Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

Chat 22.9.2015

Téma: Spotřebitelské úvěry

Jak používat Chat:

  • Začněte tím že kliknete do pole pro napsání komentáře
    (tím se zobrazí i další možnosti)
  • Do pole pro komentář napište svůj dotaz nebo připomínku
  • Vyplňte pole oznčená jako „Jméno“ a „Email“
    (Jméno se zobrazí v chatu, email Ne! Pokud chcete být upozorněni emailem na odpověď na váš dotaz, zaškrtněte prosím pole pro upozornění v „Nastavení upozorňování“)
  • Opište bezpečnostní kód a zmáčkněte tlačítko „Odeslat komentář“

Chat proběhl v úterý 22.9.2015 od 13:00 do 14:00 hodina.

Áďas

Host
Áďas

Chci se nechat oddlužit, můžete mi pomoct sepsat žádost?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Bohužel tuto službu SOS MaS, z. s. neposkytuje.

Trpký Zdeněk

Host
Trpký Zdeněk

Koupil jsem si myčku na splátky od Cetelemu. Myčka je vadná a budu ji reklamovat. Musím po dobu, co bude v reklamaci platit splátky? Nebudu ji moci měsíc využívat, když na to má prodejce měsíc.

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den. Splátky jste povinen hradit po celou dobu úvěru, tzn. i po dobu, kdy běží reklamační řízení. V případě, že v rámci reklamace dojde z Vaší strany k platnému odstoupení od kupní smlouvy na myčku (např. v případě, že vada bude podstatným porušením smlouvy – u neodstranitelné vady), pak zaniká také smlouva o vázaném spotřebitelském úvěru. Peníze, které obdržíte od prodávajícího jako vrácenou kupní cenu, pak použijete na úhradu nesplacené části jistiny úvěru.

Fugas

Host
Fugas

Dobrýden, v televizi jsou pořád reklamy na sloučení půjček do jedné, kde můžete hodně ušetřit. Je to pravda, nebo je to jen další reklamní trik. Mám asi tři půjčky a nějaké karty, ale už to nedávam. Kdyby to blyo jak v té reklamě to by mi pomohlo.
PS: Která banka je na to nejlepší?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Na Váš dotaz nelze dát jednoznačnou odpověď. Tzv. konsolidací půjček, tedy sloučením Vašich půjček do jedné jediné s jednou splátkou, skutečně ušetřit můžete. V současnosti jde o velmi oblíbený produkt a nabízí jej většina finančních institucí. U opravdu solidních poskytovatelů těchto úvěrů musíte zpravidla splnit i řadu kritérií, např. řádné dosavadní splácení.
Nabídka různých společností je opravdu široká, proto při výběru buďte opatrný. Je potřeba si vše řádně předem propočítat. Před podpisem si bedlivě pročíst všechny podmínky konsolidace, včetně případných sankcí při nesplácení…

Michal Holuša

Host
Michal Holuša

Vzal jsem si hypotéku na byt. Řádně splácím už 6 let, ručím právě tím bytem. Teď čekáme s manželkou další dítě a chtěli bychom do většího. Můžeme náš byt prodat? Nebo nám to může banka zakázat? A co se pak stane s tou hypotékou?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Ano i byt, který je zatížen zástavním právem banky můžete prodat. V úvahu přichází více možností řešení:
Např. že z ceny, kterou utržíte za prodej bytu, uhradíte předčasně zůstatek hypotečního úvěru. Je nutné počítat s tím, že pokud k předčasnému splacení dojde mimo termín ukončení platnosti úrokové sazby, může a taky bude – banka požadovat kompenzaci ztráty ve formě poplatku za předčasné splacení. Po zaplacení hypotečního úvěru se banka vzdá zástavního práva.
Jednou z možností může být tzv. převzetí dluhu novým majitelem bytu. Ten převezme Váš dluh u banky a bude pokračovat ve splácení hypotečního úvěru se všemi podmínkami, které byly sjednány. Jako zástava bude i nadále sloužit prodávaný byt. Nepíšete, zda budete nový větší byt kupovat a jestli jej budete také chtít financovat hypotéčním úvěrem. Každopádně doporučuji navštívit Vaši banku a domluvit se na dalším postupu.

Anetka

Host
Anetka

Žádala jsem o půjčku, ale byla jsem odmítnuta. Prý proto, že jsem v nějakém registru, kde evidují dlužníky, nevím, jak jsem se tam dostala, žádný jiný úvěr nemám. Ale hlavně by mě zajímalo, jak zařídit, aby mě z toho registru vymazali.

