Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

Chat 30.6.2015

Téma: Energie – rozúčtování energií, reklamace, změna dodavatele

Jak používat Chat:

  • Začněte tím že kliknete do pole pro napsání komentáře
    (tím se zobrazí i další možnosti)
  • Do pole pro komentář napište svůj dotaz nebo připomínku
  • Vyplňte pole oznčená jako „Jméno“ a „Email“
    (Jméno se zobrazí v chatu, email Ne! Pokud chcete být upozorněni emailem na odpověď na váš dotaz, zaškrtněte prosím pole pro upozornění v „Nastavení upozorňování“)
  • Opište bezpečnostní kód a zmáčkněte tlačítko „Odeslat komentář“

Chat proběhl v úterý 30.6.2015 od 13:00 do 14:00 hodin!

bill

Host
bill

Mám podezření, že při uzavírání smlouvy o přechodu k jinému dodavateli elektřiny mě podvedli a rád bych zůstal u svého původního dodavatele. Jak mám postupovat?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, velmi obecně Vám poradíme nyní a pokud byste žádal konkrétní pomoc, obraťe se na nás telefonicky případně emailem. Postup je následovný: písemně odvolejte plnou moc, odstupte od smlouvy a svému stávajícímu dodavateli oznamte (písemně), že máte zájem na setrvání u něj. Pokud jste obdrželi nějaké dárky za změnu dodavatele, vrátit nejlépe současně s odstoupením od smlouvy. Vzory odstoupení od smluv naleznete na našich stránkách v sekci Rady OZ od 2014.

cumacek44

Host
cumacek44

Je možné věřit kalkulačkám, které najdu na internetu?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Nezávislé kalkulátory naleznete na stránkách Energetického regulačního úřadu.

Kadlečková

Host
Kadlečková

Dobrý den, Dne 19.4.2015 se mi do bytu vetřel pán, který nabízel změnu dodávek energie. Pán měl s sebou tablet nebo co to bylo a vyplňoval data v něm a já podepsala takovou tužkou přímo do tabletu. Žádnou smlouvu jsem nedostlala, ale už psali z ČEZ, že akceptují změnu. Já se však rozhodla, že nic nebudu měnit a tak jsem napsala s pomocí ČEZ odstoupení od smlouvy. Jenomže firma mi napsala, že mám smůlu, protože jsem neodstoupila do 14 dnů od podpisu smlouvy, ale v ČEZ mi řekli, že můžu odstoupit až 5 dní před začátkem odběru. Jak to je? Pomozte mi prosím .

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, pokud prokážete, že jste smlouvu uzavřela v rámci podomního prodeje, tedy mimo prostory obvyklé k podnikání, máte právo na odstoupení od smlouvy až do doby 5 dní před začátkem odběru. V poslední době totiž někteří prodejci využívají těchto způsobů uzavírání smluv s tím, že se následně vymluví na to, že smlouva byla uzavřena přes internet a ne mimo prostory obvyklé k podnikání. Naštěstí chystaná novela energetického zákona již upravuje práva spotřebitele i v rámci prodeje přes internet.

Dopálený spotřebitel

Host
Dopálený spotřebitel

Mohli byste všem doporučit od koho odebírat elektřinu a od koho plyn. Kdo má nejlevnější a zároveň kdo Vás nakonec neokrade. Nechal jsem se několikrát napálit a už nevěřím ničemu.

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, bohužel Vám nemůžeme doporučit konkrétního dodavatele. Projděte si nabídky porovnejte s vlastním vyúčtováním. Užitečné Vám mohou být kalkulátory Energetického regulačního úřadu (u ostatních nemusí být zaručena nezávislost). Typy kalkulátorů jsou např. kalkulátor kontroly faktury za elektřinu, kalkulátory určené k porovnání nabídek dodavatelů, kalkulátor kapacity plynu.

