více realitních kanceláří a zjistěte si jejich nabídky.
   Výše provize by neměla být pro Vás jediným kritériem! Dejte pozor zejména na to, kdy je provize splatná, zda až při uzavření kupní smlouvy nebo již při sjednání příležitosti smlouvu uzavřít (tedy při nalezení kupce).
   Také rozsah služeb, které za svou provizi obdržíte, se může u jednotlivých RK významně lišit.

   SOS MaS

   13.10.2015

 5. Většina RK chce rezervační poplatek, jaký je vůbec férový rezervační poplatek?

  Jan Patka

  13.10.2015

  • Bývá to většinou podmínka větších RK. Obvykle se jeho výše pohybuje okolo 5% z ceny nemovitosti. Jedná se vlastně o vyjádření kupujícího, že má zájem nemovitost koupit. Rezervační smlouva je taková smlouva o smlouvě budoucí, je tedy důležité, aby obsahovala všechny podstatné náležitosti budoucí smlouvy. Pozor rezervační smlouva by měla být trojstranná, tzn. že jejími stranami by měly být především kupující a prodávající, příp. realitní kancelář.

   SOS MaS

   13.10.2015

 6. Dobrý den, na co si mám dát pozor jako kupující nemovitosti?

  Pavlas

  13.10.2015

  • Věcí na které je potřeba dát si pozor je celá řada. Nemovitost není rohlík, koupě se musí důkladně zvážit a připravit. Pokud hledáte nemovitost přes inzeráty, pozor na to, že je inzerát velmi krátký a nic moc neříká. Stejně je nutné být obezřetný při tlaku na čas. Pokud neznáte technický a právní stav kupované nemovitosti a podstatné náležitosti budoucí kupní smlouvy, nepodepisujte rezervační smlouvu. Vždy se také ptejte, zda v nemovitosti nebydlí nájemníci. Zkontrolujte si nemovitost v katastru nemovitostí, zjistíte tak jaká věcná břemena, zástavní práva… na nemovitosti váznou. Můžete využít také služeb firem, které nabízejí tzv. inspekci nemovitostí, dostanete nejen informace o stavebně-technickém stavu kupované nemovitosti, ale i o nákladech na nutné opravy či rekonstrukci. Zvažte své finanční možnosti, výši hypotéky na kterou jste schopni dosáhnout… Určitě není od věci nechat si kupní smlouvu zkontrolovat nezávislým právníkem.

   SOS MaS

   13.10.2015

 7. Kupuji dům na kterém je exekuce. Smlouvy jsme podepisovali v dubnu, ale realitní kancelář stále nevyřídila převod. Vymlouvají se, že to dlouho trvá. Co mám dělat? Děkuji za odpověd.
  Kropilová Blanka

  Kropilová Blabka

  13.10.2015

  • V průběhu exekučního řízení většinou nesmí majitel se svým majetkem nakládat. Může však tzv. napomoci při prodeji svého majetku. To bude asi případ, o který se ve vašem případě jedná. Nemusí být zcela jednoduchá situace a její vyřešení může trvat déle.

   SOS MaS

   13.10.2015

 8. Mohu se zeptat, jaké jsou, podle vás, nejčastější triky makléřů realitních kanceláří?

  Ludmila Novotná

  13.10.2015

  • Triky budou určitě různé, ale asi nejčastější trik je, že vám makléř, jako prodávajícímu, tvrdí, že už mají kupce nebo že vám slibuje vysokou prodejní cenu jen proto, abyste se mu upsali jako výhradnímu prodejci. A jakmile vás má jako klienta jistého, přejde do druhé fáze, kterou je silný tlak na zlevnění a rychlý prodej nemovitosti. Pozor také na smlouvy, kdy Vám RK zprostředkují pouze možnost uzavření smlouvy a i když smlouvu neuzavřete, budete nuceni zaplatit provizi.
   Kupujícím zase lže či zatajuje informace o stavu nemovitosti. Například tvrdí, že dům je po rekonstrukci, i když tomu tak není.

   SOS MaS

   13.10.2015

 9. Chci se poptat, je lepší si k prodeji rodinného domku přibrat na pomoc raději malou a méně známou realitku nebo se mám raději obrátit na realitku, která je známá a má všude inzáráty?

  Zdeněk K.

  12.10.2015

  • Velikost realitní kanceláře podle našeho názoru nehraje hlavní roli. Je třeba zdůraznit, že současná legislativa nestanoví pro výkon profese realitního makléře žádné konkrétní nároky na vzdělání, znalosti nebo zkušenosti! Realitním makléřem se může stát prakticky kdokoliv. Proto je nesmírně důležité být při výběru realitní kanceláře obezřetný. Platí postup, který jsme navrhli u předchozího dotazu.
   Velké a známé realitní kanceláře možná mají větší možnosti jak Vaši nemovitost prodat, zkušenosti z minula však ukazují, že i mezi těmito známými společnostmi se objeví takové, které nejednají zrovna poctivě. Stejně tak můžete narazit i u malé společnosti. Připomínáme, že před podpisem jakékoliv smlouvy je potřeba řádně zvážit všechna pro a proti.

   SOS MaS

   13.10.2015

 10. Jak mám rozeznat špatnou a dobrou realitní kancelář, kde mě neokradou?

  Miloš Sekanina

  12.10.2015

  • Dobrý den, Ano, je to opravdu těžké rozeznat . Vytipujte si dvě až tři RK a porovnejte si na internetu jejich hodnocení. Nenechte si radit od lidí, kteří nic neprodávali a nekontaktujte pochybné anonymní nabídky vhazované do schránek. Ověřte si spokojenost klientů vytipovaných RK a dobře si prostudujte jejich zprostředkovatelskou smlouvu. Slušná realitní kancelář a realitní makléř jednají korektně. Žádná solidní RK vás nebude nutit k okamžitému rozhodnutí.

   SOS MaS

   13.10.2015

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Font Resize