Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

NEOMEZENÉ DATOVÉ TARIFY MAJÍ V ROAMINGU LIMITY

Největší poskytovatelé mobilních služeb nedávno představili takzvané neomezené datové tarify. ČTÚ v souvislosti s tím upozorňuje spotřebitele, že ani jedna z nabídek tarifů s tzv. neomezenými daty pro fyzické osoby na našem maloobchodním trhu nezahrnuje neomezené používání datových služeb při roamingu v zemích EU.

Dosud byli uživatelé zvyklí, že pokud smlouva s poskytovatelem zahrnuje i omezený objem mobilních dat, uplatní se tento limit i při roamingu v zemích EU. To ale neplatí u nových tzv. neomezených tarifů. Objem dat totiž není omezen pouze při použití v ČR. Podle evropských pravidel, která upravují politiku přiměřeného využívání u tarifů bez datového limitu pro rok 2019, platí, že poskytovatel musí v rámci roamingu zákazníkovi poskytnout objem dat, který se odvíjí od ceny balíčku. Objem dat v GB poskytnutých v roamingu v ceně balíčku musí být alespoň dvakrát větší než hodnota získaná vydělením ceny uvedené ve smlouvě (bez DPH) maximální velkoobchodní cenou

Tento požadavek splňují všechny nabízené tarify. Konkrétní objemy dat v roamingu zahrnuté do ceny se ale u jednotlivých poskytovatelů i tarifů mohou lišit podle ceny služeb. Další data nad rámec tohoto limitu mohou být zpoplatněna, resp. po dosažení limitu může dojít k přerušení poskytování služeb. Operátor je povinen zákazníkovi sdělit, jak velký objem dat mu v rámci roamingu poskytne. ČTÚ v tomto směru doporučuje spotřebitelům, aby se před uzavřením smlouvy, případně před cestou do zahraničí, seznámili s objemem dat, který mají v roamingu k dispozici. Podrobnosti lze nalézt na webu EU.

Zdroj: ČTÚ