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, nepíšete ve, kterém registru jste registrovaná. Těchto registrů je totiž víc, z toho tři hlavní: BRKI (Bankovní registr klientských informací), NRKI (Nebankovní registr klientských informací) a SOLUS (využívají jej např. leasingové společnosti). Jsou to informační databáze, jejichž prostřednictvím si banky i nebankovní společnosti vyměňují informace o klientech, především o platební morálce. Do registru solus se bohužel můžete dostat poměrně snadno, stačí nezaplacený účet za telefon. Dostat se z takového registru je pak nepoměrně náročnější. Podívejte se na stránky příslušného registru, kde naleznete postup, jak si požádat o výpis z registru (bývá placenou službou). Z tohoto výpisu pak zjistíte, z jakého důvodu jste vedena a můžete dále jednat.

Zuzana Frýdecká

Host
Zuzana Frýdecká

Mám podezření, že můj otec, se kterým se nevídám (rodiče jsou rozvedení) je velmi zadlužen. Prý si nabral spoustu půjček, které nesplácí. Mám obavu, že když se mu něco stane, tak dluhy přejdou na mě a mého bratra jako dědictví. Může se to stát? Ráda bych se ochránila, můžu pro to něco nyní udělat?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, občanský zákoník umožňuje zříci se dědictví i za života případného zůstavitele (otce). Má to však háček. Toto lze učinit pouze ve smlouvě s ním a navíc formou veřejné listiny (u notáře). Nemůžete tak tedy učinit sama. Pokud s otcem nekomunikujete a ani není předpoklad, že se to nyní změní, tak v tomto okamžiku moc dělat nemůžete.
V případě, že nastane situace, kdy by Váš otec zemřel, máte možnost dědictví odmítnout. V případě, že dědictví odmítnete, tak se vším všudy, tedy jak dluhy, tak i případný majetek.
Pokud dědictví neodmítnete a dědictví bude tzv. předlužené – dluhy budou přesahovat majetek, budete muset dluhy skutečně doplácet ze svého, pokud neuplatníte výhradu soupisu. Výhrada soupisu znamená, že budete hradit dluhy do výše ceny nabytého dědictví. Z Vaší strany je tedy velmi rozumné, že k takové situaci přistupujete zodpovědně a zjišťujete si potřebné informace.

Hanys V.

Host
Hanys V.

Dobrý den, chtěl jsem si přepočítat RPSN, které mám uvedené ve smlouvě, jestli to sedí, ale přijde mi, že kalkulačky, které jsou na internetu, poskytují velmi nepřesné výsledky. Z různých kalkulaček mi vyšly různé výsledky, Nevím čemu věřit.

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, máte pravdu, že internet je plný různých pomůcek pro výpočet RPSN, výsledky jsou však zpravidla orientační, pokud se chcete dopátrat opravdu kvalitního výsledku, využijte pomůcku pro výpočet RPSN, kterou zpracovala Evropská komise. Soubor v excelu je dostupný na jejich webových stránkách: http://ec.europa.eu/consumers/rights/fin_serv_en.htm
Pokud máte pochybnosti o správnosti RPSN (v minulosti se vyskytlo poměrně hodně případů), můžete požádat také dozorový orgán o prověření, tím je podle toho, zda se jedná o bankovní či nebankovní subjekt, buď ČNB nebo ČOI.

Milan a Helena Potúčkovi

Host
Milan a Helena Potúčkovi

Dobrý den, možná je to mimo téma, ale souvisí to s půjčkama. Dostali jsme se se ženou do finančních problémů, přiznávám, že vlastní vinou, nabrali jsme si toho moc. Máme ale nějaké peníze na stavebních spoření, které jsme založili synovi. Je možné, abychom část dluhů uhradili z toho, co tam máme naspořeno. Známí říkali, že to nepůjde. Nevím, proč by to nemělo jít, ty peníze jsme tam posílali přece my.

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den,spoříte-li dítěti ve stavebním spoření, vybrat peníze už není tak snadné jako dřív. Musí vám to povolit opatrovnický soud. Peníze totiž nejsou z právního hlediska Vaše, ale Vašeho dítěte.
Řízení je sice zdarma, ale budete muset sepsat návrh, přiložit potřebné dokumenty a co je nejdůležitější musíte písemně zdůvodnit, na co budou finanční prostředky dítěte použity. Stavební spoření je určeno k zajištění bytových potřeb. Pokud tedy Vaše dluhy souvisí např. s leasingem na auto, tak pravděpodobně neuspějete.