Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

MZČR: STANOVENÍ NEBEZPEČNÉHO VÝROBKU: PADĚLEK – LA VIE EST BELLE, LANCÔME PARIS

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 věty druhé zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento kosmetický přípravek:

PADĚLEK: parfémová voda La vie est belle, LANCÔME PARIS, L‘ Eau de Parfum

Popis: Advokátní kancelář Baker & McKenzie, s.r.o. označila výrobek za padělek. Parfémová voda žluto-oranžové barvy ve skleněném vypouklém flakonu hranatého tvaru s mechanickým rozprašovačem stříbrné barvy a plastovým uzávěrem ve tvaru krychle. Pod rozprašovačem je uvázaná šedo-stříbrná textilní mašlička, po celé výšce flakonu je viditelně vedena trubička. Na spodní straně flakonu jsou uvedeny texty identifikující výrobek / padělek (La viest est belle, LANCÔME PARIS, L’Eau de Parfum), údaje o obsahu a klamavé údaje o původu padělku. Flakon s parfémovou vodou je vložen do papírové skládačky, přední a zadní strana je lesklé, bílo-stříbrné barvy se stříbrným orámováním, horní, spodní a boční strany jsou růžovo-zlaté barvy. Na přední straně skládačky jsou uvedeny texty identifikující výrobek / padělek a další texty (La viest est belle, LANCÔME PARIS, L’Eau de Parfum, Vaporisateur, Natural Spray) a údaj o obsahu. Na zadní straně skládačky je uveden seznam přísad, cizojazyčné varovné texty, EAN a QR kód, symbol otevřeného kelímku a klamavé údaje o původu padělku (LANCÔME, TSA 10007 F92667 ASNIERES CEDEX,LANCÔME LUXURY PRODUCTS LLC. NEW YORK, NY 10017, IMP. BY/PAR LANCÔME CANADA, MONTHREAL H4T 1 K5, DYSTRYBUTOR: L’OREAL POLSKA SP.Z.O.O., UL. DANISZEWSKA 4, 03-230, WARSZAWA, Lancome.com, MADE IN FRANCE). Na boční straně skládačky je uveden text „La viest est belle“.

Odůvodnění: Bylo zjištěno, že u výrobku nejsou prokazatelně dodrženy požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Podle tohoto nařízení smějí být na trh uváděny pouze takové kosmetické přípravky, pro něž je v Evropské unii stanovena určitá právnická či fyzická osoba jako odpovědná osoba usazená v Evropské unii. Při uvedení kosmetického přípravku na trh k němu uchovává odpovědná osoba informační dokumentaci snadno přístupnou na jediné adrese v Unii pro příslušný orgán členského státu, ve kterém se tato dokumentace nachází. Kosmetický přípravek může být dodáván na trh, pouze pokud jsou na obalu, do kterého je přípravek naplněn, a na jeho vnějším obalu nesmazatelně, čitelně a viditelně uvedeny jméno nebo zapsaný název a adresa odpovědné osoby. Před uvedením kosmetického přípravku na trh předkládá odpovědná osoba Evropské komisi informace o složení přípravku, které jsou dostupné toxikologickým střediskům s cílem umožnit rychlé a náležité lékařské ošetření v případě zdravotních obtíží.

Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že v případě nastalých zdravotních potíží v souvislosti s aplikací kosmetického přípravku nemají toxikologická střediska možnost zjistit podrobné informace o složení přípravku a zvolit tak rychlé a náležité lékařské ošetření.

Zdroj: MZČR