Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s.

596 111 252

Chat 1.9.2015

Téma: Nákup prostředky komunikace na dálku (např. telefon nebo internet)

Jak používat Chat:

  • Začněte tím že kliknete do pole pro napsání komentáře
    (tím se zobrazí i další možnosti)
  • Do pole pro komentář napište svůj dotaz nebo připomínku
  • Vyplňte pole oznčená jako „Jméno“ a „Email“
    (Jméno se zobrazí v chatu, email Ne! Pokud chcete být upozorněni emailem na odpověď na váš dotaz, zaškrtněte prosím pole pro upozornění v „Nastavení upozorňování“)
  • Opište bezpečnostní kód a zmáčkněte tlačítko „Odeslat komentář“

Chat proběhl v úterý 1.9.2015 od 13:00 do 14:00 hodina je již uzavřen.

Vlaďka

Host
Vlaďka

Dostávám různé nabídky. Jak spolehlivě poznám, že se jedná jen o nabídku a kdy jde o distanční smlouvu na kterou musím reagovat? Děkuji za informaci

SOS MaS

Member
SOS MaS

Distanční smlouvu můžete uzavřít např. prostřednictvím internetu, když si objednáte zboží.
Prostřednictvím telefonu lze uzavřít smlouvu už jen tím, že odpovíte na jejich nabídku např. ano mám zájem. Smlouva totiž může být uzavřena ústně. To jak poznáte zda smlouvu uzavíráte nebo ne, záleží na okolnostech a situaci jakým způsobem je veden hovor.
Doporučujeme, abyste si hovor nahrála s tím, že upozorníte volajícího, že si Váš rozhovor nahráváte. Pak máte důkaz a v jakýchkoliv sporech tak můžete dokázat svou pravdu.

koukal44

Host
koukal44

Jak to tady dole čtu, tak jsem pochopil, že můžu přes internet klidně uzavřít smlouvu na nějaký zájezd a vůbec nemusím navštívit CK. A co když si to pak rozmyslím? Jak obědnávku můžu zrušit?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, výborný dotaz. Ne od všech distančně uzavřených smluv lze odstoupit ve lhůtě 14 dnů bez udání důvodů. Ony výjimky jsou uvedeny v § 1837 nového občanského zákona. Smlouva o zájezdu je jednou z nich a tudíž od ní v této lhůtě nemůžete odstoupit. Pokud byste si to tedy rozmyslel, musíte počítat se storno poplatky nebo po splnění podmínek za sebe sehnat náhradníka.

Hlaváčová Blanka

Host
Hlaváčová Blanka

Dobrý den, moje maminka byla na hřbitově a tam ji oslovil kameník s nabídkou svých prací. Maminka mu dala číslo na sebe, že si to rozmyslí. Pan kameník maminku kontaktoval, že spolu uzavřeli smlouvu ústně a tudíž mu má zaplatit. Je toto možné???

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, jak již bylo dnes několikrát řečeno, ano smlouvu lze uzavřít ústně. Smlouva uzavřená na hřbitově je smlouvou uzavřenou tzv. mimo obchodní prostory, tedy smlouvou podobnou smlouvě uzavřené při podomním prodeji či na předváděcí akci. Zákony však spotřebitele v případě smlouvy o dodání věci, která je vyrobena dle individuálních požadavků spotřebitele, tady konkrétně pomníku s námi zvoleným textem – konkrétními jmény a daty zesnulého, nechrání stejně silně jako při koupi jiného zboží. Od takovéto smlouvy totiž nelze odstoupit bez udání důvodu a bez sankce do 14 dnů.
Podnikateli ale zůstaly tzv. povinnosti informační, tedy povinnost předat spotřebiteli před uzavřením smlouvy v textové podobě řadu informací např. o své totožnosti, o předmětu smlouvy, včetně popisu hlavních vlastností, ceně, způsob platby, informace o právech z vadného plnění, zárukách…. Samozřejmostí by mělo být i písemné potvrzení přijetí objednávky.

Kroutilovi

Host
Kroutilovi

Dobrý den, jak mám rozumět vyjádření energetické společnosti? Byl u nás doma pán nabízet energii a přechod k jiné společnosti. Klasický podomní prodej. Když jsme však využili svého práva na odstoupení do 5 dnů před předpokládaným odběrem, bylo nám řečeno, že jsme smlouvu uzavřeli přes internet, protože jsme ji podepsali do tabletu a tudíž se nejednalo o smlouvu uzavřenou mimo obchodní prostory. Vůbec to nechápu a nechápu ani rozdíl. Děkuji

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, jejich vyjádření má souvislost s §11a odst.2 zákona č. 458/2000 Sb. „energetický zákon“, kde se hovoří o možnosti odstoupení do 5 dnů před zahájením dodávky elektřiny nebo plynu, pokud byla smlouva uzavřena mimo obchodní prostory – typický podomní prodej. Pokud byste smlouvu uzavřel přes jejich internetové stránky (což asi bylo právě ve Vašem případě prostřednictvím onoho tabletu), nemáte možnost odstoupit od smlouvy do oněch 5 dnů před počátkem odběru. Bohužel toho některé společnosti využívají, ale naštěstí se připravuje novela zákona, kde již nebudou mít tuto možnost. Doporučujeme prokázat, že jste smlouvu neuzavřeli přes internet, ale díky podomního prodejce. Pokud si nebudete vědět rady, doporučujeme osobní návštěvu v některé z našich poraden.

