Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

Chat 13.10.2015

Téma: Realitní kanceláře – jak vybrat RK, prodej a nákup nemovitosti přes RK…

Jak používat Chat:

  • Začněte tím že kliknete do pole pro napsání komentáře
    (tím se zobrazí i další možnosti)
  • Do pole pro komentář napište svůj dotaz nebo připomínku
  • Vyplňte pole oznčená jako „Jméno“ a „Email“
    (Jméno se zobrazí v chatu, email Ne! Pokud chcete být upozorněni emailem na odpověď na váš dotaz, zaškrtněte prosím pole pro upozornění v „Nastavení upozorňování“)
  • Opište bezpečnostní kód a zmáčkněte tlačítko „Odeslat komentář“

Chat proběhl v úterý 12.10.2015 od 13:00 do 14:00 hodin a je uzavřen.

Amálie Pokorná

Host
Amálie Pokorná

Chtěla jsem prodat byt přes realitní kancelář, vybrala jsem si jednu z největších. Bohužel z prodeje sešlo, realitka přesto po ně vymáhá zaplacení provize. Musím provizi zaplatit, když jsem nic neprodala?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Na Váš dotaz není jednoznačná odpověď, abychom na ni mohli odpovědět, museli bychom znát konkrétní podmínky Vámi uzavřené zprostředkovatelské smlouvy. Nepíšete, z jakého důvodu z prodeje sešlo, zda se jednalo o důvody na Vaší straně, o důvody na straně kupujícího, či nečinnost RK. Zda byl nalezen kupec či nikoliv.
Nový občanský zákoník umožňuje uzavřít také smlouvu, která spočívá v možnosti uzavřít smlouvu o zprostředkování, jejímž účelem je zajistit příležitost uzavřít smlouvu (tedy najít kupce) a ve které je provize splatná již tímto okamžikem. Takovýto typ smlouvy moc nedoporučujeme uzavírat.
Občanský zákoník nově upravuje také tzv. předsmluvní odpovědnost stran, doporučujeme konzultaci s právníkem, který nárok RK posoudí.

Kuderka Alois

Host
Kuderka Alois

Jak by měla realitka postupovat při stanovení ceny mé nemovitosti, chci prodat co nejrychleji a dobře?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Realitní kancelář by se měla podívat, co se v místě nabízí, za jakou cenu a podle toho vyčíslit cenu prodávané nemovitosti. Cena by měla odpovídat ceně v místě a čase. Pokud byste na prodej nespěchal, tak se může určit cena vyšší, protože s cenou se dá vždy jít dolů, nahoru však nikdy ne.

Filip Hrubý

Host
Filip Hrubý

Jak je to s energetickým štítkem? Pokud koupím rodinný dům, který energetický štítek nemá, tak v případě dalšího prodeje musím štítek zařídit já?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Přesně tak. Energetický štítek hradí prodávající.

Míša...

Host
Míša…

Jaká by měla být výše provize pro realitní kancelář?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Provize realitních kanceláří se dnes pohybuje přibližně v rozmezí od 3% do 6% z ceny nemovitosti. Zákon nestanoví výši provize, oslovte více realitních kanceláří a zjistěte si jejich nabídky.
Výše provize by neměla být pro Vás jediným kritériem! Dejte pozor zejména na to, kdy je provize splatná, zda až při uzavření kupní smlouvy nebo již při sjednání příležitosti smlouvu uzavřít (tedy při nalezení kupce).
Také rozsah služeb, které za svou provizi obdržíte, se může u jednotlivých RK významně lišit.

Jan Patka

Host
Jan Patka

Většina RK chce rezervační poplatek, jaký je vůbec férový rezervační poplatek?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Bývá to většinou podmínka větších RK. Obvykle se jeho výše pohybuje okolo 5% z ceny nemovitosti. Jedná se vlastně o vyjádření kupujícího, že má zájem nemovitost koupit. Rezervační smlouva je taková smlouva o smlouvě budoucí, je tedy důležité, aby obsahovala všechny podstatné náležitosti budoucí smlouvy. Pozor rezervační smlouva by měla být trojstranná, tzn. že jejími stranami by měly být především kupující a prodávající, příp. realitní kancelář.