Honza

Host
Honza

Chtěl bych si stěžovat na jednu společnost, která obchází domácnosti a nehorázně lže. v televizi jsem zaslechl něco o tom, že by měl existovat něco jako ombudsman pro tyto případy, ale ten v Brně to není. Existuje někdo takový a kde bych ho našel? Díky Honza

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, ano jedná se o Energetického ombudsmana při Energetickém regulačním úřadě (ERÚ). Kontaktovat ombudsmana můžete, pokud jste využil veškeré možnosti (reklamace, stížnosti, interní ombudsman dodavatele apod.) a ničeho jste nedosáhl. Doporučujeme abyste se nejdříve informoval telefonicky na čísle 255 715 523.
Podání nebo podnět můžete podat na emailovou adresu ombudsman@eru.cz nebo poštou: Odbor ombudsmana, ERÚ, Partyzánská 1/7, 170 00 Praha 7

Donátová M.

Host
Donátová M.

Prosím o radu. Uzavřela jsem smlouvu s podomním prodejcem o změně dodavatele elektřiny pro domácnost. Rozhodla jsem se smlouvu zrušit. Se smlouvou jsem obdržela i formulář pro vypovězení smlouvy, ve kterém mám uvést číslo smlouvy a odeslat poštou. Bohužel, číslo smlouvy na smlouvě chybí. Bude tedy žádost o vypovězení smlouvy akceptována, pokud odešlu výpovědní formulář bez čísla smlouvy a přiložím kopii smlouvy, z které bude patrno, že toto číslo chybí?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, pokud napíšete odstoupení od smlouvy a uvedete veškeré další relevantní skutečnosti jako např. identif. údaje, kdy a jakým způsobem byla smlouva uzavřena apod. a navíc přiložíte kopii smlouvy, nikdo nemůže namítat neplatnost odstoupení od smlouvy, které musí být takto akceptováno.

Eliška

Host
Eliška

Dobrý den, bydlím v družstevním bytě a přišlo mi vyúčtování vody, se kterým nesouhlasím. Během roku nám měnili měřáky a já podle vyúčtování zjistila, že mi najednou stoupla spotřeba vody a to o dost. Chtěla jsem reklamovat měřáky, ale byla jsem upozorněna, že pokud se zjistí, že jsou v pořádku budu muset zaplatit 2 000 Kč za posudek. Mají na to ze zákon právo?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, co se týče nákladů spojených s prověřením měřidla, tak obecným pravidlem je, že pokud měřící zařízení závadu nevykazuje, vzniklé náklady na přezkoušení nezávislým meteorologickým střediskem uhradí konečný zákazník, tedy Vy. Ceník tohoto přezkoušení měřidla by měl být uveden v obchodních podmínkách provozovatelů distribučních soustav.

Dolanská

Host
Dolanská

Dobrý den, reklamovala jsem vyúčtování spotřeby elektřiny a dopadlo to dobře s tím, že mi mají vrátit rozdíl. Do jaké doby jsou povinni mi vyplatit peníze? Děkuji za odpověď. Dolanská

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, v případě, že Vám byla reklamace uznána, musí dodavatel vyrovnat rozdíl v platbách do 30 kalendářních dnů.

Bajerová Světlana

Host
Bajerová Světlana

Dobrý den. Můj 87letý otec podepsal v bytě smlouvu s CE, kdy obch. zástupce použil běžné praktiky šmejdů, porušil vyhlášku MmOstravy o podomním prodeji. Pokud tedy porušili vyhlášku města, znamená to, že je smlouva neplatná?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, bohužel porušení vyhlášky města o podomním prodeji NEZPŮSOBUJE neplatnost smlouvy.

Karel S.

Host
Karel S.

Dobrý den, nesouhlasím s vyúčtováním za spotřebu energie – elektřiny. U koho a jak mám reklamovat?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, Pokud nesouhlasíte s vyúčtováním, musíte se s reklamací obrátit na svého dodavatele. Postupy pro vyřizování reklamací bývají součást obchodních podmínek dodavatele. V reklamaci uveďte identifikační údaje – jméno, příjmení adresa, dále informace o faktuře – zákaznické číslo, číslo odběrného místa případně další údaje a popište co konkrétně reklamujete. K reklamaci přiložte kopii vyúčtování případně další důkazy. Dodavatel je povinen vyřídit reklamaci a zaslat písemnou odpověď do 15 kalendářních dnů od doručení reklamace.