Cihlář Jan

Host
Cihlář Jan

Dobrý den, jak si mám představit smlouvy uzavírané prostřednictvím prostředků komunikace na dálku. Můžete mi to vysvětlit tak, abych to laicky pochopil?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, na tento dotaz bylo již odpovězeno níže. Uzavřít tyto smlouvy lze např. po telefonu. Zjednodušeně řečeno: prodejce Vám nabídne zboží. Pokud projevíte zájem o toto zboží, můžete svým souhlasem potvrdit uzavření smlouvy(zde velmi často dochází k omylu, kdy si zákazník ani neuvědomí, že uzavírá smlouvu a pak je překvapen, že jeho ano, které vyjádřil když projevil zájem o zboží, znamenalo souhlas s uzavřením smlouvy). Smlouvu lze totiž uzavřít také ústně, je však nutné, aby Vám prodejce poskytl zákonem vyžadované informační údaje – o firmě, o zboží, cenových podmínkách, právu z vad, právu pro odstoupení ….

Radová.R

Host
Radová.R

Dobry den, chtěla bych Vás poprosit o radu, nebo mě nasměrovat, kam se obrátit. Jedna firma nám poslala vzorky doplňkové výživy. Tyto vzorky byly zaplaceny. Další jsme nechtěli, ale oni nám je prý poslali a upomínají nás o zaplacení. Posílají zásilky jen do schránky, ne doporučeně a tedy jakým právem se toho dožadují? Můžete jim psát Maily, volat jim a nic nepomáhá. Moc Vám dekujeme za radu. Radová

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den, ve Vašem případě bychom doporučovali osobní návštěvu s veškerými doklady, kde se z obsahu dovíme, zda jste neuzavřel smlouvu s opakovaným plněním. Obecně můžeme poradit, abyste si přečetli smlouvu a všeobecné obchodní podmínky uvedené firmy, kde zjistíte jakým způsobem smlouvu ukončit. Pokud se nebude jednat o tento případ a Vy se k ničemu dalšímu nezavázali, pak by se mohlo jednat o neobjednané plnění a Vy byste na své náklady nemusel nic vracet.

Pepino

Host
Pepino

Každou chvíli mi někdo volá, něco nabízí a já si s nimi povídám.. Soused mi říkal, že mám být opatrný, že klidně můžu uzavřít takto smlouvu a pak mít problémy. Je to možné? Copak se někdo zbláznil, že toto dovolí?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Ano, jak jsme již uvedli u níže položených dotazů, smlouvu lze uzavřít ústně třeba po telefonu, proto je velmi důležité, abyste si dával pozor na to, co komu potvrzujete do telefonu. Doporučujeme, abyste si hovory s volajícími firmami, po předchozím upozornění druhé strany, nahrával, tak jak to činí volající. Nahrávka může totiž sloužit jako důkaz, že smlouva uzavřena byla nebo nebyla.

Slávek Chytil

Host
Slávek Chytil

Zdravím a přidávám se s dotazem k Janě. Také nerozumím výrazu distanční smlouvy a pak, jak si mám představit smlouvy uzavírané prostřednictvím prostředků komunikace na dálku. Můžete nám laikům to vysvětlit tak, abychom to pochopili?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Uzavřít tyto smlouvy lze např. po telefonu. Zjednodušeně řečeno: prodejce Vám nabídne zboží. Pokud projevíte zájem o toto zboží, můžete svým souhlasem potvrdit uzavření smlouvy(zde velmi často dochází k omylu, kdy si zákazník ani neuvědomí, že uzavírá smlouvu a pak je překvapen, že jeho ano, které vyjádřil když projevil zájem o zboží, znamenalo souhlas s uzavřením smlouvy). Smlouvu lze totiž uzavřít také ústně, je však nutné, aby Vám prodejce poskytl zákonem vyžadované informační údaje – o firmě, o zboží, cenových podmínkách, právu z vad, právu pro odstoupení ….

Jana

Host
Jana

Dobrý večer, co jsou to přesně distanční smlouvy a jak se uzavírají?

SOS MaS

Member
SOS MaS

Dobrý den,

Jedná se o smlouvy, které se uzavírají prostřednictvím prostředku komunikace na dálku např. po telefonu, přes internet apod. s tím, že takto mohou být uzavřeny nejen kupní smlouvy, ale také další smluvní typy např. smlouva o nájmu, zájezd…