Pavlas

Host
Pavlas

Dobrý den, na co si mám dát pozor jako kupující nemovitosti?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Věcí na které je potřeba dát si pozor je celá řada. Nemovitost není rohlík, koupě se musí důkladně zvážit a připravit. Pokud hledáte nemovitost přes inzeráty, pozor na to, že je inzerát velmi krátký a nic moc neříká. Stejně je nutné být obezřetný při tlaku na čas. Pokud neznáte technický a právní stav kupované nemovitosti a podstatné náležitosti budoucí kupní smlouvy, nepodepisujte rezervační smlouvu. Vždy se také ptejte, zda v nemovitosti nebydlí nájemníci. Zkontrolujte si nemovitost v katastru nemovitostí, zjistíte tak jaká věcná břemena, zástavní práva… na nemovitosti váznou. Můžete využít také služeb firem, které nabízejí tzv. inspekci nemovitostí, dostanete nejen informace o stavebně-technickém stavu kupované nemovitosti, ale i o nákladech na nutné opravy či rekonstrukci. Zvažte své finanční možnosti, výši hypotéky na kterou jste schopni dosáhnout… Určitě není od věci nechat si kupní smlouvu zkontrolovat nezávislým právníkem.

Kropilová Blabka

Host
Kropilová Blabka

Kupuji dům na kterém je exekuce. Smlouvy jsme podepisovali v dubnu, ale realitní kancelář stále nevyřídila převod. Vymlouvají se, že to dlouho trvá. Co mám dělat? Děkuji za odpověd.
Kropilová Blanka

SOS MaS

Member
SOS MaS

V průběhu exekučního řízení většinou nesmí majitel se svým majetkem nakládat. Může však tzv. napomoci při prodeji svého majetku. To bude asi případ, o který se ve vašem případě jedná. Nemusí být zcela jednoduchá situace a její vyřešení může trvat déle.

Ludmila Novotná

Host
Ludmila Novotná

Mohu se zeptat, jaké jsou, podle vás, nejčastější triky makléřů realitních kanceláří?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Triky budou určitě různé, ale asi nejčastější trik je, že vám makléř, jako prodávajícímu, tvrdí, že už mají kupce nebo že vám slibuje vysokou prodejní cenu jen proto, abyste se mu upsali jako výhradnímu prodejci. A jakmile vás má jako klienta jistého, přejde do druhé fáze, kterou je silný tlak na zlevnění a rychlý prodej nemovitosti. Pozor také na smlouvy, kdy Vám RK zprostředkují pouze možnost uzavření smlouvy a i když smlouvu neuzavřete, budete nuceni zaplatit provizi.
Kupujícím zase lže či zatajuje informace o stavu nemovitosti. Například tvrdí, že dům je po rekonstrukci, i když tomu tak není.

Zdeněk K.

Host
Zdeněk K.

Chci se poptat, je lepší si k prodeji rodinného domku přibrat na pomoc raději malou a méně známou realitku nebo se mám raději obrátit na realitku, která je známá a má všude inzáráty?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Velikost realitní kanceláře podle našeho názoru nehraje hlavní roli. Je třeba zdůraznit, že současná legislativa nestanoví pro výkon profese realitního makléře žádné konkrétní nároky na vzdělání, znalosti nebo zkušenosti! Realitním makléřem se může stát prakticky kdokoliv. Proto je nesmírně důležité být při výběru realitní kanceláře obezřetný. Platí postup, který jsme navrhli u předchozího dotazu.
Velké a známé realitní kanceláře možná mají větší možnosti jak Vaši nemovitost prodat, zkušenosti z minula však ukazují, že i mezi těmito známými společnostmi se objeví takové, které nejednají zrovna poctivě. Stejně tak můžete narazit i u malé společnosti. Připomínáme, že před podpisem jakékoliv smlouvy je potřeba řádně zvážit všechna pro a proti.

Miloš Sekanina

Host
Miloš Sekanina

Jak mám rozeznat špatnou a dobrou realitní kancelář, kde mě neokradou?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, Ano, je to opravdu těžké rozeznat . Vytipujte si dvě až tři RK a porovnejte si na internetu jejich hodnocení. Nenechte si radit od lidí, kteří nic neprodávali a nekontaktujte pochybné anonymní nabídky vhazované do schránek. Ověřte si spokojenost klientů vytipovaných RK a dobře si prostudujte jejich zprostředkovatelskou smlouvu. Slušná realitní kancelář a realitní makléř jednají korektně. Žádná solidní RK vás nebude nutit k okamžitému rozhodnutí.